Davlat rahbari o‘quv muassasasi faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va u yerda yaratilgan ta’lim infratuzilmasi ob’ektlari, shuningdek, Qurolli Kuchlarimizning zamonaviy qurol va harbiy texnika namunalari hamda milliy mudofaa sanoati korxonalari tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlar bilan tanishdi.
Shundan so‘ng Akademiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni raisligida Qurolli Kuchlar va harbiy-ma’muriy sektorlar faoliyatining 2020 yil yakunlari hamda kelgusidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Xavfsizlik kengashi a’zolari, Qurolli Kuchlarning rahbar va qo‘mondonlik tarkibi, joylardagi davlat hokimiyati organlari rahbarlari hamda jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini yanada oshirish borasida amalga oshirilgan ishlar, Qurolli Kuchlarni rivojlantirish yo‘lidagi sa’y-harakatlar va ularning natijalari batafsil sarhisob qilindi. Vazirlik va idoralar hamda joylardagi davlat xokimiyati organlarining ushbu yo‘nalishdagi faoliyatiga tanqidiy baho berildi.
Prezidentimiz tomonidan O‘zbekiston Respublikasini 2017-2021 yillarda rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi asosida, mamlakat hayotining boshqa jabhalari bilan bir qatorda, harbiy sohaning eng muhim yo‘nalishlari bo‘yicha zamon talablariga mos qarorlar qabul qilinganligi, amalga oshirilgan tizimli va strategik kompleks chora-tadbirlar natijasida qisqa davr ichida milliy armiyamizning jangovar shayligi va umuman mamlakatning mudofaa qobiliyati sezilarli darajada oshgani ta’kidlab o‘tildi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari Qurolli Kuchlarni rivojlantirish va mamlakat mudofaa qobiliyatini yanada mustahkamlash hamda bu borada zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va ilg‘or innovatsiyalarni keng tatbiq etish bo‘yicha muhim ko‘rsatmalar berdi.
Jumladan, barcha darajadagi qo‘mondonlik va boshqaruv organlari faoliyatini takomillashtirish, qo‘shinlarda avtomatlashtirilgan boshqaruv vositalari va komplekslarni joriy qilish orqali ularning hamkorlikdagi operativ va jangovar tayyorgarlik darajasini oshirish, axborot va kiberxavfsizlikni ta’minlash istiqboldagi dolzarb vazifalardan bo‘lib qoladi.
Harbiy kadrlarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish hamda harbiy ilmni rivojlantirish borasida Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni tomonidan harbiy mojarolar va zamonaviy jang amaliyotlarini hamda milliy harbiy san’at tarixini chuqur o‘rganib, qo‘shinlarning tayyorgarlik usul va uslublarini yanada takomillashtirish vazifasi qo‘yildi.
Bunda harbiy ta’lim tizimida boshlangan islohotlarni uzviy davom ettirish, oliy harbiy bilim yurtlari, litsey va kollejlar, jumladan, “Temurbeklar maktabi” harbiy akademik litseylari faoliyatini takomillashtirish, ularda ta’lim olayotgan o‘quvchilar qalbida milliy ruh, ona-Vatanga mehr va sadoqat, adolat tuyg‘usini har tomonlama kuchaytirish, buyuk ajdodlarimiz, jumladan, Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Shohruh Mirzo, Zahiriddin Muhammad Bobur kabi sarkardalarimizning boy jang san’atidan keng foydalanish muhimligi alohida ta’kidlab o‘tildi.
Shuningdek, Toshkent shahrida barpo etilgan “G‘alaba bog‘i” va “Shon-sharaf” muzeyi majmuasini harbiy xizmatchilar, yurtimiz aholisi, ayniqsa, yoshlar uchun harbiy tarixni va buyuk ajdodlarimiz qahramonligini o‘rganish ilmiy markaziga aylantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
bugungi kunda global axborot makonidagi qarama-qarshilik, inson, ayniqsa yosh avlodning ongi va qalbi uchun kurashning kuchayishi sharoitida harbiy-vatanparvarlik tarbiyasining roli va ahamiyati ortib bormoqda.
Shuning uchun davlatimiz rahbari tomonidan aholining va birinchi navbatda yoshlarning harbiy-vatanparvarlik tarbiyasi tizimini takomillashtirish, ularni mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar jarayoniga jalb qilish, intellektual va ijodiy salohiyatni namoyon qilishga sharoit yaratish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Mamlakatimiz aholisini va yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularning fuqarolik pozitsiyasini kuchaytirish bilan bog‘liq ishlarni “Jasur jangchi – yoshlar uchun namuna” shiori ostida yanada jadallashtirish, harbiy okruglar qo‘mondonliklariga kamida 10 tadan maktabni otaliqqa olish hamda harbiy qism komandirlari tomonidan ularda vatanparvarlik va harbiy shon-sharaf darslarini yo‘lga qo‘yish vazifasi qo‘yildi.
Qurolli Kuchlarimizda yaratilgan zamonaviy infratuzilmadan foydalangan holda uyushmagan yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash bilan birga, mehnat bozorida talab qilinadigan kasb-hunarga o‘rgatish bo‘yicha ishlarni tashkil etish vazifasi ham qo‘yildi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari “o‘z farzandlarida yuksak vatanparvarlik ruhini kamol toptira olmagan davlat, qanday qudratli qurolga ega bo‘lmasin, mudofaa qobiliyatini mustahkamlay olmaydi”, deya ta’kidlab o‘tdi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda mamlakat mudofaa sanoati kompleksini yanada rivojlantirish, davlat chegaralarini qo‘riqlash tizimini takomillashtirish, favqulodda vaziyatlar prognoz va monitoring qilish hamda avariya va texnogen halokatlarning oldini olish bo‘yicha ishlar samaradorligini oshirish bo‘ycha zarur topshiriqlar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev harbiy oilalarda ma’naviy-axloqiy muhitni yaxshilash, sog‘lom turmush tarzi va bolalar tarbiyasiga yondashuvlarni namunali darajaga ko‘tarish, harbiylar va ularning oila a’zolarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va uy-joy bilan ta’minlash ishlari kelgusida ham muhim va ustuvor yo‘nalish sifatida qolishini qayd etdi.
