Bugun barchamiz, ko‘pmillatli butun xalqimiz jonajon Vatanimiz mustaqilligining o‘ttiz yillik qutlug‘ bayramining quvonchi va shukuhibilan yashamoqdamiz.
Azal-azaldan obod shahar va qishloqlar, bog‘u rog‘lar, betakror madaniy obidalar bunyodkori sifatida shuhrat qozongan mehnatkash va olijanob xalqimiz pandemiya va global iqtisodiy inqiroz ta’siriga qaramasdan, ushbu tarixiy sanani munosib mehnat zafarlari, ulkan yutuq va g‘alabalar bilan kutib olmoqda.
Mamlakatimizning barcha hududlarida yangi-yangi korxonalar, zamonaviy uy-joylar, ilm-fan, ta’lim, tibbiyot, madaniyat va sport maskanlari, ravon yo‘l va ko‘priklar, bog‘ va xiyobonlar barpo etilmoqda.
Xalqimiz farovonligini yuksaltirish, hayot darajasi va sifatini yanada yaxshilashga qaratilgan o‘nlab yirik loyihalar, ijtimoiy dasturlar amalga oshirilmoqda.
Ayni daqiqalarda barchamiz yana bir tarixiy voqea, ya’ni istiqlolimizning shonli sanasiga bag‘ishlab bunyod etilgan “Yangi O‘zbekiston” bog‘i va Mustaqillik monumentining tantanali ochilish marosimiga to‘planib turibmiz.
Yodingizda bo‘lsa, biz may oyida keng jamoatchilik bilan birga yaxshi niyat bilan bog‘ hududida dastlabki nihollarni ekib, majmuaga tamal toshi qo‘ygan edik.
Bugun ezgu orzu-intilishlarimiz ijobat bo‘lib, qisqa muddatda xalqimiz, bunyodkor vatandoshlarimizning azmu shijoati bilan mana shu ulkan maydonda muazzam bog‘ va yodgorlik kompleksini barpo etishga erishdik.
Biz tarixchi olimlar, ijodkor ziyolilar, nuroniylar va yoshlarimiz bilan maslahatlashib, “Yangi O‘zbekiston” majmuasining g‘oyaviy va me’moriy yechimlariga alohida e’tibor qaratdik.
Agar yuqoridan nazar tashlasangiz, bog‘ning shakli ulkan daraxtning beshta shoxiga o‘xshaydi. Bu esa, Harakatlar strategiyasining beshta ustuvor yo‘nalishini ramziy ma’noda ifoda etadi.
Bu go‘zal bog‘da poytaxtimiz aholisi, Toshkent viloyati va barcha hududlarimizdan, xorijdan keladigan mehmonlar yayrab dam olishi, oilasi, farzandlari bilan birga mazmunli hordiq chiqarishi uchun barcha zamonaviy sharoitlar yaratilmoqda.
Bu yerda sun’iy ko‘l, sport maydonchalari, bolalar o‘yingohlari, amfiteatr, favvoralar, savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ektlari, hunarmandchilik do‘konlari barpo etildi va etilmoqda.
Majmua hududidagi manzarali noyob daraxtlar, gul-chechaklar odamning bahri dilini ochadi, barchamizni tabiat bilan oshno bo‘lib, uyg‘un bo‘lib yashashga da’vat etadi.
Majmua yonida eng ilg‘or texnologiyalar va zamonaviy andozalar asosida Olimpiya shaharchasi bunyod etiladi. Bu yerda 2025 yili mamlakatimiz mezbonlik qiladigan Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlarining asosiy musobaqalari o‘tkaziladi.
Bundan tashqari, ushbu hududda zamonaviy oliy ta’lim muassasasi, tibbiyot klinikalari, xalqaro ko‘rgazma markazlari va boshqa ob’ektlardan iborat butun bir yangi shaharcha qurilmoqda.
Eng muhimi, barchangiz ko‘rib turganingizdek, bog‘ning markaziy qismida, ta’bir joiz bo‘lsa, uning yuragida o‘xshashi yo‘q muhtasham badiiy obida – Mustaqillik monumenti barpo etildi.
Biz bugun Vatanimiz mustaqilligining 30 yillik bayramini keng nishonlayapmiz. Lekin, aslida, O‘zbekiston hududidagi milliy davlatchilik tarixi 3 ming yildan ziyod davrni tashkil etadi.
