Oʻzbekiston ilm-fani ogʻir judolikka uchradi
Falsafa, adabiyot va pedagogika fanlari boʻyicha taniqli olim, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining akademigi Jumanazar Bazarbayev shu yil 25-sentyabrda 87 yoshida vafot etdi.
J.Bazarbayev 1933-yil 13-noyabrda Muynoq tumanida tugʻildi. 1955-yili Qoraqalpoq davlat pedagogika institutini tugatib, mehnat faoliyatini ushbu dargohda katta oʻqituvchi sifatida boshladi. Keyinchalik Toshkent davlat universiteti (hozirgi Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston Milliy universiteti) aspiranturasida tahsil oldi. Dastlab nomzodlik, soʻngra doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi. Ilm-fan sohasidagi koʻp yillik xizmatlari uchun 2000-yilda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining akademigi etib saylandi.
Isteʼdodli olim 60 yildan ortiq ilmiy-pedagogik faoliyati davomida Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Qoraqalpogʻiston boʻlimining Tarix, til va adabiyot instituti direktorining ilmiy ishlar boʻyicha oʻrinbosari, boʻlim boshligʻi, Nukus davlat universiteti (hozirgi Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti) falsafa kafedrasining mudiri, Qoraqalpogʻiston Respublikasi xalq taʼlimi vaziri, Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutining rektori, kafedra mudiri kabi lavozimlarda samarali mehnat qilib, mamlakatimizda ilm-fan va taʼlim sohalarini rivojlantirish hamda yuqori malakali ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlashga munosib hissa qoʻshdi.
Zahmatkash olimning falsafa sohasining dolzarb nazariy va amaliy masalalariga bagʻishlangan 500 dan ziyod ilmiy maqolalari, 30 yaqin kitob va monografiyalari yurtimiz va chet el ilmiy jamoatchiligi oʻrtasida yaxshi maʼlum.
Katta tashkilotchilik salohiyatiga ega boʻlgan J.Bazarbayev 1990-1995-yillarda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi deputati sifatida samarali faoliyat koʻrsatib, mamlakatimizda demokratik davlat va fuqarolik jamiyati qurish jarayonlarida munosib ishtirok etdi.
Jonkuyar ustoz sifatida koʻplab yoshlarga taʼlim-tarbiya bergan ilm-fan fidoyisining bevosita rahbarligida oʻnlab fan nomzodlari va fan doktorlari tayyorlandi.
Akademik J. Bazarbayevning mamlakatimiz ilm-fanini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U “Oʻzbekiston Respublikasi fan arbobi” faxriy unvoni hamda Berdaq nomidagi Qoraqalpogʻiston Respublikasi davlat mukofotiga sazovor boʻlgan edi.

Наука Узбекистана понесла тяжелую утрату
Наука Узбекистана понесла тяжелую утрату. Крупный ученый в области философии, литературы и педагогики, академик Академии наук Узбекистана Жуманазар Базарбаев скончался 25 сентября 2020 года в возрасте 87 лет.
Жуманазар Базарбаев родился 13 ноября 1933 года в Муйнакском районе. В 1955 году окончил Каракалпакский государственный педагогический институт и начал свою трудовую деятельность в этом институте старшим преподавателем. Потом учился в аспирантуре Ташкентского государственного университета (ныне Национальный университет Узбекистана). Защитил кандидатскую, докторскую диссертации. За многолетние заслуги в науке в 2000 году его избрали действительным членом Академии наук Республики Узбекистан.
Талантливый ученый за свою более чем 60-летнюю научно-педагогическую деятельность плодотворно трудился на должностях заместителя директора по научной работе Института истории, языка и литературы Каракалпакского отделения Академии наук Узбекистана, начальника отдела, заведующего кафедрой Нукусского государственного университета (нынешний Каралпакский государственный университет имени Бердаха), министра народного образования Республики Каракалпакстан, ректора Нукусского государственного педагогического института имени Ажинияза, заведующего кафедрой. Он внес достойный вклад в развитие науки и образования нашей страны, подготовку высококвалифицированных научно-педагогических кадров.
Более 500 научных статей ученого, около 30 книг и монографий, посвященных теоретическим и практическим вопросам философии, хорошо известны среди научной общественности нашей страны и за рубежом.
Ж. Базарбаев, обладавший большими организаторскими способностями, в 1990-1995 годах плодотворно трудился депутатом Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, внес достойный вклад в построение демократического государства и гражданского общества.
У заботливого наставника очень много учеников, под его руководством подготовлены десятки кандидатов и докторов наук.
Академик Ж. Базарбаев за вклад в развитие отечественной науки был награжден нашим государством. Ученому присвоено почетное звание «Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан», он был удостоен Государственной премии Республики Каракалпакстан имени Бердаха.
Память об известном ученом, заботливом наставнике, скромном человеке Жуманазаре Базарбаеве навсегда сохранится в наших сердцах.