Ijtimoiy himoya tizimida adolatni taʼminlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 4-avgust kuni pandemiya davrida ijtimoiy himoyaga va yordamga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qoʻllab-quvvatlash masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Koronavirus tarqalishi sabab iqtisodiy faollik cheklangani odamlarning roʻzgʻoriga oʻz taʼsirini oʻtkazmay qolmadi. Bunday sharoitda vaqtincha ishsiz qolgan, daromad manbasini yoʻqotgan va ogʻir ahvolda kun kechirayotgan aholini qoʻllab-quvvatlash, ularga yordam qoʻlini choʻzish dolzarb vazifa hisoblanadi.
Prezidentimizning 30-iyul kuni qabul qilingan “Koronavirus pandemiyasi davrida ijtimoiy himoyaga va yordamga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qoʻllab-quvvatlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoni shu borada juda muhim qadam boʻldi. Hujjatga muvofiq, byudjetdan qoʻshimcha 2 trillion soʻm ajratilib, ushbu mablagʻlar 1 million 700 ming nafar yordamga muhtoj aholi, 3 million 700 ming nafar pensioner va joriy yil yakuniga qadar qoʻshimcha 500 ming nafar ijtimoiy nafaqa oluvchilarga yoʻnaltirilishi belgilangan.
Xususan, oʻtgan 5 kunda ehtiyojmand oilalarga jami 148 milliard soʻm moddiy yordam tarqatildi. Avgust oyida 1 million 700 ming aholi va 50 mingdan ziyod tibbiyot xodimlariga 780 milliard soʻm toʻlanishi koʻzda tutilgan.
Kerakli paytda kerakli madad olib, xalqimiz bu ishlardan rozi boʻlmoqda. Shu bilan birga, moddiy yordam va koʻmakka muhtoj oilalar roʻyxatlarini toʻgʻri va haqqoniy shakllantirish, ajratilgan mablagʻlarni adolatli tarqatish boʻyicha aniq koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda aholiga ijtimoiy yordam toʻlovlarini yetkazib berish boʻyicha sektor rahbarlari va mahalla mutasaddilarining masʼuliyatiga eʼtibor qaratildi.
Davlat nozirlik organlariga mablagʻlarning toʻgʻri taqsimlanishi va toʻlanishi yuzasidan doimiy nazorat oʻrnatish, qonun buzilish holatlarining oldini olish topshirildi.
Shavkat Mirziyoyev ehtiyojmand aholi bilan ishlashda yangi, shaffof va adolatli tizim yoʻlga qoʻyilishini maʼlum qildi. Prezidentning bugun imzolangan “Aholiga davlat ijtimoiy xizmatlari va yordam taqdim etish tartib-taomillarini avtomatlashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, mamlakatimizda Ijtimoiy himoya yagona reyestri joriy etilishi belgilandi.
Mazkur tizim Sirdaryo viloyatida tajribadan oʻtib, oʻz samarasini koʻrsatgani va joriy yil yakuniga qadar uni barcha hududlarda bosqichma-bosqich joriy etilishi taʼkidlab oʻtildi.
Davlatimiz tomonidan ijtimoiy yordamlar koʻlami kengaytirib borilishi jarayonida ushbu yangi tizimning muhimligiga eʼtibor qaratildi. Jumladan, ijtimoiy nafaqa oluvchilar soni hozirgi 600 mingdan joriy yil oxirigacha 1 million 200 ming, 2021-yilda esa 1 million 500 minggacha yetkazilishi belgilangan. Bu borada Yagona ijtimoiy reyestr orqali barcha ijtimoiy yordam bir xil mezon va bir xil hujjat asosida berilishi koʻzda tutilgan.
Eng muhimi, kelgusi yil 1-yanvardan boshlab, kam taʼminlangan oila maqomini olish uchun fuqarolardan hozirgidek 12 ta idoradan 30 dan ziyod maʼlumotlar talab qilinmaydi. Ehtiyojmand oilalarga 30 turdagi ijtimoiy yordam va xizmatlar oson va qulay tarzda taqdim etiladi.
