Oʻktam Barnoyev oilasiga taʼziya bildirildi
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining agrar va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish masalalari boʻyicha oʻrinbosari, Oliy Majlis Senati aʼzosi Oʻktam Barnoyev 20-sentyabr kuni ogʻir xastalik tufayli vafot etgan edi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-sentyabr kuni taʼziyali xonadonga tashrif buyurdi. Qurʼon tilovat qilindi.
Oʻktam Barnoyev mehnat faoliyatini oʻzi tugʻilib oʻsgan Buxoro viloyatida boshlagan. Keyinchalik Qishloq va suv xoʻjaligi vazirligida, Vazirlar Mahkamasida masʼul lavozimlarda ishlagan. 2008-2010-yillarda Samarqand, 2016-2020-yillarda Buxoro viloyati hokimi boʻlgan. U joriy yildan Bosh vazirning agrar va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish masalalari boʻyicha oʻrinbosari sifatida faoliyat yuritib kelayotgan edi.
Oʻktam Barnoyevning deyarli butun faoliyati qishloq va suv xoʻjaligi bilan bogʻliq boʻldi. U ushbu sohadagi islohotlarini amalga oshirishda asosiy ijrochilardan biri edi. Bu yoʻlda barcha bilim, tajriba va kuchini safarbar qildi. Agrar tarmoqni diversifikatsiya qilish, bozor mexanizmlari va kooperatsiya tizimini joriy etish, yer va suv munosabatlarini takomillashtirish, hosildorlikni oshirib, oziq-ovqat sanoatini rivojlantirishga katta hissa qoʻshdi.
Davlatimiz rahbari bugun marhumning onasi, rafiqasi va farzandlariga hamdardlik bildirib, sabr-toqat tiladi.
– Oʻktamjon olijanob, zabardast, fidoyi, vatanparvar, oʻrnak olishga arzigulik inson edi, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bosh vazir paytlarimda ham birga ishladik. Gapirmasam ham meni tushunardi. Bir insonning tarbiyalanib, shunday kadr boʻlib yetishishi oson emas. Ayniqsa, oxirgi paytlar ogʻir sohani berib, koʻnglim tinchib, koʻp ishlarni boshlagan edik. Bu ofat butun dunyoga keldi. Qoʻlimizdan kelgan hamma narsani qildik. Lekin oʻlim haq. Allohning irodasi ekan. Bu hammamizga musibat. Joyi jannatda boʻlsin!

Президент выразил соболезнования семье Уктама Барноева
Как известно, 20 сентября после тяжелой болезни скончался заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер, член Сената Олий Мажлиса Уктам Барноев.
Президент Шавкат Мирзиёев 21 сентября посетил дом покойного. Были прочитаны суры из Корана.
Уктам Барноев начал трудовую деятельность в родной Бухарской области. Затем занимал ответственные должности в Министерстве сельского и водного хозяйства, Кабинете Министров. В 2008-2010 годах возглавлял Самаркандскую область, в 2016-2020 годах – Бухарскую. С нынешнего года занимал должность заместителя Премьер-министра по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер.
Практически вся деятельность Уктама Барноева была связана с сельским и водным хозяйством. Он был одним из ключевых исполнителей реформ нашего государства в этом направлении. Вложил в это дело все свои знания, опыт и силы. Внес значительный вклад в диверсификацию аграрной отрасли, внедрение рыночных механизмов и системы кооперации, совершенствование земельных и водных отношений, повышение урожайности и развитие пищевой промышленности.
Глава государства выразил соболезнования матери, супруге и детям покойного, пожелал им сил и терпения.
– Уктамжон был благородным, сильным, самоотверженным, патриотичным, достойным подражания человеком, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Мы работали вместе еще в то время, когда я был Премьер-министром. Он понимал меня с полуслова. Получить такое воспитание, стать таким кадром – редкий случай. А в последнее время мы начали большую работу в тяжелой сфере, которую я ему доверил, а полагался я на него сполна. К сожалению, весь мир охватила эта беда. Мы сделали все возможное для его выздоровления. Но умереть всем суждено. Такова воля Аллаха. Это несчастье для всех нас. Да будет его место в раю!
Члены семьи Уктама Барноева выразили признательность главе государства и пожелали мира, спокойствия и благополучия нашему народу.