Majmuadagi ramziy qabr yonida qatagʻon qurbonlari ruhlariga bagʻishlab Qurʼon tilovat qilindi. Shu yerda nuroniylar, ulamo va ziyolilar bilan muloqot boʻldi.
– Vatan fidoyilarini eslashimiz, ularning haqiga Qurʼon oʻqishimiz yaxshi anʼana. Maʼrifatparvar bobolarimiz mustaqillik uchun, xalqimiz emin-erkin yashashi uchun kurashganini bilamiz. Oxirgi yillarda butun jamoatchiligimiz harakati bilan ularning nomlarini tiklash, muzeylarni yangi namunalar bilan toʻldirish, ijod maktablari tashkil etish boʻyicha koʻp ishlar qilinyapti. Bularning hammasi – odamlarga tarixiy adolatni, haqiqatni yetkazish uchun, xalqimiz u kunlarni bilishi va hech qachon unutmasligi, bugungi kunlarning qadriga yetishi uchun, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Maʼlumki, mustabid tuzum davrida minglab begunoh vatandoshlarimizning umri xazon boʻlgan. 1937-53 yillarda Oʻzbekistonda 100 ming odam qatagʻonga uchragan. Ularning 13 ming nafari shafqatsiz otib tashlangan. Qanchadan-qancha oilalar xonavayron boʻlib, bolalar yetim qolgan. Birgina 1937-38 yillardagi katta qatagʻon davrida 7 mingga yaqin vatandoshimiz otilgan.
– Bu insonlar haqiqiy yetakchilar, ilgʻor ziyolilar, adabiyot, madaniyat namoyandalari, boshqacha aytganda, millatimizning, xalqimizning eng sara vakillari edi. Tasavvur qiling, agar ular qatagʻon qilinmaganida Vatanimiz rivoji uchun, ilm-fan, iqtisodiyot, madaniyat va adabiyotimiz uchun qanday buyuk ishlar qilgan boʻlar edi, xalqimizni oldinga boshlardi. Shu bilib turib qilingan. Bugun buni armon bilan eslaymiz, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari qatagʻonga uchragan ana shu 100 ming odamning har biri boʻyicha izlanish, joylarga chiqib, qarindoshlari bilan uchrashib, nomlarini tiklash, qilgan ishlari haqida kitoblar chop etish, oʻzlari yashagan mahallalar va maktablarga nomlarini qoʻyib, xotirasini abadiylashtirish zarurligini taʼkidladi.
Soʻnggi yillarda Isʼhoqxon oʻgʻli Ibrat, Mahmudxoʻja Behbudiy, Abdulla Avloniy, Abdulhamid Choʻlpon, Abdulla Qodiriy singari maʼrifatparvarlar xotirasiga bagʻishlab muzeylar, muazzam haykallar yaratildi. Ijod maktablari bunyod etildi. Qoraqalpogʻiston Respublikasida, barcha viloyatlarda Qatagʻon qurbonlari muzeyining boʻlimlari ochildi. Qatagʻon qurbonlariga bagʻishlangan yangi-yangi kitoblar, filmlar, tadqiqotlar yaratilmoqda.
Koronavirus pandemiyasi yurtimizni ham chetlab oʻtmadi. Afsuski, bu kasallik uch yuzdan ziyod yurtdoshimizning hayotiga zomin boʻldi.
Marosimda ushbu insonlar xotirasiga bagʻishlab ham Qurʼon tilovat qilindi. Bemorlarning tezroq sogʻayishini Allohdan soʻrab, duo oʻqildi.
– Oʻz yaqinlaridan judo boʻlgan barcha oilalarga chuqur hamdardlik bildirib, sabr-toqat tilayman. Davolanayotgan bemorlarimizning dardiga shifo berishini Xudodan soʻraymiz. Olti oydan beri shu balo bilan kurashyapmiz. Bu kasallik yurtimizdan tezroq ketishini soʻrab duo qilamiz, – dedi davlatimiz rahbari.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 августа посетил сквер «Шахидлар хотираси».
У символического надгробия прочитаны суры из Корана в память о жертвах репрессий. Состоялась беседа с представителями старшего поколения, религиозной сферы и творческой интеллигенции.
— Поминовение патриотов, чтение Корана в память о них — добрая традиция. Мы знаем, что наши просвещенные предки боролись за независимость, свободу нашего народа. В последние годы усилиями всей нашей общественности проводится большая работа по восстановлению их доброго имени, пополнению музеев, организации творческих школ. Все это делается для того, чтобы довести до людей историческую справедливость и правду, чтобы наш народ знал и никогда не забывал о прошлом, ценил нынешнюю мирную жизнь, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, тысячи наших невинных соотечественников были подвергнуты репрессиям во время тоталитарного строя. В 1937-1953 годах в Узбекистане были репрессированы 100 тысяч человек, 13 тысяч были беспощадно расстреляны. Многие семьи были разрушены, а дети остались сиротами. За одни только 1937-1938 годы, когда репрессии приобрели наиболее широкий масштаб, было расстреляно около 7 тысяч наших сограждан.
— Эти люди были настоящими лидерами, передовыми представителями интеллигенции, лучшими литераторами и деятелями культуры — словом, цветом нашей нации. Представьте, какие великие дела они бы совершили во имя развития Родины, науки, экономики, культуры и литературы, какой бы прорыв сделал наш народ, если бы они не были репрессированы! Сегодня мы со скорбью вспоминаем об этой утрате, — сказал Президент.
Глава государства поручил провести изыскания по каждому из 100 тысяч репрессированных, узнать их историю, встретившись с их родственниками, издать книги об их деятельности, увековечить память о них, назвав их именами махалли и школы.
В последние годы созданы памятники и музеи в честь таких просветителей, как Исхокхон Ибрат, Махмудходжа Бехбуди, Абдулла Авлони, Абдулхамид Чулпан, Абдулла Кадыри. Организованы школы творчества. В Республике Каракалпакстан и всех областях открыты отделения Музея памяти жертв репрессий. Пишутся новые книги, снимаются фильмы и проводятся исследования, посвященные жертвам репрессий.
Пандемия коронавируса не обошла стороной и Узбекистан. К сожалению, это заболевание унесло жизни более трехсот наших соотечественников.
В ходе церемонии были прочитаны суры Корана в память об ушедших от болезни. Прочитана молитва с пожеланием скорейшего выздоровления зараженным.
— Выражаю глубокие соболезнования, желаю сил и терпения всем семьям, потерявшим близких. Прошу у Всевышнего исцеления больных. Мы боремся с этой бедой вот уже шесть месяцев. Молимся, чтобы этот вирус поскорее исчез из нашей страны, — сказал глава государства.