Bu jahon fanida e’tirof etilgan ilmiy haqiqatdir. Ushbu monumentni yaratishda ana shu konseptual g‘oyani yorqin ifoda etishga harakat qildik.
Ma’lumki, el-yurtimiz o‘zining qadimiy o‘tmishi davomida qancha-qancha unutilmas voqealarni, turli sinov va qiyinchiliklarni, zafarli davrlar bilan birga, fojiali kunlarni ham boshidan kechirgan. Lekin bir haqiqatni ta’kidlash kerakki, Vatanimiz hududida mavjud bo‘lgan har bir davlatchilik tuzumi, har qanday ijtimoiy jarayon – u g‘alaba yoki mag‘lubiyat bo‘ladimi, yuksalish yoki tanazzul bo‘ladimi – barcha-barchasi xalqimiz bosib o‘tgan murakkab tarixiy yo‘lning uzviy va ajralmas qismidir. Shuning uchun ham biz tariximizning barcha bosqichlarini yaxlit holda qabul qilib, har tomonlama chuqur o‘rganishimiz zarur.
O‘tmishdagi yutuq va g‘alabalaridan kuch-quvvat olib, xato va mag‘lubiyatlaridan xulosa va saboq chiqarib yashaydigan xalq o‘zining taraqqiyot yo‘li va kelajagini to‘g‘ri belgilay oladi.
Shu sababli biz ushbu yodgorlik timsolida O‘zbekistonimizning qadimgi tarixidan boshlab to bugungi kunga qadar yuz bergan eng muhim voqealarni muhrlashga qaror qildik. Boy va betakror merosimiz, buyuk sarkarda va jahongirlar, alloma va mutafakkirlar, jadid bobolarimizning o‘lmas siymolarini aks ettirishga intildik.
O‘zbekistonning sobiq mustabid tuzum davridagi og‘ir va mashaqqatli hayoti, qatag‘on siyosati, xalqimizning Ikkinchi jahon urushida ko‘rsatgan jasorat va matonati ta’sirchan lavhalarda o‘z ifodasini topdi. G‘oyat qiyin va murakkab sharoitda respublikamiz ravnaqini, xalqimizning tinchligi va omonligini o‘ylab, o‘zini ayamasdan xizmat qilgan atoqli davlat arboblarimiz faoliyati ham atroflicha yoritildi.
O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov rahbarligida xalqimizning milliy mustaqillikka erishish yo‘lini aks ettirish e’tibor markaziga qo‘yildi.
Bu betakror yodgorlik yurtimizda yangi O‘zbekistonni – Uchinchi Renessans poydevorini yaratish g‘oyasi bilan uyg‘un holda barpo qilingani ayniqsa ahamiyatlidir.
Ulug‘vor Mustaqillik monumenti timsolida biz tarix, bugungi zamon va kelajak tushunchalarini o‘zaro uyg‘un holda namoyon etishga alohida e’tibor qaratdik.
Milliy davlatchiligimizning ramzi bo‘lgan Sohibqiron Amir Temur saltanatining moviy gumbazi, yulduzlar olamiga qarab yuksalgan Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi, dunyo ilm-fani va sivilizatsiyasiga beqiyos hissa qo‘shgan ulug‘ mutafakkir bobolarimizning eng nodir ilmiy kashfiyotlari o‘zining bor mahobati va shukuhi bilan ko‘z oldimizda yaqqol namoyon bo‘lib turibdi.
Tinchlik va erkinlik, ezgulik va farovonlik timsoli bo‘lgan, ko‘kda mag‘rur parvoz qilayotgan Humo qushi tasviri monumentning eng yuqori qismida – bamisoli uning gultoji bo‘lib o‘rin egalladi.
Bir so‘z bilan aytganda, Mustaqillik monumenti ona Vatanimiz, mard va jasur, tinchliksevar va mehnatkash, qahramon xalqimiz sharafiga bunyod etilgan buyuk obida sifatida qad rostladi.
Monument poyiga bitilgan: “Xalqimiz tarixida ezgu iz qoldirgan barcha ajdodlarimiz doimo qalbimizda” degan chuqur ma’noli so‘zlar ota-bobolarimiz xotirasiga bugungi avlodlarning yuksak hurmat va ehtiromini anglatadi.
Mana shunday ishlarimizning davomi sifatida “Yangi O‘zbekiston” bog‘iga yaqin hududda zamonaviy xalqaro aeroport qurilmoqda.
