O'zbekiston va Qozogʻiston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
7-oktyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Davlat rahbarlari koʻp asrlik doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik rishtalari, ishonch va strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan ikki tomonlama munosabatlarning holati va ularni yana-da rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Koronavirus tarqalishi oqibatlarini tez fursatda yengib oʻtish maqsadida Oʻzbekiston va Qozogʻiston hukumatlari darajasida yaqindan muvofiqlashuv va faol almashinuvlar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash koʻrsatkichlarini oshirishga qaratilgan qoʻshma dastur va loyihalarni ilgari surish, tadbirkorlar va hududlarning yangi tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash orqali kooperatsiyani kengaytirish, shuningdek, madaniy-gumanitar tadbirlar oʻtkazishga alohida eʼtibor berildi.
Mintaqadagi voqealar rivoji yuzasidan ham fikr almashildi. Oʻzbekiston va Qozogʻiston Prezidentlari Qirgʻizistondagi vaziyat ushbu mamlakat Konstitutsiyasi va milliy qonunchiligi normalariga muvofiq tez fursatda barqarorlashishiga umid bildirdilar.

7 октября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Главы государств обсудили состояние и перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений, основанных на крепких узах многовековой дружбы и добрососедства, принципах доверия и стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечены тесная координация и активные обмены на уровне правительств двух стран с целью скорейшего преодоления последствий распространения коронавируса.
Особое внимание уделено продвижению совместных программ и проектов, направленных на увеличение показателей товарооборота, расширение кооперации путем поддержки новых инициатив бизнеса и регионов, а также проведение культурно-гуманитарных мероприятий.
Состоялся также обмен мнениями по развитию событий в регионе. Президенты Узбекистана и Казахстана выразили надежду на скорейшую стабилизацию ситуации в Кыргызстане в соответствии с нормами Конституции и национального законодательства этой страны.