O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13 may kuni Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Prezidentlar muqaddas Ramazon hayiti munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, birodar xalqlarimizga tinchlik, farovonlik va ravnaq tilab, ezgu istaklarini izhor qildilar.
Qirg‘iziston Prezidentining joriy yil mart oyidagi mamlakatimizga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni o‘z vaqtida amalga oshirish muhim ekani qayd etildi.
Savdo, sanoat, energetika, transport va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida qo‘shma dastur va loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Qirg‘iziston-Tojikiston chegarasidagi vaziyatni barqarorlashtirish, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasida do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar mamnuniyat bilan qayd etildi.

13 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
Президенты обменялись искренними поздравлениями в связи с празднованием священного Рамазан хайита, а также выразили добрые пожелания мира, благополучия и процветания двум братским народам.
Подчеркнута важность своевременной практической реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений в ходе государственного визита Президента Кыргызстана в нашу страну в марте этого года.
Особое внимание уделено продвижению совместных программ и проектов в области торговли, промышленности, энергетики, транспорта и других отраслях экономики.
С удовлетворением отмечена проводимая работа по нормализации ситуации на кыргызско-таджикской границе, а также укреплению отношений дружбы, добрососедства и партнерства в регионе Центральной Азии.