O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020 yil 29 dekabrdagi Murojaatnomasida islohotlar samarasini har bir inson o‘z hayotida his etishi uchun hujjatlar ijrosini o‘z vaqtida va samarali ta’minlash lozimligini ta’kidlagan edi. Shu bois Adliya vazirligiga qabul qilingan hujjatlarni mas’ullarga yetkazish, amaliyotda qo‘llashga ko‘maklashish va nazorat qilish bo‘yicha yangi tizim joriy etish vazifasi topshirilgan edi.
Prezident huzuridabugun o‘tkazilgan yig‘ilishda amaldagi holat tahlili va ilg‘or xorijiy tajribadan kelib chiqib, samarali ijro tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, so‘nggi 4 yilda 2 mingga yaqin farmon va qarorlar qabul qilingan. Lekin hudud va tashkilotlarda ularning bajarilishi qoniqarli emas.
Koronavirus pandemiyasi, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ishlari qator yo‘nalishlarda muammolar borligini ko‘rsatdi. Oliy ta’lim, transport, suv xo‘jaligi, davlat mulkini boshqarish sohalaridagi islohotlar kutilgan natijani bermayapti. Shu sababli mazkur sohalar rahbarlari ishdan olindi. Yana bir qator vazir va vazir o‘rinbosarlari faoliyati qoniqarsiz deb topilib, ularga intizomiy jazo qo‘llanildi.
– Ijro tizimidagi eng katta muammo – dunyoqarash o‘zgarmayotgani, bilimsizlik va mas’uliyatsizlik, – dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda 4 bosqichli samarali ijro tizimini tashkil etish choralari muhokama qilindi. Bular ijroni loyiha bosqichida rejalashtirish, ijroni tashkil etish va ko‘maklashish, ijroni baholash, ijroni nazorat qilishdir.
Hujjatlarni amaliyotda qo‘llashga ko‘maklashish maqsadida adliya vaziri o‘rinbosarlari markaziy idoralarga biriktiriladi. O‘rta va quyi bo‘g‘in xodimlarini har bir sohaga oid qaror bo‘yicha o‘qitish tashkil etiladi. Adliya vazirligi viloyat boshqarmalari, shahar va tuman bo‘limlari boshliqlari esa qarorlarni tadbirkor va fuqarolarga tushuntirishga mas’ul bo‘ladi.
Prezidentimiz qabul qilinayotgan hujjatlar xalq manfaatiga qaratilganini, shuning uchun ularning mazmunini aholiga yetkazish zarurligini ta’kidladi.
Hujjatlarning nafaqat ijrosi, balki natijadorligiga ham alohida e’tibor qaratiladi. Misol uchun, 2020 yil 1 mayda yerosti suvi zaxirasi bor joylarda davlat hisobidan quduq qazib, ularni aholiga imtiyozli shartlarda berish bo‘yicha qaror qabul qilingan edi. Bu maqsadlarga Inqirozga qarshi jamg‘armadan ajratilgan 300 milliard so‘m hisobiga 95 ming gektar yer foydalanishga kiritildi, 70 mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratildi.
Mutasaddilarga joylarga chiqib, qarorlar ijrosi yuzasidan manzilli va tematik o‘rganishlar o‘tkazish bo‘yicha topshiriq berildi. Bunda qonunchilikdagi kamchiliklardan tortib, investitsiya loyihalari ahvoligacha barcha masalalar kompleks o‘rganiladi, muammolar bo‘lsa aniqlanib, ularni hal etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqiladi.
Qarorlar ijrosini nazorat qilishning eng unumli vositasi – jamoatchilik ishtiroki va nazorati. Shu bois, “jamoatchilik eshituvlari”, “jamoatchilik monitoringi” tizimini joriy qilish, bu jarayonga fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolarni faol jalb etish muhimligi ta’kidlandi. Jismoniy va yuridik shaxslarga Prezident hujjatlari ijrosi yuzasidan murojaat qilish imkonini beradigan mobil ilova ishga tushirilishi belgilandi.
