O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon muzokaralarni ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida davom ettirdilar. Unda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport va tranzit sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston bilan Pokiston o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik va ko‘p qirrali amaliy hamkorlik mustahkamlanib borayotgani, har ikkala mamlakatning taraqqiyot erishish yo‘lidagi islohotlari ham bir-biriga hamohang va o‘xshash ekanini ta’kidladi.
– Dunyoda yuksak nufuzga ega Pokiston O‘zbekiston uchun salohiyatli va istiqbolli hamkordir. Siz bilan biz “Naya Pakiston” va Yangi O‘zbekistonni qurayapmiz. Ijtimoiy yo‘naltirilgan islohotlarimizning mazmuni va ruhi bir-biriga o‘xshash va uyg‘undir. Sizning ushbu tashrifingiz ko‘pqirrali munosabatlarimiz tarixida yangi davrni boshlab beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tomonlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi sheriklikni kengaytirish va rivojlantirishda intilishlari qat’iy ekani va bu borada aniq choralarni ko‘rishga tayyorligini qayd etdilar.
Keyingi davrda o‘tgan uchrashuvlar hamda onlayn-sammitdan so‘ng o‘zaro munosabatlarda katta siljishga erishildi. Ko‘p qirrali muloqotlar va madaniy almashinuvlar faollashdi.
Kecha Hukumatlararo ko‘shma komissiya yig‘ilishi o‘tkazildi. Bugun esa poytaxtimizda birinchi marta O‘zbekiston va Pokiston ishbilarmonlari biznes-forumi o‘tkazilyapti.
So‘nggi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasida savdo hajmi to‘rt barobar o‘sdi. Qo‘shma korxonalar soni deyarli yuzdan ortiqqa ko‘paydi. bugungi kunda O‘zbekistonda pokistonlik investorlar tomonidan tashkil etilgan 163 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
Pokiston Janubiy Osiyo va jahonning yirik bozorlariga chiqishda O‘zbekiston uchun muhim ko‘prik vazifasini o‘taydi. «Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar» temir yo‘lining qurilishi nafaqat savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish, balki mintaqa davlatlari o‘rtasida o‘zaro hamjihatlikni kuchaytirishga xizmat qiladi.
Joriy yil fevral oyida Toshkentda Afg‘oniston, Pokiston va O‘zbekiston delegatsiyalari xalqaro moliya institutlari vakillari ishtirokida ushbu ulkan loyihani amalga oshirish istiqbollarini muhokama etib, temir yo‘lni qurish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasi – «Yo‘l xaritasi»ni imzolagan edilar.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatlarimiz savdo-iqtisodiy sohada hali ishga solinmagan katta salohiyatga ega ekani, o‘zaro savdo hajmini 4-5 barobar ko‘paytirish uchun sharoit borligini ta’kidladi.
Qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik va qurilish, farmatsevtika va kimyo, yengil sanoat va boshqa ustuvor sohalarda kooperatsiyalarni tashkil etish masalalariga e’tibor qaratildi. Ushbu sohalardagi loyihalar yaqin hamkorlikda amalga oshirilsa, O‘zbekiston va Pokiston iqtisodiyoti uchun yangi imkoniyatlar ochiladi.
Muzokarada bunday loyihalarni har tomonlama rag‘batlantirish va tez fursatlarda amalga oshirish uchun barcha zarur yordam va imtiyozlarni berishga kelishib olindi.
Hududlararo hamkorlik aloqalari kengayib borayotganini alohida qayd etish lozim. Joriy yil fevral oyida Panjob gubernatori yurtimizga tashrif bilan keldi. Namangan viloyati delegatsiyasi Panjob va Sind provinsiyalarida bo‘ldi.
Uchrashuvda ikki mamlakat boshqa viloyatlarini ham o‘zaro hamkorlik aloqalari bilan bog‘lash zarurligiga e’tibor qaratildi. 16 iyundan Toshkent va Lahor o‘rtasida aviaqatnov tiklandi. Yangi havo yo‘nalishlarini yo‘lga qo‘yish yuk tashishlarning kengayishi va o‘zaro turizmning rivojlanishiga ham xizmat qiladi.
O‘zbekiston va Pokiston Afg‘onistondagi salbiy vaziyatning avj olishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun birgalikdagi sa’y-harakatlarni ishga solishga, afg‘onlararo tinchlik muzokaralarini qayta tiklashda ko‘maklashishga tayyorligi qayd etildi.
