30 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida Belarus yetakchisi O‘zbekiston Prezidenti va ko‘p millatli xalqini yurtimiz mustaqilligining 30 yilligi bilan samimiy muborakbod etdi.
Davlatimiz rahbari, o‘z navbatida, Belarus Prezidentini tavallud kuni bilan dildan qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Belarus hamkorligini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari yuqori sur’at bilan ortib borayotgani, ikki mamlakat yetakchi korxona va kompaniyalari, ta’lim muassasalari o‘rtasida muvaffaqiyatli kooperatsiya amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Sanoat, innovatsiyalar, qishloq xo‘jaligi mashinasozligi, chorvachilik, farmatsevtika, kommunal soha, axborot-kommunikatsiya va boshqa yo‘nalishlarda amaliy sheriklikni kengaytirish va qo‘shma loyihalarni ilgari surish muhim ekani ta’kidlandi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasi, shu jumladan Belarus tomoni raisligidagi MDH sammitiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi.

В начале беседы лидер Беларуси искренне поздравил Президента и многонациональный народ Узбекистана с 30-летним юбилеем независимости страны.
В свою очередь, глава нашего государства сердечно поздравил Президента Беларуси с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-белорусского многопланового сотрудничества. С удовлетворением отмечены высокие показатели динамики товарооборота, успешные примеры кооперации ведущих предприятий и компаний, а также образовательных учреждений двух стран.
Подчеркнута важность расширения практического взаимодействия и продвижения совместных проектов в сферах индустрии, инноваций, сельхозмашиностроения, животноводства, фармацевтики, коммунального сектора, информационно-коммуникационных технологий и других направлениях.
Рассмотрен график предстоящих мероприятий на высшем уровне, а том числе вопросы подготовки к саммиту СНГ под председательством белорусской стороны.