O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlariga muvofiq, mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan ko‘plab vatandoshlarimiz faxriy unvonlar, orden va medallar bilan taqdirlangan edi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yig‘ilganlarni avvalo Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, ularga o‘zining yuksak ehtiromini bildirdi.
– Bunday tarixiy damlarda har bir xalq o‘z istiqlolini sarhisob qiladi. O‘tgan 30 yilda mustaqil davlatimiz qurildi, rivojlandi, jahon hamjamiyatida o‘zimizning o‘rnimizni, yo‘limizni topdik. bugungi kunda hamma soha va tarmoqlardagi intilishlarimiz, har bir mahallaga, qishloqqa, oilaga kirib borishimiz o‘z natijasini berayapti, odamlar rozi bo‘layapti, – dedi davlatimiz rahbari.
Haqiqatan, har bir jabhada o‘zgarishlar yuz bermoqda. “Yangi O‘zbekiston” degan tushuncha real voqelikka aylanmoqda. O‘zbekiston xalqaro hamjamiyat tomonidan pandemiya sharoitida iqtisodiy o‘sishga erishgan sanoqli davlatlar qatorida e’tirof etilmoqda. “Obod qishloq”, “Obod mahalla”, “Besh muhim tashabbus”, “Har bir oila – tadbirkor”, “Yoshlar – kelajagimiz” singari yirik dasturlar jamiyatimizda ijtimoiy muhitni tubdan o‘zgartirmoqda.
Prezident istiqlol yillarida mustaqil fikrli, zamonaviy dunyoqarashli yangi avlod voyaga yetganini, ular davlatimizning tayanchi va kelajagi ekanini ta’kidladi.
– Mustaqilligimizning birinchi yilida tug‘ilgan yoshlar 30 yoshga kirdi, balog‘atga yetdi. Biz birinchi kundan yoshlar masalasini eng katta vazifa qilib olganmiz. Agar bugungi shiddatli dunyoda yoshlarimiz tarbiyasiga katta e’tibor qaratib, ularga bilim, ko‘mak berib, hozirgi zamonga munosib qilib, yo‘lini topib bermasak, ko‘p narsadan orqada qolib ketamiz. Bugun joylarda ishlayotgan, o‘qiyotgan, zamonaviy mutaxassis bo‘lib yetishayotgan ana shunday jo‘shqin yoshlarimiz davlatimizga juda katta kuch-qudrat, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, keyingi ikki yil insoniyat tarixida kutilmagan og‘ir davr bo‘ldi. Xalqimiz ham xursandchilik kunlar bilan birga, mashaqqatli sinovlarni ham boshidan kechirdi. Koronavirus ofati butun dunyoni tashvishga solib, jahon iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Dunyo bozorlarida shafqatsiz raqobat, “savdo urushlari”, bizga qo‘shni hududlarda qarama-qarshilik va to‘qnashuvlar kuchayib bormoqda.
– bugungi murakkab sharoitda xalqimiz salomatligini asrash bilan birga iqtisodiyotimizni ham rivojlantirishdek og‘ir masala kun tartibida turibdi. Shu maqsadda iqtisodiyot tarmoqlarini, bog‘bonu dehqonlar, fermer va tadbirkorlarimizni qo‘llab-quvvatlash, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun yangi-yangi yo‘llarni izlayapmiz. Mana shunday o‘ta murakkab, qaltis vaziyatda biz xalqimizning mustahkam irodasi, sizlar kabi yurtdoshlarimizning fidokorona mehnati bilan qiyinchiliklarni mardona yengib o‘tmoqdamiz, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari “O‘zbekiston Qahramoni” unvoni bilan taqdirlangan ilg‘or fermer, seleksioner olim Muhammad Ahmedovni, matematik olim, akademik Shavkat Ayupovni, atoqli adabiyotshunos, tarjimon va publitsist Ibrohim G‘afurovni, xalq artisti Munojot Yo‘lchiyevani alohida tabrikladi.
Fidoyi shifokorlarimiz o‘z jonini xavf ostiga qo‘yib, xalqimiz salomatligi uchun har kuni, har daqiqada kurashmoqda. Mard va jasur harbiylarimiz tinch-osoyishtalik yo‘lida sadoqat bilan xizmat qilmoqda. Omilkor tadbirkorlar, dehqon va fermerlar, ishchi-muhandislar mamlakatimiz taraqqiyotiga katta hissa qo‘shmoqda.
Ilm-fan, ta’lim-tarbiya, madaniyat, adabiyot va san’at, sport sohasi vakillari katta muvaffaqiyatlarga erishmoqda. Navqiron yoshlarimiz xalqimizga haqiqiy tayanch va suyanch bo‘lib maydonga chiqmoqda.
Prezidentimiz ularni yuksak mukofotlar bilan qutlab, ezgu tilaklarini izhor etdi.
Shu kunlarda joylarda ko‘plab vatandoshlarimiz «O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi» esdalik nishonini qabul qilib olmoqda. Davlatimiz rahbari ularni ham xalqimiz nomidan samimiy tabrikladi.
Shundan so‘ng mukofotlar tantanali ravishda topshirildi.
