Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-oktyabr kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Tojikiston Prezidentini tavallud ayyomi bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sogʻlik, farovonlik va yangi muvaffaqiyatlar tiladi.
Prezidentlar ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik rishtalari, tarix, madaniyat va anʼanalar mushtarakligiga asoslangan strategik sheriklik munosabatlarining bugungi darajasini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Koronavirus tarqalishi bilan bogʻliq murakkab davrda pandemiya oqibatlarini yengib oʻtishda oʻzaro yordam koʻrsatilmoqda. Tojikiston tomoni ushbu xavfli kasallikka qarshi kurashda koʻrsatilgan amaliy yordam uchun minnatdorlik bildirdi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik sohasida tovar ayirboshlash hajmlari ortyapti, hududlar va tadbirkorlar oʻrtasida kooperatsiya kengaymoqda.
Davlat rahbarlari oʻtgan oyda boʻlib oʻtgan qator ikki tomonlama tadbirlarning samarali natijalarini yuqori baholadilar. Xususan, Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi majlisi hamda biznes-forum, ilmiy-amaliy konferensiya, parlament aʼzolari va ziyolilar uchrashuvlari muvaffaqiyatli oʻtkazildi, qoʻshma ishlab chiqarish quvvatlari va ijtimoiy obyektlar ochildi.
Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari ikki mamlakat hukumatlariga keng koʻlamli hamkorlikni kengaytirish hamda boʻlajak sammitning yangi kun tartibini har tomonlama puxta tayyorlash boʻyicha “yoʻl xarita”sini ishlab chiqishga topshiriq berdilar.
Xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
Telefon muloqoti soʻngida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonga mamlakat siyosiy hayotidagi muhim tadbir – joriy yil 11-oktyabr kuni boʻlib oʻtadigan Prezident saylovi muvaffaqiyatli oʻtishini tiladi.

В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил лидера Таджикистана с днем рождения, искренне пожелав ему здоровья, благополучия и новых успехов.
Президенты с глубоким удовлетворением отметили современный уровень узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства, основанных на крепких узах многовековой дружбы и добрососедства, общности истории, культуры и традиций.
В непростой период глобального распространения коронавируса оказывается взаимная поддержка в преодолении последствий пандемии в обеих странах. Таджикской стороной выражена признательность за практическую помощь в борьбе с этим опасным заболеванием.
В сфере торгово-экономического сотрудничества сохраняется рост объемов товарооборота, расширяется кооперация на уровне регионов и бизнеса.
Главы государств высоко оценили плодотворные результаты ряда двусторонних мероприятий, состоявшихся в прошлом месяце. В частности, успешно проведены очередное заседание Межправительственной комиссии и бизнес-форум, научно-практическая конференция, встречи парламентариев и творческой интеллигенции, открытие совместных производственных площадок и социальных объектов.
Президенты Узбекистана и Таджикистана поручили правительствам двух стран подготовить «дорожную карту» по расширению многопланового сотрудничества и всесторонней проработке новой повестки предстоящего саммита.
В завершение телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев искренне пожелал Президенту Республики Таджикистан Эмомали Рахмону успешного проведения важного политического мероприятия в стране – президентских выборов 11 октября этого года.