Yigʻilishda yordam pullariga muhtoj oilalar roʻyxati mahallalar kesimida adolatli tuzilib, xalq deputatlari mahalliy kengashlarida tasdiqlanishi lozimligi taʼkidlandi.
Mablagʻlarni adolatli taqsimlashda mahalla va jamoatchilik nazoratini kuchaytirish, ijtimoiy yordamni maqsadli yetkazib berishga nuroniylar va faollarni jalb etish muhimligi aytildi.
Shu bilan birga, 50 ming nafar tez tibbiy yordam xodimi uchun ajratilgan 200 milliard soʻm mukofot pullarini ham ortiqcha qogʻozbozliksiz, oʻz vaqtida tarqatish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

Даны указания по обеспечению справедливости в системе социальной защиты
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 4 августа состоялось видеоселекторное совещание по вопросам материальной поддержки слоев населения, нуждающихся в социальной защите и помощи в период пандемии.
Спад экономической активности из-за распространения коронавирусной инфекции не мог не сказаться на уровне жизни людей. В этих условиях актуальной задачей является поддержка граждан, оставшихся без работы, потерявших источник дохода и оказавшихся в тяжелом положении.
Указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по материальной поддержке слоев населения, нуждающихся в помощи и социальной защите в период коронавирусной пандемии» от 30 июля стал важным шагом в этом направлении. В соответствии с этим документом из бюджета выделено дополнительно 2 триллиона сумов, которые будут направлены на поддержку 1,7 миллиона малообеспеченных, 3,7 миллиона пенсионеров и 500 тысяч получателей социальных пособий.
В частности, за последние 5 дней нуждающимся семьям была выплачена материальная помощь на сумму 148 миллиардов сумов. В августе планируется выплатить 780 миллиардов сумов 1,7 миллиона человек, а также более чем 50 тысяч медицинских работников.
Соотечественники довольны помощью, оказанной в столь нужный час. Однако следует правильно формировать списки нуждающихся в материальной помощи семей, справедливо распределять выделенные средства. Даны соответствующие указания на этот счет.
На совещании уделено внимание ответственности руководителей секторов и представителей махалли за доведение социальных выплат населению.
Государственным надзорным органам поручено установить постоянный контроль за надлежащим распределением средств и принять меры по недопущению нарушений закона.
Соответствующие меры определены в подписанном сегодня постановлении Президента «О дополнительных мерах по автоматизации процедур предоставления государственных социальных услуг и помощи населению», в соответствии с которым в стране будет внедрен Единый социальный реестр.
Система была апробирована в Сырдарьинской области и показала свою эффективность. До конца года ее поэтапно внедрят во всех регионах.
Необходимость реестра обусловлена тем, что государство расширяет масштаб социальной помощи. Ожидается, что к концу года контингент получателей социальных пособий достигнет 1,2 миллиона, а в 2021 году — 1,5 миллиона. Единый социальный реестр позволит оказывать все виды социальной помощи по одинаковым критериям и одному документу.
Самое важное, с 1 января следующего года гражданам не придется собирать более 30 видов справок из 12 ведомств, как это делается сейчас. Значительно упростится предоставление 30 видов социальной помощи и услуг.
На совещании отмечалось, что список семей, нуждающихся в материальной помощи, должен составляться в махаллях с соблюдением справедливости и утверждаться местными кенгашами народных депутатов.
Подчеркнута важность усиления махаллинского и общественного контроля за справедливым распределением средств, привлечения представителей старшего поколения и активистов к доведению социальной помощи.
Дано указание своевременно и без бумажной волокиты выдать и 200 миллиардов сумов, выделенных для вознаграждения 50 тысяч работников скорой медицинской помощи.
На видеоселекторном совещании министры, хокимы и руководители секторов отчитались о проделанной работе.