Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-avgust kuni joriy yilda oliy taʼlim muassasalariga qabulni tashkil qilish va 2020/2021 oʻquv yiliga tayyorgarlik koʻrish masalalari yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Soʻnggi yillarda oliy taʼlim tizimidagi oʻzgarishlar natijasida yoshlar va ularning ota-onalarida oʻqishga ishonch ortdi. Hujjat topshirish toʻliq masofaviy shaklda amalga oshirilgani aholiga katta qulaylik yaratmoqda.
Joriy yilda mamlakatimizdagi oliy taʼlim muassasalariga (OTM) bakalavriat bosqichiga 162 364, magistraturaga 10 425 oʻrin ajratilgan.
Bu yil 91 ta OTMga bakalavriat yoʻnalishi boʻyicha 1 million 484 ming nafar abituriyent hujjat topshirgan boʻlib, bu oʻtgan yilgiga nisbatan 39 foiz koʻp. Bitta oʻringa 10,6 ta talabgor toʻgʻri kelmoqda.
Magistratura yoʻnalishida 72 ta taʼlim dargohiga 78 ming 720 nafar yoki oʻtgan yilgiga nisbatan 3 barobar koʻp hujjat topshirilgan. Umuman, qabul kvotalari 2016-yilgiga nisbatan 3 marotaba ortgan.
Bugungi kunda oʻqishga qabul qilish testlari qachon, qayerda va qanday tartibda oʻtkazilishi hamda 2020/2021 oʻquv yilida taʼlim jarayoni qanday tashkil etilishi barchani oʻylantirmoqda. Bunga sabab, tabiiyki, turmush tarzimizni oʻzgartirib yuborgan koronavirus pandemiyasi.
Shu bois Prezident Shavkat Mirziyoyev taqdimot chogʻida ushbu omilni hisobga olgan holda kun tartibidagi masalalar yuzasidan qator vazifalarni belgilab berdi.
Jumladan, test imtihonlarini abituriyentlar va nazoratchilar uchun epidemiologik xavfsizlikni taʼminlash imkonini beradigan joyda oʻtkazish kerakligi qayd etildi.
Yopiq binolar epidemiologik talabga javob bermasligini, ijtimoiy masofaga rioya qilingan taqdirda imtihonlar vaqti anchaga choʻzilib ketishini inobatga olib, test sinovlarini Toshkent va Nukus shaharlari, viloyatlar markazlaridagi stadionlarda tashkil etishga topshiriq berildi. Bunda imtihonlar kuniga 2-marta (havo salqin paytda) oʻtkazilsa, barchasini taxminan 12-14 kunda yakunlash mumkin.
Mutasaddi vazirlik va idoralarga stadionlarni test sinovlariga puxta tayyorlash, ularning dislokatsiyasi boʻyicha abituriyentlarni toʻliq xabardor qilish yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari imtihonlarning sanasini Sogʻliqni saqlash vazirligi va Sanitariya-epidemiologiya xizmatining epidemiologik vaziyat borasidagi xulosasidan kelib chiqqan holda belgilash, aholi salomatligi xavfsizligini taʼminlash lozimligini taʼkidladi.
Test sinovlarini shaffof holda oʻtkazish uchun, yoshlarni ortiqcha sarson qilmaslik maqsadida Taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish boʻyicha Davlat komissiyasi, hokimliklar, Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya, Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati tomonidan zarur choralar koʻriladi.
Taʼlim jarayonini sifatli oʻquv resurslari bilan boyitish uchun salohiyatli professor-oʻqituvchilarni jalb etish muhimligi qayd etildi.
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi 25-avgustgacha barcha 7 ming 200 dan ziyod fan boʻyicha nazariy va amaliy mashgʻulotlarning raqamli uslubiy taʼminotini va masofaviy taʼlimga moslashtirilgan oʻquv dasturlarini yaratishi belgilandi.
Kamida 35 ta davlat OTMlarida birinchi kurs talabalari uchun oʻqish kredit-modul tizimi asosida tashkil etiladi.
