Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Rossiya yetakchisini tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etib, unga mustahkam sogʻlik, baxt-saodat va muvaffaqiyatlar, doʻst Rossiya xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Muloqot chogʻida Oʻzbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yana-da mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi, xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.
Joriy yil iyul oyida Moskva shahridagi uchrashuv chogʻida erishilgan kelishuvlarga muvofiq boʻlajak oliy darajadagi muloqotlarga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha birgalikdagi faol ishlarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Pandemiya oqibatlariga qaramay, oʻzaro tashriflar amalga oshirilayotgani, Oʻzbekiston va Rossiyaning yetakchi kompaniya va korxonalari oʻrtasidagi investitsiyaviy hamkorlik koʻlami va tovar ayirboshlash hajmi kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Taʼlim va madaniy almashinuvga doir muhim dasturlar amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston Prezidenti koronavirusga qarshi kurashishda koʻrsatilgan amaliy yordam, jumladan, Rossiyadan vrach va mutaxassislarning katta guruhi yurtimizga joʻnatilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Davlat rahbarlari ikki mamlakat vazirlik va idoralari darajasida, shu jumladan joriy oyda boʻlib oʻtadigan Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi majlisi doirasida yaqindan muvofiqlashuv va hamkorlikni davom ettirish muhimligini taʼkidladilar. Bunda, avvalo, koʻp qirrali munosabatlarning ustuvor dastur va loyihalarini, biznes va hududlar kooperatsiyasini kuchaytirish boʻyicha uzoq muddatli “yoʻl xaritasi” tayyorlashni jadallashtirish nazarda tutiladi.
Davlat rahbarlari, shuningdek, mintaqada yuzaga kelayotgan vaziyatni muhokama qildilar, boʻlajak tadbirlar rejasini koʻrib chiqdilar.

В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил лидера России с днем рождения, пожелав крепкого здоровья, благополучия и успехов, а также мира и процветания дружественному российскому народу.
В ходе разговора рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества, состоялся обмен мнениями по международной и региональной повестке.
Особое внимание уделено продолжению активной совместной работы по подготовке к предстоящим контактам на высшем уровне в соответствии с договоренностями встречи лидеров двух стран в июле этого года в Москве.
С удовлетворением отмечено, что несмотря на последствия пандемии, осуществляются взаимные визиты, растут объемы товарооборота и расширяются масштабы инвестиционного сотрудничества между ведущими компаниями и предприятиями Узбекистана и России. Продолжается реализация важных программ образовательного и культурного обмена.
Президент Узбекистана также выразил искреннюю признательность за оказанную практическую помощь в борьбе с коронавирусом, в частности за направление большой группы ведущих российский врачей и специалистов в нашу страну.
Лидеры отметили важность продолжения тесной координации и взаимодействия на уровне министерств и ведомств двух стран, в том числе в ходе очередного заседания Межправительственной комиссии в этом месяце. Прежде всего, речь идет об ускорении подготовки приоритетных программ и проектов многопланового сотрудничества, включая долгосрочную «дорожную карту» по усилению кооперации бизнеса и регионов.
Главы государств также обсудили складывающуюся ситуацию в регионе, рассмотрели график предстоящих мероприятий.