Kelgusida xorijdan tashrif buyuradigan yuksak martabali mehmonlar avvalo mana shu monumentni ziyorat qilib, xalqimiz va davlatimizga hurmat bajo keltiradi.
Bundan buyon Navro‘z, Mustaqillik kabi qutlug‘ bayramlarimiz, katta ommaviy davlat tadbirlarini, turli sayil-tomoshalarni barcha zamonaviy sharoitlarga ega bo‘lgan shu go‘zal maskanda o‘tkazamiz.
Aytish kerakki, bugun qalblarimizda cheksiz quvonch va hayrat uyg‘otayotgan “Yangi O‘zbekiston” bog‘ini qisqa vaqt ichida, ayniqsa, pandemiya sharoitida barpo etish oson bo‘lgani yo‘q. Lekin, barcha qiyinchiliklarga qaramasdan, qo‘li gul quruvchi va me’morlar, muhandis va bog‘bonlar, mohir haykaltarosh va rassomlar, turli soha mutaxassislari, rahbar va yetakchilar, azamat yoshlarimiz tunu kun fidokorona mehnat qilib, ushbu betakror majmuani el-yurtimizga bayram sovg‘asi sifatida tortiq etdilar.
Fursatdan foydalanib, bu tom ma’nodagi tarixiy ishga hissa qo‘shgan barcha yurtdoshlarimizga, chet ellik hamkorlarimizga o‘z nomimdan, xalqimiz nomidan chuqur minnatdorlik bildirishga ruxsat bergaysiz.
Hech shubhasiz, ushbu majmua xalqimiz, avvalo, yosh avlodimiz uchun Vatanga muhabbat va sadoqat timsoliga, qutlug‘ ziyoratgoh, o‘ziga xos noyob madaniyat va ma’rifat, tarbiya markaziga aylanib qoladi.
Bu yerga qadam qo‘ygan har bir inson nafaqat yayrab hordiq chiqaradi, balki avvalo o‘zi uchun beqiyos ibrat, ma’naviy kuch oladi, deb ishonaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии открытия парка «Янги Узбекистон» и монумента Независимости
В эти дни все мы, весь наш многонациональный народ с большой радостью, торжественно отмечаем тридцатилетие независимости Родины.
Трудолюбивый и благородный народ Узбекистана издревле известен своим мастерством возведения великих, прекрасных городов, неповторимых памятников архитектуры и культуры. И сегодня, несмотря на последствия пандемии и глобального экономического кризиса, он встречает эту историческую дату достойными трудовыми свершениями.
Во всех регионах страны строятся новые предприятия, современные жилые массивы, учреждения науки, образования, здравоохранения, культуры и спорта, дороги и мосты, разбиваются парки и сады.
Реализуются десятки крупных проектов и социальных программ, направленных на повышение благосостояния, уровня и качества жизни населения.
В эти волнующие минуты мы участвуем в еще одном историческом событии – торжественной церемонии открытия парка «Янги Узбекистон» и монумента Независимости, созданных в честь славного юбилея Родины.
Как вы помните, в мае мы вместе с широкой общественностью с добрыми надеждами высадили здесь, на территории будущего парка, первые саженцы и заложили первый камень в фундамент комплекса.
Благодаря самоотверженному труду нашего народа-созидателя нам удалось в кратчайшие сроки разбить на этой огромной территории прекрасный парк и воздвигнуть монументальный комплекс.
Перед началом строительства мы посоветовались с историками, представителями творческой интеллигенции, старшего поколения и молодежи, уделяя особое внимание архитектурным и художественным решениям комплекса «Янги Узбекистон». Так, если смотреть на парк с птичьего полета, то он напоминает могучее дерево, от которого отходят пять ветвей, символизирующих пять приоритетных направлений Стратегии действий.
Здесь создаются самые современные условия для того, чтобы жители столицы, Ташкентской области, других регионов нашей страны и зарубежные гости могли содержательно отдохнуть всей семьей с детьми.
На этой обширной территории будут расположены искусственное озеро, спортивные и детские площадки, амфитеатр, фонтаны, объекты торговли и услуг, ряды ремесленников.
Украшающие парковый комплекс декоративные деревья редких видов и многочисленные цветочные клумбы радуют глаз и вместе с тем напоминают о необходимости беречь и ценить природу, жить в гармонии с ней.
Рядом по современным стандартам, с использованием передовых технологий будет построен Олимпийский комплекс. Здесь пройдут главные соревнования молодежных Азиатских игр, которые наша страна примет в 2025 году.
