Shavkat Mirziyoyev: Pandemiya Mustaqillik kunida katta yigʻin va sayillar oʻtkazishni cheklashni talab qilmoqda
Ayni paytda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtmoqda. Tadbirni ochar ekan, davlatimiz rahbari pandemiyani jilovlash doirasida olib borilayotgan ishlarga alohida toʻxtalib, Mustaqillik bayramini bunday sharoitda nishonlash yuzasidan koʻrsatmalar berdi.
Jumladan, qayd etilishicha, bugunga kelib mamlakatimizda jami koronavirus yuqtirganlar soni 37,5 mingdan oshdi, shundan 33 mingdan ziyodi yoki 88 foizi sogʻaydi. 4 mingta bemorni davolash va oilasi bagʻriga qaytarish choralari koʻrilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bunday natijalar yurtimiz tibbiyot xodimlarining buyuk xizmati ekanini alohida aytib oʻtdi. Vaziyat ayniqsa Toshkent shahrida ijobiy tomonga oʻzgarayotgani, yaqinda Rossiya, Germaniya va Xitoydan taklif etilgan shifokorlar hududlar oʻrtasida taqsimlangani, Germaniyadan yana mutaxassislar kelishi kutilayotgani qayd etildi. Xorijlik ekspertlar asosan ogʻir ahvoldagi kasallarni eng zamonaviy uslublar asosida, tizimli ravishda davolashga jalb etilmoqda, dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari taʼkidlaganidek, ayni haftalar biz uchun sinovli davr boʻladi. Koʻrilayotgan choralar qanchalik natija berishi keyingi haftada ayon boʻladi.
Lekin, aholi tomonidan shifokorlar tavsiyalariga, yaʼni niqob taqish, ijtimoiy masofani saqlash, oilaviy marosimlarni ixchamlash kabi qatʼiy ehtiyot choralariga rioya qilinmas ekan, davlat karantin cheklovlarini qaytadan tatbiq qilishga majbur boʻlishi qayd etildi.
Shu munosabat bilan, har birimiz pandemiya sharoitida yashash va ishlashga, harakatlarimizda epidemilogik talablarga soʻzsiz amal qilishga odatlanishimiz kerakligi yana bir bor tayinlandi.
Shu bois, hokimlar, sektor rahbarlari va vazirlarga doimiy ravishda vaziyatni tahlil qilib, COVID-19 tarqalishini qatʼiy cheklash, bemorlarni samarali davolash va ehtiyojmandlarga yordam berish boʻyicha barcha choralarni koʻrib borish topshirigʻi berildi.
Yurtimiz mustaqilligining 29 yillik ayyomi ham yaqinlashib kelyapti.
Ushbu masalada shifokorlar bilan maslahat qilgan holda shunday xulosaga kelindiki, pandemiya bilan bogʻliq vaziyat bu yil joylarda katta yigʻin va sayillar oʻtkazishni cheklash talabini qoʻymoqda. Shuning uchun ushbu ulugʻ sanani koʻproq oila davrasida nishonlashni tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Korxona va tashkilotlarda ham bayram tadbirlari rejalashtirilgan taqdirda ularni sanitariya normalariga qatʼiy rioya etgan holda oʻtkazish maqsadga muvofiqligi koʻrsatib oʻtildi.
Ommaviy axborot vositalari va internet tarmogʻida bayram kunlari qiziqarli, yangi formatdagi koʻrsatuvlar, eshittirish va chiqishlar namoyish etish borasida tavsiyalar berildi.

Шавкат Мирзиёев: Пандемия требует ограничить проведение массовых собраний и гуляний в День независимости
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева проходит видеоселекторное совещание по вопросам развития предпринимательства. Открывая мероприятие, глава государства остановился на проводимой работе по противодействию пандемии и дал указания касательно празднования Дня независимости исходя из текущих реалий.
Отмечено в частности, что на сегодняшний день общее число случаев заражения коронавирусом в стране превысило 37,5 тысячи, выздоровели более 33 тысяч или 88 процентов больных. Принимаются меры по лечению и возвращению к семьям 4 тысяч пациентов.
Президент Шавкат Мирзиёев особо отметил, что эти результаты – выдающаяся заслуга медицинских работников нашей страны. Наблюдается положительное развитие ситуации, особенно в городе Ташкенте, в регионы направлены врачи, приглашённые недавно из России, Германии и Китая, ожидается еще прибытие специалистов из Германии. Иностранные эксперты привлекаются в основном к лечению больных, находящихся в тяжелом состоянии, с применением самых современных методик, отметил Президент.
Глава государства подчеркнул, что эти дни является для нашей страны испытательным периодом. Следующая неделя покажет, насколько результативны принимаемые меры.
90f5594a-0940-a686-f09e-b1c306ad32f6.jpg
Однако, в случае пренебрежения рекомендациями врачей, такими мерами предосторожности, как ношение масок, соблюдение социальной дистанции, компактное проведение семейных мероприятий, государство будет вынуждено восстановить условия карантина.
Вновь отмечено, что каждый из нас должен научиться жить и работать в условиях пандемии, неуклонно следовать эпидемиологическим требованиям в повседневной жизни.
В связи с этим хокимам, руководителям секторов и министрам поручено ежедневно анализировать ситуацию и принимать все необходимые меры для жесткого ограничения распространения коронавируса, эффективного лечения пациентов и оказания помощи нуждающимся.
ea4a8389-cdef-49e9-2e66-957f467cf583.jpg
Приближается 29-летняя годовщина Независимости нашей страны.
По итогам консультаций с врачами сделано заключение о том, что в этом году ситуация с пандемией требует ограничить проведение на местах массовых собраний и гуляний. В связи с этим рассмотрены вопросы организации празднования этого знаменательного события главным образом в семейном кругу.
В случае проведения торжеств трудовыми коллективами указано на необходимость строгого соблюдения санитарных норм.
Даны рекомендации по организации в дни праздника интересных передач и представлений нового формата в средствах массовой информации и сети интернет.