Bu yil yana bir xayrli ishga qo‘l urildi. Prezidentimiz farmoniga muvofiq, mamlakatimizda madaniyat va san’at, adabiyot, ommaviy axborot vositalari sohalarini rivojlantirishga ulkan hissa qo‘shgan bir guruh marhum ijodkorlar mukofotlandi. Marosimda bu mukofotlar ularning oila a’zolariga topshirildi.
– Ko‘ksingizda yarqirab, yarashib turgan faxriy unvonlar, orden va medallar barchangizga muborak bo‘lsin, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Men hammangizni yaxshi bilaman, sizlar bilan faxrlanaman. Qadamlarimiz barakali, natijali bo‘lishi uchun hali ko‘p ishlashimiz kerak. O‘zi, inson uchun eng katta baxt – oilaviy baxt, yaqinlarimiz sog‘-salomat, yurtimiz tinch-osoyishta bo‘lishi. Ilohim, hammangizga shunday baxt nasib etsin. Har bir oilada xotirjamlik, to‘ylar bo‘lsin!

В соответствии с указами Президента Республики Узбекистан по случаю 30-летия независимости страны многие наши соотечественники были удостоены почетных званий, орденов и медалей.
Сегодня, 30 августа, в резиденции Куксарой состоялась церемония вручения этих наград.
Президент Шавкат Мирзиёев в начале своего выступления сердечно поздравил собравшихся с Днем независимости, выразил им свое глубокое почтение.
— В такие исторические моменты каждый народ подводит итоги своего развития. За последние 30 лет наша страна прошла колоссальный путь становления и развития в качестве независимого государства, мы заняли свое достойное место в мировом сообществе. Сегодня наши устремления во всех сферах и отраслях, уделяемое внимание каждой махалле, селу и семье дают свои результаты, люди ощущают это в своей жизни, — сказал глава государства.
Действительно, происходят широкомасштабные изменения. Понятие «новый Узбекистан» становится реальностью. Узбекистан признается международным сообществом как одна из немногих стран, добивающихся экономического роста в условиях пандемии. Такие крупные программы, как «Обод кишлок», «Обод махалла», «Пять важных инициатив», «Каждая семья — предприниматель», «Молодежь — наше будущее» коренным образом меняют социальную обстановку в нашем обществе.
Президент отметил, что за годы независимости выросло новое современно мыслящее поколение, строящее будущее нашей страны.
— Людям, родившимся в первый год нашей независимости, в этом году исполняется 30 лет – самого расцвета своей жизни. С первых дней мы поставили вопросы молодежи во главу угла. Если не будем уделять должного внимания воспитанию нашей молодежи в нынешних условиях стремительно меняющегося мира, не дадим им современных знаний, не поддержим их, то во многом останемся позади. Сегодня наша энергичная молодежь, учащаяся и трудящаяся на местах, вступающая в ряды современных специалистов, является большой силой для нашего государства, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, последние два года являются сложным периодом для человечества. Тяжелые испытания не обошли стороной и наш народ. Коронавирусный кризис охватил весь мир и оказывает негативное влияние на глобальную экономику. На мировом рынке царит жесткая конкуренция, идут торговые войны, усиливаются столкновения и противостояния в соседних регионах.
— В сегодняшней сложной обстановке, наряду с охраной здоровья наших людей, на повестке дня стоят вопросы развития нашей экономики. С этой целью мы ищем новые пути поддержки отраслей, фермеров и предпринимателей, чтобы обеспечить продовольственную безопасность. В такой сложной, очень тревожной ситуации мы благодаря твердой воле нашего народа, самоотверженному труду таких, как вы, наших соотечественников мужественно преодолеваем любые трудности, — сказал Президент.
Глава государства отдельно поздравил удостоенных звания “Ўзбекистон Қаҳрамони”, героев Узбекистана — передового фермера и ученого-селекционера Мухаммада Ахмедова, математика, академика Шавката Аюпова, выдающегося литературоведа, переводчика и публициста Иброхима Гафурова, народную артистку Муножот Йулчиеву.
Также отмечены заслуги наших самоотверженных медицинских работников, ежедневно, ежеминутно стоящих на страже здоровья нашего народа. Доблестных военных, преданно несущих службу по защите мирной и спокойной жизни страны. Предпринимателей, фермеров, инженеров и работников, вносящих большой вклад в развитие Родины.
Больших успехов достигают деятели науки, образования, культуры, литературы и искусства, спортсмены. Наша молодежь становится реальной опорой народа.
Глава государства поздравил их с высокими наградами и выразил наилучшие пожелания.
В эти дни на местах многие наши соотечественники награждаются памятным знаком в честь 30-летия независимости Республики Узбекистан. Президент от имени нашего народа поздравил удостоенных этой награды.
В этом году присуждение наград имеет важную особенность. Указом Президента посмертно награждена группа деятелей, внесших огромный вклад в развитие культуры и искусства, литературы и журналистики в нашей стране. На церемонии эти ордена и медали вручены членам их семей.
— Поздравляю всех вас с этими сияющими на вашей груди знаками почетных званий, орденами и медалями, которые очень вам идут, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Я хорошо знаю и горжусь всеми вами. Нам предстоит еще много сделать, чтобы наши шаги были плодотворными и результативными. Благополучие семьи, здоровье близких, мир и спокойствие в стране — само по себе большое счастье. Желаю, чтобы все эти блага сопутствовали вам. Пусть в каждой семье царят спокойствие и праздничное настроение!