Xavfsizlik sohasida qo‘shma guruh tuzish, uning ilk majlisini Toshkentda o‘tkazish taklifi bildirildi.
Uchrashuvda madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish, mushtarak ma’naviy merosimizni birgalikda o‘rganish, ilm-fan, ta’lim, madaniyat va sport sohalaridagi hamkorlikni kuchaytirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
O‘zbekiston va Pokiston xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik aloqalari uzoq o‘tmishga borib taqaladi. Bu rishtalar bugungi kunda tarixiy ildizlardan kuch olib, yanada rivojlanmoqda. Zahiriddin Muhammad Bobur va boburiylar, Muhammad Iqbol, Mirzo G‘olib singari ulug‘ mutafakkir va shoirlarning o‘lmas merosi, ma’rifiy qarashlari xalqlarimizni bog‘lab turadigan mustahkam ma’naviy ko‘prikdir.
Shu sababli O‘zbekistonda Pokiston tarixi, madaniyati va san’atiga, xususan, urdu tilini o‘rganishga qiziqish tobora ortib bormoqda. O‘z navbatida, Pokistonda ham o‘zbek tili va adabiyoti, mamlakatimiz tarixini o‘rganish va tadqiq etishga qaratilgan loyihalarga katta e’tibor qaratilmoqda.
Jumladan, Panjob universiteti qoshida “Bobur merosi markazi”, Peshovar universitetida o‘zbek tili va madaniyatini o‘rganish bo‘yicha “Alisher Navoiy markazi” ochilgan.
O‘z navbatida, O‘zbekistonda ham Pokistonning boy tarixi va madaniyatiga qiziqish tobora o‘sib bormoqda. Jumladan, Sharqning buyuk shoiri, urdu adabiy tiliga asos solgan ulug‘ mutafakkir Mirzo G‘olibning hayoti va ijodi chuqur o‘rganilmoqda.
Yurtimizda Lahordagi betakror Shoh qal’a me’moriy majmuasini, go‘zal Shalimar bog‘larini ziyorat qilishni istaydigan odamlar ko‘plab topiladi.
bugungi kunda Pokistonda 10 millionga yaqin naqshbandiya tariqati vakillari, shuningdek, Zahiriddin Muhammad Boburning ko‘plab muxlislari bor. Ularning Buxoroi sharif, Samarqand va Andijondagi tabarruk qadamjolarga ziyorat safarini amalga oshirishlari uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga tayyorlik bildirildi.
Ikki mamlakat kinoijodkorlari hamkorligida Bobur bobomiz haqida film suratga olishga kelishildi. So‘nggi uch yilda pokistonlik yoshlarning O‘zbekiston tibbiyot oliy o‘quv yurtlarida tahsil olishga bo‘lgan qiziqishi ham ortib bormoqda. Ayni paytda mamlakatimizda 750 dan ortiq pokistonlik yoshlar mazkur yo‘nalishda ta’lim olmoqda.
Inson salomatligini asrash yo‘lida tibbiy ta’lim sohasida hamkorlikni kuchaytirish xalqlarimiz manfaatlariga xizmat kilishi tabiiydir.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi bunday munosabatlar xalqlarimizning bir-biriga bo‘lgan samimiy intilishi, o‘zaro hurmat va e’tibori ifodasi ekani alohida qayd etildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Имран Хан продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран. На них рассмотрены вопросы развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортной и транзитной, туристической, образовательной сферах.
Глава нашего государства отметил все более укрепляющиеся отношения традиционной дружбы и многоплановое практическое сотрудничество между Узбекистаном и Пакистаном, а также схожесть проводимых в двух странах реформ.
— Пакистан, имеющий высокий авторитет в мире, является для Узбекистана перспективным партнером с большим потенциалом. Вы и я строим новый Пакистан и новый Узбекистан. Содержание и дух наших социально ориентированных реформ во всех сферах схожи и созвучны. Ваш визит откроет новую эру в истории наших многогранных отношений, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Стороны подтвердили твердый курс на расширение и развитие двустороннего взаимодействия и готовы принять конкретные меры в этом направлении.
С момента последних встреч на высшем уровне и онлайн-саммита лидеров в отношении двух стран произошел значительный прорыв. Активизировались взаимные многоплановые контакты и культурные обмены.
