Ikki mamlakat amaliy hamkorligini yanada kengaytirish hamda yetakchi korxona va kompaniyalarning yangi kooperatsiya loyihalarini ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston-Turkiya do‘stlik, ishonch va strategik sheriklik munosabatlarida oliy darajadagi muntazam va sermahsul muloqot tufayli erishilgan bugungi darajani yuksak baholadi.
O‘z navbatida, vitse-prezident Fuat Oktay iliq qabul uchun O‘zbekiston yetakchisiga minnatdorlik bildirdi hamda Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi. Turkiya kompaniya va investorlarining mamlakatimizdagi faoliyatiga ko‘rsatilayotgan katta ko‘mak uchun alohida minnatdorchilik bildirildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning rivojlanish sur’ati va pandemiya oqibatlarini yengib o‘tish borasida ko‘rilayotgan choralar alohida ta’kidlandi.
Xususan, yil boshidan turli darajalardagi almashinuv va muloqotlar faollashdi, o‘zaro savdo hajmi va qo‘shma investitsiya loyihalari soni muttasil ortib bormoqda. Bugun bo‘lib o‘tgan qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning tadbirlari va biznes vakillari ishtirokidagi ishbilarmonlik dasturi yakunlari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Toshkent shahrida o‘tadigan Strategik hamkorlik kengashi ikkinchi yig‘ilishining kun tartibini har tomonlama tayyorlash muhim ekani ta’kidlandi. Bular, eng avvalo, tovar ayirboshlash hajmi va kooperatsiya ko‘lamini oshirish, Preferensial savdo to‘g‘risidagi bitimni qabul qilish, qo‘shma sanoat zonasini tashkil etish, Turkiyaning ilg‘or tajribasi, bilim va texnologiyalarini faol jalb qilgan holda raqamlashtirish, ta’lim va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlaridagi dasturlarni ilgari surish masalalaridir.
Mintaqaviy sheriklik va xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikning dolzarb jihatlari yuzasidan ham fikr almashildi.

Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия и продвижения новых проектов кооперации ведущих предприятий и компаний двух стран.
Глава нашего государства дал высокую оценку нынешнему уровню узбекско-турецких отношений дружбы, доверия и стратегического партнерства, достигнутому благодаря регулярному и плодотворному диалогу на высшем уровне.
В свою очередь, вице-президент Фуат Октай поблагодарил лидера Узбекистана за оказанный теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Высказана особая признательность за оказываемую большую поддержку деятельности турецких компаний и инвесторов в нашей стране.
На встрече были особо отмечены динамика развития двустороннего сотрудничества и принимаемые меры по преодолению последствий пандемии.
В частности, с начала года активизировались обмены и контакты на разных уровнях, устойчиво растут объемы взаимной торговли и количество совместных инвестиционных проектов. Выражено удовлетворение итогами прошедших сегодня мероприятий совместной Межправительственной комиссии и деловой программы с участием представителей бизнеса.
Подчеркнута важность всесторонней подготовки повестки дня второго заседания Совета стратегического сотрудничества в Ташкенте. Речь идет, прежде всего, о вопросах наращивания товарооборота и масштабов кооперации, принятия Соглашения о преференциальной торговле, создания совместной индустриальной зоны, продвижения программ в области цифровизации, образования и других отраслях экономики с активным привлечением передового турецкого опыта, знаний и технологий.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам регионального партнерства и взаимодействия в рамках международных организаций.