Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi chog‘ida Nukus shahrida ishga tushiriladigan loyihamizning ahamiyati bilan qiziqdi.
Mamlakatimizda qulay ishbilarmonlik muhiti yaratilib, tadbirkorlik subyektlariga qator imtiyoz va preferensiyalar berilayotgani boshqa sohalar qatori sanoat sohasini rivojlantirishda yangi-yangi imkoniyatlarni ochmoqda. Yaratilayotgan imkoniyatlardan unumli foydalanib, mahalliy xomashyodan eksportbop mahsulot ishlab chiqarishga e’tibor kuchaymoqda.
Men London iqtisodiyot va siyosat maktabi magistraturasida tahsil olganman, xalqaro moliya tashkilotlarida ishlaganman. Davlatimiz rahbarining chet ellarda ta’lim olayotgan, ilm-fan, bank-moliya, axborot-kommunikatsiya sohalarida mehnat qilayotgan yurtdoshlarimizni O‘zbekistonga qaytib, mamlakatimiz rivojiga o‘z hissasini qo‘shishga da’vat etayotgani, buning uchun zarur sharoitlar yaratib berayotgani meni ham ruhlantirib yubordi.
Qoraqalpog‘istonda tashkil etgan “Green Agro Invest” mas’uliyati cheklangan jamiyatimiz bugungi kunda qizilmiya tomiri va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini AQSh, Janubiy Koreya, Xitoy, Hindiston, Rossiya kabi mamlakatlarga eksport qilib kelmoqda. Qoraqalpog‘iston hududining boy imkoniyatlaridan foydalanib, katta miqdordagi kimyoviy va qurilish mahsulotlarini tashish va saqlashga mo‘ljallangan yumshoq yuk konteynerlari ishlab chiqaradigan korxona ochishga qaror qildik. Ushbu korxonaning ishga tushirilishi Orolbo‘yi mintaqasining eksport salohiyatini oshirishga hissa qo‘shadi, 100 ga yaqin ish o‘rni yaratiladi.
Har qanday tadbirkor biror loyihani amalga oshirishdan avval mahsulotning bozorini, eksport imkoniyatlarini hisobga oladi. Sababi, mahsulot eksport qilinsa, valyuta tushumi ko‘payadi, iqtisodiyot rivojlanadi.
Davlatimiz tomonidan eksportga yo‘naltirilgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash, banklardan tadbirkorlarga kredit mablag‘lari ajratish va tashqi bozorni topishga ko‘mak berish bo‘yicha katta ishlar qilinayotir. Biz ham shunday loyiha ustida izlanish olib bordik, hududning imkoniyatlari, xorijiy davlatlarning mahsulotga ehtiyojini o‘rgandik. Natijada import o‘rnini bosuvchi, mahalliy xomashyoga asoslangan yuqori texnologik loyiha – polipropilen, polietilen va kalsiy karbonatdan yumshoq yuk konteynerlari, har xil turdagi polietilen qoplar va sumkalar ishlab chiqarishga qaror qildik. Asosiysi, xomashyo izlab chetga borishga hojat yo‘q, polietilen, polipropilen granulalari Ustyurt gaz-kimyo majmuasida ishlab chiqariladi.
Loyihaning umumiy qiymati 9 million dollar atrofida bo‘lib, Markaziy Osiyoda birinchi korxona bo‘ladi. Korxonaga «Starlinger» Germaniya – Avstriya qo‘shma korxonasining eng zamonaviy uskunalari o‘rnatiladi.
2018-yil korxona ishga tushgach, yiliga 8 million dollarlik mahsulot eksport qilishni rejalashtirmoqdamiz. Korxona to‘liq quvvat bilan ishlay boshlagach, bu ko‘rsatkich 16 million dollarga yetkaziladi. Asosiysi, hozirdanoq Yevropa davlatlaridagi yetakchi korxonalar biz bilan hamkorlik qilish va mahsulotimizni sotib olish taklifini bildirmoqda.
Prezidentimiz mazkur loyihani hayotga tatbiq etish yo‘lida hech qanday muammo, to‘siq va qiyinchiliklar bo‘lmasligini ta’kidlagani bizga yangi kuch bag‘ishladi. Kelajakda mahsulotlarimizni xorijiy bozorlarga yo‘naltirib, jahon to‘qimachilik sohasida o‘z brendimizga ega bo‘lmoqchimiz.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Республику Каракалпакстан поинтересовался эффективностью нашего проекта, который планируется реализовать в Нукусе.
В нашей стране сформирована благоприятная деловая средства, субъектам предпринимательства предоставляется ряд льгот и преференций. Новые возможности открываются и для развития промышленности. Активизируется работа для эффективного использования созданных возможностей и производства экспортоориентированной продукции из местного сырья.
Я закончил магистратуру Лондонской школы экономики и политики, работал в международных финансовых организациях. Призыв главы нашего государства к соотечественникам, получающим образование и занимающимся наукой за рубежом, работающим в банковско-финансовой и информационно-коммуникационной сферах, возвратиться в Узбекистан и вносить вклад в развитие нашей страны, а также создание всех необходимых для этого условий вдохновили и меня.
Наше общество с ограниченной ответственностью “Green Agro Invest”, организованное в Каракалпакстане, экспортирует корень солодки и сельскохозяйственную продукцию в США, Южную Корею, Китай, Индию, Россию и другие страны. Учитывая богатые возможности Каракалпакстана, решили открыть предприятие по производству мягких грузовых контейнеров, предназначенных для транспортировки и хранения больших объемов химической и строительной продукции. Появление такого предприятия поможет повысить экспортный потенциал Приаралья и создать около 100 рабочих мест.
Каждый предприниматель, начиная осуществлять какой-либо проект, изучает рынок, оценивает экспортные возможности будущего товара. Нашим государством проводится широкомасштабная работа по поддержке ориентированных на экспорт проектов, выделению кредитов предпринимателям и содействию им в выходе на внешний рынок. Мы также провели маркетинговую работу по проекту, изучили возможности региона и спрос на продукцию за рубежом. В результате решили выпускать высокотехнологичную, импортозамещающую продукцию на основе местного сырья — мягкие грузовые контейнеры из полипропилена, полиэтилена и кальция карбоната, различные виды полиэтиленовых мешков и сумок. Самое главное, нет нужды искать сырье — полиэтиленовые и полипропиленовые гранулы производятся в Устюртском газохимическом комплексе.
Общая стоимостью проекта приблизительно 9 миллионов долларов. Его реализация позволит создать первое такое предприятие в Центральной Азии. На нем будет установлено самое современное оборудование от немецко-австрийского совместного предприятия «Starlinger».
После ввода предприятия в строй в 2018 году мы планируем экспортировать в год продукцию на 8 миллионов долларов. Как только предприятие выйдет на полную мощность, этот показатель достигнет 16 миллионов долларов. Главное, что уже ведущие предприятия стран Европы выражают интерес к сотрудничеству с нами и приобретению нашей продукции.
Слова Президента нашей страны о том, что для реализации данного проекта должны быть созданы самые благоприятные условия, придали нам еще больше сил и энергии. В будущем хотим вывести нашу продукцию на внешний рынок и сформировать свой бренд в мировой текстильной сфере.