Tadbir yakunida davlatimiz rahbari Qurolli Kuchlarni yanada rivojlantirish bo‘yicha olib borayotgan ishlar, birinchi navbatda, xalqimizning xavfsizligi, tinchligi va osoyishtaligini ta’minlashga qaratilgan yangi O‘zbekistonni barpo etish bosh talab ekanini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 12 января, в преддверии важного события в жизни нашей страны – 29-летия образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дня защитников Родины, посетил Академию Вооруженных Сил.
Глава государства ознакомился с результатами проделанной работы по совершенствованию деятельности и объектами инфраструктуры данного образовательного учреждения, а также образцами современного вооружения и военной техники Вооруженных Сил страны и продукции предприятий отечественной оборонной промышленности.
Затем в Академии под председательством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами состоялось расширенное заседание Совета безопасности, посвященное итогам деятельности Вооруженных Сил и военно-административных секторов в 2020 году и приоритетным задачам на перспективу.
В заседании приняли участие члены Совета безопасности, руководящий и командный состав Вооруженных Сил, руководители органов государственной власти на местах и представители общественных организаций.
Президент Шавкат Мирзиёев всесторонне проанализировал осуществленную работу по дальнейшему повышению обороноспособности нашей страны, принятые меры по развитию Вооруженных Сил и их результаты. Дана критическая оценка деятельности министерств и ведомств, органов государственной власти на местах в этом направлении.
Глава государства отметил, что на основе Стратегии действий по развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах был принят ряд учитывающих современные требования решений по всем сферам жизни страны, в том числе по важнейшим вопросам военного строительства, в результате системно реализованных стратегических и комплексных мер в короткие сроки значительно возросли боеготовность национальной армии и обороноспособность страны в целом.
На заседании Президент дал важные указания по дальнейшему развитию Вооруженных Сил и укреплению обороноспособности государства, широкому внедрению при этом современных информационно-коммуникационных технологий и инноваций.
В частности, одними из актуальных задач на перспективу обозначены совершенствование деятельности органов командования и управления всех уровней, повышение степени оперативной и боевой подготовки войск через внедрение в них средств и комплексов автоматизированного управления, обеспечение информационной и кибербезопасности.
В части подготовки военных кадров, повышения их квалификации, а также развития военной науки Верховным Главнокомандующим Вооруженными Силами поставлена задача дальнейшего совершенствования методов и приемов подготовки войск посредством глубокого изучения опыта военных конфликтов и современной практики ведения боевых действий, а также истории национального военного искусства.
Подчеркнута важность последовательного продолжения начатых реформ в системе военного образования, совершенствования деятельности военных училищ, лицеев и колледжей, в том числе военно-академических лицеев “Темурбеклар мактаби”, усиления у учащейся в них молодежи чувств национальной гордости, любви и преданности Родине, справедливости, широкого использования при этом богатого наследия наших великих предков, включая полководческое искусство Жалолиддина Мангуберди, Амира Темура, Шохруха Мирзо, Захириддина Мухаммада Бабура и других.
Также даны указания по превращению созданных в городе Ташкенте Парка Победы и Музея славы в научные центры, где население, особенно молодежь, военнослужащие будут приобщаться к военной истории и подвигам выдающихся предков.
Сегодня, в условиях усиления противостояний в глобальном информационном пространстве, обострения борьбы за душу и разум людей, особенно молодого поколения, все более возрастает роль и значимость военно-патриотического воспитания.
В связи с этим главой государства даны указания по совершенствованию системы военно-патриотического воспитания населения, в первую очередь молодежи, вовлечению ее в процесс реформ в нашей стране, созданию условий для реализации своего интеллектуального и творческого потенциала.
Поставлена задача поднятия работы по военно-патриотическому воспитанию населения и молодежи на новый уровень, укрепления гражданской позиции под девизом “Отважный воин – пример для молодежи”, закрепления за командованиями военных округов не менее 10 школ с проведением в них уроков патриотизма и военной славы командирами воинских частей.
Поручено организовать с использованием современной инфраструктуры, созданной в Вооруженных Силах, не только военно-патриотическое воспитание молодежи, но и обучение ее востребованным на рынке труда профессиям.
Глава государства также отметил, что «государство, не способное привить своим детям высокий патриотический дух, не сможет укрепить свою обороноспособность, каким бы мощным оружием оно ни обладало».
Кроме того, на заседании даны необходимые поручения по дальнейшему развитию оборонной промышленности страны, совершенствованию системы охраны государственной границы, мониторингу и прогнозированию чрезвычайных ситуаций, повышению эффективности работы по предотвращению аварий и техногенных катастроф.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что улучшение духовно-нравственной обстановки в семьях военнослужащих, внедрение образцовых подходов к утверждению здорового образа жизни и воспитанию детей, социальная поддержка и обеспечение жильем военнослужащих и их семей останутся важным и приоритетным направлением.
В завершение заседания глава государства подчеркнул, что работа по дальнейшему развитию Вооруженных Сил является главным условием прежде всего обеспечения безопасности, мирной и спокойной жизни нашего народа, построения нового Узбекистана.