Adliya vazirligiga Nodavlat notijorat tashkilotlari milliy assotsiatsiyasi, “Ijtimoiy fikr” markazi bilan birga aholi o‘rtasida ijtimoiy so‘rovlar o‘tkazish, qarorlar ijrosi va bunga xalqning munosabatini o‘rganish vazifasi qo‘yildi. Bu maqsadlar uchun alohida grantlar joriy qilinadi.
Shuningdek, davlat idoralari tomonidan qarorlar ijrosi yuzasidan matbuot anjumanlari tashkil qilib boriladi. Bajarilmagan ishlarni tanqidiy muhokama qilish bilan birga, ijrosi samarali bo‘lgan qarorlar bo‘yicha ijobiy tajribalar ham yoritiladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису 29 декабря 2020 года отметил необходимость обеспечения своевременного и эффективного исполнения принимаемых документов, чтобы каждый человек в стране на примере собственной жизни ощутил результаты реформ. Министерству юстиции было поручено внедрить новую систему доведения принятых документов до ответственных лиц, содействия в их реализации и контроля за исполнением.
На сегодняшнем совещании у Президента проанализирована текущая ситуация в этой сфере и рассмотрены предложения по созданию эффективной системы исполнения, основанной на передовом мировом опыте.
Отмечалось, что за последние 4 года было принято около 2 тысяч указов и постановлений Президента. Но их реализация в регионах и организациях остается неудовлетворительной.
Пандемия коронавируса и подготовка к осенне-зимнему сезону выявили наличие проблем в ряде сфер. Реформы в системах высшего образования, транспорта, водного хозяйства, управления государственным имуществом и водного хозяйства буксуют и не дают ожидаемых результатов. Вследствие этого руководители этих сфер были освобождены от занимаемых должностей. Деятельность отдельно взятых министров и заместителей министров была признана неудовлетворительной, к ним применены меры дисциплинарного взыскания.
– Самая большая проблема в системе исполнения – закоснелое мировоззрение, неграмотность и безответственность, – заявил глава государства на совещании.
Обсуждены меры по созданию системы эффективного исполнения, состоящей из четырех этапов. Это – планирование исполнения на проектной стадии, организация и содействие исполнению, оценка исполнения и мониторинг исполнения.
Для содействия практическому применению актов за центральными ведомствами будут закреплены заместители министра юстиции. Будет организовано обучение сотрудников среднего и нижнего звена по соответствующим сферам. Руководители областных управлений, городских и районных отделов юстиции будут нести ответственность за разъяснение документов предпринимателям и гражданам.
Президент отметил, что принимаемые документы ориентированы на интересы народа, поэтому их необходимо доводить до широких слоев населения.
Особое внимание будет уделено не только исполнению, но и результативности документов. К примеру, 1 мая 2020 года было принято постановление о сооружении за счет государства скважин на участках с запасами подземных вод и предоставлении их населению на льготных условиях. На это из Антикризисного фонда было выделено 300 миллиардов сумов, освоено 95 тысяч гектаров земли, создано около 70 тысяч новых рабочих мест.
На совещании ответственным лицам поручено проводить с выездом на места целевое и тематическое изучение реализации документов. При этом все вопросы будут изучаться комплексно – от недостатков в законодательстве до состояния инвестиционных проектов, а при наличии проблем будут разработаны предложения по их устранению.
Наиболее эффективные средства контроля за исполнением решений – общественное участие и общественный контроль. В связи с этим подчеркнута важность внедрения системы «общественных слушаний» и «общественного мониторинга», активного вовлечения институтов гражданского общества, СМИ и граждан в этот процесс. Планируется запустить мобильное приложение, которое позволит физическим и юридическим лицам направлять обращения об исполнении актов Президента.
Перед Министерством юстиции поставлена задача проводить совместно с Национальной ассоциацией негосударственных некоммерческих организаций и Центром «Ижтимоий фикр» опросы общественного мнения, изучать исполнение и реакцию граждан на реализацию решений. Для этих целей будут внедрены специальные гранты.
Кроме того, государственные органы будут организовывать пресс-конференции об исполнении решений. Наряду с критическим обсуждением невыполненных задач будет освещаться положительный опыт эффективного исполнения актов.
Итоги аналитической работы и собранная информация будут критически рассматриваться Президиумом Кабинета Министров с дальнейшим определением соответствующих мер.