Oʻzbekiston va Belarus Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-avgust kuni Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Aleksandr Lukashenkoni boʻlib oʻtgan Prezident saylovidagi ishonchli gʻalabasi bilan tabriklab, unga Belarusning barqaror taraqqiyoti va ravnaqini taʼminlash yoʻlida yangi zafarlar tiladi.
Ikki tomonlama munosabatlar kun tartibidagi hamda mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi anʼanaviy yaqin hamkorlikka doir dolzarb masalalar koʻrib chiqildi.
Keyingi yillarda Oʻzbekiston va Belarus oʻrtasidagi koʻp qirrali aloqalar, avvalo savdo-iqtisodiy sohadagi amaliy hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni oʻz vaqtida amalga oshirish, ikki mamlakat yetakchi korxonalarining kooperatsiyasi boʻyicha istiqbolli loyihalarni ilgari surish va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini kengaytirish maqsadida oʻzaro muloqotni, shu jumladan qoʻshma Hukumatlararo komissiya doirasida faollashtirishga kelishib olindi.

Президенты Узбекистана и Беларуси провели телефонный разговор
Сегодня, 10 августа, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Александра Лукашенко с уверенной победой на состоявшихся президентских выборах, пожелав ему новых, больших успехов в деле обеспечения устойчивого развития и процветания Беларуси.
Были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки и традиционно тесного взаимодействия в рамках региональных организаций.
С удовлетворением отмечена наблюдаемая в последние годы динамика развития узбекско-белорусских многоплановых отношений, прежде всего практического сотрудничества в торгово-экономической сфере.
Достигнута договоренность об активизации диалога, в том числе в рамках совместной Межправительственной комиссии, в целях своевременной реализации договоренностей на высшем уровне, продвижения перспективных проектов кооперации ведущих предприятий двух стран и расширения программ культурно-гуманитарного обмена.