Кроме того, строится новый городок, где будут возведены корпуса нового высшего учебного заведения, медицинские клиники, международные выставочные центры и другие объекты.
В центральной части парка, говоря иными словами, в самом его сердце, находится прекрасный образец монументального искусства – величественный монумент Независимости.
Сегодня мы широко отмечаем 30-летие независимости Республики Узбекистан. Но история нашей национальной государственности насчитывает более 3 тысяч лет.
Это общепризнанный в мире научный факт. При создании монумента мы постарались отразить данную концептуальную идею.
Как известно, наша страна за свою многовековую историю пережила немало ярких, памятных событий, разных испытаний и трудностей. Но нужно отметить, что каждое государственное образование, существовавшее на территории нашей Родины, любые социальные процессы, достижения и неудачи, подъемы или кризисы – неотъемлемая часть непростого исторического пути, пройденного нашим народом. Поэтому необходимо глубоко изучать все этапы нашей истории, рассматривая их как единое целое.
Нация, которая черпает силы из прошлых побед и свершений, извлекает уроки из своих ошибок, способна правильно определиь свой путь развития и ориентиры на будущее.
С этой точки зрения мы решили запечатлеть в монументе важнейшие события – с древних времен до новейшей истории Узбекистана, постарались отразить наше уникальное культурное и духовное наследие, бессмертные образы великих полководцев и воинов, ученых и мыслителей, джадидов-просветителей.
Неоднозначная жизнь Узбекистана при тоталитарном режиме, тяжелые испытания, которые пришлось пережить, период репрессий, мужество и стойкость нашего народа в годы Второй мировой войны выразительно отражены в скульптурной композиции монумента. Также представлены основные этапы жизни известных государственных деятелей, самоотверженно служивших Родине в чрезвычайно сложных условиях во имя развития,  мира и благополучия страны и народа.
Особое внимание уделено пути к обретению национальной независимости, пройденном под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова.
Примечательно, что этот уникальный памятник возведен в созвучии с идеей создания фундамента Нового Узбекистана и Третьего Ренессанса. В облике монумента Независимости гармонично сочетаются прошлое, настоящее и будущее.
Перед нами во всем своем великолепии возвышаются голубой купол империи Сахибкирана Амира Темура как основы нашей национальной государственности, обсерватория Мирзо Улугбека на фоне звездного неба, представлены важнейшие открытия наших ученых и мыслителей, внесших неоценимый вклад в мировую науку и цивилизацию.
Монумент венчают раскинувшиеся крылья гордой, высоко парящей птицы Хумо – как наше стремление к миру и свободе, добру и благополучию.
Одним словом, монумент Независимости – это величественный символ древней истории и богатой культуры, гуманизма, мужества и отваги нашего народа.
Перед монументом установлена плита с надписью: «Вечная память о предках, оставивших яркий след в истории народа, всегда будет жить в наших сердцах».
Надо сказать о том, что рядом с парком «Янги Узбекистон» строится современный международный аэропорт. В дальнейшем высокие гости, прибывающие в страну из-за рубежа, именно здесь будут отдавать дань уважения нашему народу и государству.
Отныне мы будем отмечать Навруз, День независимости, другие государственные праздники, проводить масштабные культурные мероприятия, народные гуляния в этом прекрасном месте, где для этого имеются все условия.
Следует подчеркнуть, что построить в короткие сроки парковый комплекс «Янги Узбекистон», вызывающий сегодня радость и восхищение, наполняющий наши сердца чувством гордости, было непросто, особенно в условиях пандемии. Но, несмотря на все трудности, наши умелые строители и архитекторы, инженеры и садоводы, искусные скульпторы и художники, специалисты и руководители разных сфер, наша замечательная молодежь трудились днем и ночью, чтобы подарить народу Узбекистана к празднику этот неповторимый комплекс.
Пользуясь случаем, хочу от имени нашего народа и от себя лично выразить глубокую признательность всем соотечественникам и нашим зарубежным партнерам, внесшим свой вклад в столь важное, благородное дело.
Несомненно, этот комплекс станет символом любви и преданности Родине, священным мемориалом, уникальным центром культуры и просвещения, школой воспитания для подрастающего поколения.
Уверен, что каждый, кто посетит парк «Янги Узбекистон», сможет не только хорошо отдохнуть, но прежде всего испытает прекрасные, возвышенные чувства, получит заряд энергии и вдохновения, прикоснувшись к источнику огромной духовной силы.