– Taraqqiy etgan davlatlar tajribasi taʼlim dargohlarini zamon talablariga moslashtirmasdan ilmiy va texnologik yutuqlarga erishish qiyin boʻlishini koʻrsatmoqda, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Shu sababdan joriy yilda nufuzli xorijiy universitetlar bilan hamkorlikda Oʻzbekistonning kamida 5 ta oliy taʼlim muassasasi transformatsiya qilinadi. Bunda asosan tuzilma va oʻqitish texnologiyalari takomillashtiriladi, natijada ular zamonaviy taʼlim beradigan va innovatsiyalarni joriy qiladigan ilmiy dargohga aylantiriladi.
Yigʻilish yakunida davlatimiz rahbari rektorlar bilan muloqotda boʻlib, ular aytgan muammolarni hal etish va takliflarini amalga oshirish boʻyicha mutasaddilarga koʻrsatmalar berdi.

Обсуждены актуальные вопросы системы высшего образования
Президент Шавкат Мирзиёев 6 августа провел совещание по вопросам организации приема в этом году в высшие образовательные учреждения и подготовки к 2020/2021 учебному году.
В последние годы в результате преобразований в сфере высшего образования возросло доверие молодежи и родителей к этой системе. Процедуры сдачи документов на вступление полностью переведены в дистанционную форму, что создает большие удобства для населения.
В этом году для обучения в вузах страны выделено 162 364 места в бакалавриате и 10 425 мест в магистратуре.
В 91 высшее учебное заведение приняты документы на поступление в бакалавриат от 1 миллиона 484 тысяч абитуриентов, что на 39 процентов больше, чем в прошлом году. На одно студенческое место претендуют 10,6 человека.
На поступление в магистратуру в 72 образовательных учреждения документы подали 78 тысяч 720 человек, что в 3 раза больше, чем в прошлом году. В целом, втрое увеличены квоты приема по сравнению с 2016 годом.
Пандемия коронавируса нарушила среди прочего и сложившийся порядок приема в вузы. Поэтому сегодня необходимо определиться, когда, где и в каком порядке будут проводиться вступительные испытания и как будет организован учебный процесс в 2020/2021 учебном году. На сегодняшнем совещании Президент Шавкат Мирзиёев обрисовал круг задач, стоящих в повестке дня, с учетом фактора пандемии.
В частности отмечалось, что тестовые испытания должны проводиться в местах, позволяющих обеспечить эпидемиологическую безопасность абитуриентов и наблюдателей.
С учетом того, что закрытые помещения не соответствуют эпидемиологическим требованиям и не обладают достаточной вместимостью для проведения экзаменов в оптимальные сроки при соблюдении социальной дистанции, дано поручение организовать тестовые испытания в центральных стадионах Ташкента и регионов. При условии проведения экзаменов 2 раза в день (в прохладное время суток), весь процесс тестирования можно будет завершить ориентировочно за 12-14 дней.
Перед ответственными министерствами и ведомствами поставлена задача тщательной подготовки стадионов к проведению тестовых испытаний, информированию абитуриентов об их дислокации.
Глава государства подчеркнул, что необходимо определить время проведения экзаменов исходя из заключения Министерства здравоохранения и Санитарно-эпидемиологической службы об эпидемиологической ситуации, обеспечить безопасность здоровья населения.
Государственная комиссия по приему в образовательные учреждения, хокимияты, Министерство внутренних дел, Национальная гвардия, Министерство физической культуры и спорта, Служба государственной безопасности примут все необходимые меры для обеспечения прозрачности тестовых испытаний, предотвращения волокиты абитуриентов.
Отмечена необходимость привлечения талантливых профессоров и преподавателей для обогащения учебного процесса качественными учебными ресурсами.
Определено, что к 25 августа Министерство высшего и среднего специального образования создаст цифровое методическое обеспечение теоретических и практических занятий, а также адаптированные к дистанционному обучению учебные программы по всем предметам, которых насчитывается более 7,2 тысячи.
В не менее 35 государственных вузах обучение на первом курсе будет организовано по кредитно-модульной системе.
— Опыт развитых стран показывает, что без адаптации учебных заведений к требованиям времени трудно достичь научных и технологических успехов, — сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим в текущем году минимум 5 вузов Узбекистана пройдут процесс трансформации в сотрудничестве с престижными зарубежными университетами. При этом будут усовершенствованы структура и технологии обучения, в результате вузы будут преобразованы в научные учреждения, способные предоставлять современное образование и внедрять инновации.
По завершении совещания глава государства лично побеседовал с ректорами вузов республиканского значения, дал ответственным лицам конкретные указания по решению озвученных проблем и предложений.