Вчера прошло заседание совместной Межправительственной комиссии. Сегодня в Ташкенте впервые проходит бизнес-форум деловых людей Узбекистана и Пакистана.
За последние годы товарооборот между нашими странами увеличился в четыре раза. Более чем на сто увеличилось количество совместных предприятий. Сегодня в Узбекистане действуют 163 предприятия с участием пакистанских инвесторов.
Пакистан является важным мостом для выхода Узбекистана на крупные рынки Южной Азии и мира. Строительство железной дороги «Термез — Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар» послужит не только развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, но и укреплению взаимосвязанности обоих регионов.
В феврале этого года в Ташкенте делегации Афганистана, Пакистана и Узбекистана при участии представителей международных финансовых институтов обсудили перспективы этого масштабного проекта и подписали план совместных действий — «дорожную карту» по строительству железной дороги.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что у наших стран есть большой неиспользованный потенциал в торгово-экономической сфере и возможность увеличить объем двусторонней торговли в 4-5 раз.
Отдельное внимание уделено кооперации в сферах сельского хозяйства, машиностроения и строительства, фармацевтики и химии, легкой промышленности и других приоритетных отраслях. Реализация проектов в указанных сферах в тесном партнерстве двух стран откроет перед экономиками Узбекистана и Пакистана новые возможности.
В ходе переговоров достигнута договоренность о всестороннем стимулировании таких проектов и взаимном предоставлении всей необходимой помощи и льгот для их реализации в кратчайшие сроки.
Следует отметить и расширяющееся межрегиональное сотрудничество. В феврале этого года губернатор провинции Пенджаб посетил нашу страну, а делегация Наманганской побывала в провинциях Пенджаб и Синд.
Лидеры подчеркнули необходимость связать партнерскими связями и другие регионы двух стран. С 16 июня возобновлены полеты между Ташкентом и Лахором. Дальнейшая активизация новых авиамаршрутов послужит также расширению грузоперевозок и развитию взаимного туризма.
Наши страны готовы приложить совместные усилия для недопущения обострения негативной ситуации в Афганистане, содействовать возобновлению мирных межафганских переговоров.
Стороны с удовлетворением отметили эффективное взаимодействие в рамках международных структур.
В ходе переговоров также обсуждены вопросы развития культурно-гуманитарных связей, совместного изучения нашего общего духовного наследия, укрепления сотрудничества в области науки, образования, культуры и спорта.
Дружеские отношения между народами Узбекистана и Пакистана имеют давнюю историю. Они уходят корнями вглубь прошлого и сегодня получают новый импульс к развитию. Бессмертное наследие и просвещенные взгляды великих мыслителей и поэтов, таких как Захириддин Мухаммад Бабур и его династия, Мухаммад Икбал и Мирза Голиб — прочный духовный мост, соединяющий наши народы.
Поэтому в Узбекистане растет интерес к истории, культуре и искусству Пакистана, в частности, к изучению языка урду. В свою очередь, Пакистан уделяет большое внимание проектам, направленным на изучение узбекского языка и литературы, исследование истории нашей страны.
В частности, в Пенджабском университете открыт Центр наследия Бабура, а в Пешаварском университете — Центр изучения узбекского языка и культуры имени Алишера Навои.
В свою очередь, в Узбекистане все больше интересуются богатой историей и культурой Пакистана. Так, глубоко изучаются жизнь и творчество великого поэта Востока, выдающегося мыслителя Мирза Голиба, основоположника литературного языка урду.
В нашей стране много желающих посетить уникальный архитектурный комплекс Шах-кала в Лахоре, прекрасные сады Шалимар.
Сегодня в Пакистане насчитывается около 10 миллионов последователей учения Накшбанди, а также много поклонников творчества Захириддина Мухаммада Бабура. Была выражена готовность создать им все условия для посещения святынь в Бухаре, Самарканде и Андижане. Достигнута договоренность о совместном производстве фильма, посвященного Бабуру.
В последние три года среди пакистанской молодежи растет интерес к получению образования в медицинских вузах Узбекистана. Сегодня в нашей стране по этому направлению обучается более 750 пакистанских молодых людей.
Стороны договорились о расширении сотрудничества в сфере образования и научных обменов.
На встрече подчеркнуто, что такие отношения между нашими странами являются воплощением искренних устремлений, взаимного уважения и внимания наших народов друг к другу.