O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13 may kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari Ramazon hayiti munosabati bilan bir-birlarini samimiy tabriklab, birodar xalqlarimizga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. Pandemiya oqibatlariga qaramay, ko‘p qirrali O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligi yuqori sur’atda rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yilning birinchi choragida tovar ayirboshlash 28 foizga ko‘paydi, sanoat kooperatsiyasi dasturi muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda, transport va logistika sohasida yirik loyihalar tayyorlanmoqda. Madaniy-gumanitar almashinuv kengayib bormoqda.
Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlikni ta’minlash va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi, shuningdek, ikki tomonlama uchrashuvlar va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.

13 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Главы государств обменялись теплыми поздравлениями в связи праздником Рамазан хайит, искренне пожелали двум братским народам мира, благополучия ипроцветания.
Рассмотрены актуальные вопросы двусторонних отношений и региональной повестки. С удовлетворением отмечена высокая динамика развития узбекско-казахстанского многопланового сотрудничества несмотря на последствия пандемии.
За первый квартал этого года товарооборот вырос на 28 процентов, успешно реализуется программа промышленной кооперации, ведется подготовка крупных проектов в области транспорта и логистики. Расширяется культурно-гуманитарный обмен.
Также обсуждены вопросы обеспечения стабильности и укрепления добрососедских отношений в регионе Центральной Азии, а также график предстоящих двусторонних встреч и многосторонних мероприятий.