Pandemiyadan kuchli boʻlib chiqishning birdan bir yoʻli – kichik biznes va tadbirkorlikka qulay muhit yaratish
Bugun Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida hududlarda tadbirkorlikni rivojlantirish hamda byudjet tushumlarini soʻzsiz taʼminlash chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Pandemiyadan kuchli boʻlib chiqishning birdan bir yoʻli – kichik biznes va tadbirkorlikka qulay muhit yaratish, dedi davlatimiz rahbari.
Murakkab sharoitga qaramay, ushbu sohani har tomonlama qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur choralar koʻrilmoqda, lekin baʼzi hududlarda bu boradagi ishlar qoniqarli emasligi taʼkidlandi.
Karantin talablarining yumshatilishi natijasida korxonalar faoliyati tiklandi. Biroq 69 mingta tadbirkorning faoliyatini jonlantirish kerakligi, joylardagi rahbarlar 9 oy yakuni boʻyicha ularning kamida 70 foizini, yil yakuniga qadar toʻliq quvvat bilan ishlashiga masʼul va javobgarligi belgilandi.
Mamlakat miqyosidagi mutasaddilarga hududlarga borib tushumi kamaygan korxonalar bilan tizimli ishni yoʻlga qoʻyish vazifasi yuklatildi.
Yigʻilishda taʼkidlanganidek, tadbirkorlar karantin qoidalariga amal qilishda sanitariya va yongʻin xavfsizligi idoralari tomonidan tushunarsiz va bir-biriga zid talablarga duch kelmoqda. Shu bois, tadbirkorlarning murojaatlari va takliflari asosida joriy tartiblarni qayta koʻrib chiqib, ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda tushunarli shaklda aholiga yetkazish topshirigʻi berildi.
Oʻtgan yilda roʻyxatdan oʻtgan tadbirkorlarning, yaʼni, yangi biznes subyektlarining 23 mingtasi yoki 24 foizi bugungi kunda faoliyat koʻrsatmayapti. Masʼul rahbarlar ular bilan muloqot qilishi, tez fursatlarda ularni ishga tushirish choralari koʻrilishi belgilandi.
Bunda tadbirkorga koʻproq sharoit yaratib berish, jumladan, elektr, gaz, suv taʼminoti, yoʻl, kredit bilan bogʻliq masalalarni yechib berish lozimligi koʻrsatib oʻtildi.
Faoliyat boshlayotgan kichik biznesni qoʻllab-quvvatlashning mutlaqo yangi tizimini ishlab chiqish topshirigʻi berildi. Bunda tadbirkorni maxsus kurslarda oʻqitish, subyektni roʻyxatdan oʻtkazish, asbob-uskuna sotib olish xarajatlarining bir qismiga grant ajratish nazarda tutiladi. Ushbu tizimning vertikal ijrosini taʼminlash uchun hozirda faqat respublika darajasida faoliyat yuritayotgan Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi ishini tumangacha tushirish lozimligi qayd etildi.
Xizmat koʻrsatishni rivojlantirish uchun eng qulay, koʻp va yuqori daromadli ish joylari tashkil etish mumkin boʻlgan 31 ta oʻrta shaharlarda infratuzilmani yaxshilash, yer resurslari va bino-inshootlardan toʻgʻri foydalanish, rejalashtirish, boshqaruv va jamoat transportini toʻgʻri tashkil etish aholi daromadi oʻsishiga keskin turtki beradi.
Ushbu shaharlarni xizmat koʻrsatish markazlariga aylantirish, buning uchun shahar rahbarlariga tizim yaratish va aniq chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish topshirigʻi berildi.
Keyingi yillarda soliq tizimini isloh qilish boʻyicha aniq choralar koʻrilishi natijasida biznes ixtiyorida 2019-yilda 12 trillion soʻm qoldi, 2020-yilda yana 11 trillion soʻm mablagʻ qolishi kutilmoqda. Endi yangi vazifa, yaʼni, “Soliq idorasi – tadbirkorga koʻmakchi” tizimini yoʻlga qoʻyish topshirigʻi berildi.
Shuningdek, 1-iyuldan boshlab ilk marotaba tadbirkorlarga qoʻshilgan qiymat soligʻining bir qismini qaytarish mexanizmi amalga kiritildi. Ushbu yangilik orqali joriy yilning birgina uchinchi choragida tadbirkorlarga 700 milliard soʻmni aylanma mablagʻ sifatida oʻzida qoldirish imkoniyati yaratilmoqda.
Shu munosabat bilan, mutasaddilarga ushbu yangi tizim imkoniyatlarini barcha tadbirkorlar eʼtiboriga yetkazish va ijrosini barcha hududlarda samarali tashkil etish vazifasi yuklatildi.
Undan tashqari, Prezident joylarda haligacha tadbirkorlarga yer va bino-inshootlar ajratishda koʻplab toʻsiqlar mavjudligini koʻrsatib oʻtdi. Bularni ochiq savdoga, elektron auksionga chiqarish jarayonlarini jonlantirish vazifasi qoʻyildi.
– Sohadagi oʻzgarishlarni odamlar sezishi kerak, televideniye va ijtimoiy tarmoqlarda buni keng yoritib borish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yana bir muhim masala – byudjet daromadlari ijrosini taʼminlash. Davlatimiz rahbari bu borada koʻrilayotgan choralarning samarasini oshirish yuzasidan qator topshiriqlar berdi.
Yigʻilishda, shuningdek, kambagʻallikni kamaytirish boʻyicha olib borilayotgan ishlarga ham toʻxtab oʻtildi. Davlatimiz rahbari kamida 257 ming nafar muhtoj oilalar vakillarini ishga joylashtirish, 37 mingta xonadonga oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida kreditlar ajratish zarurligini qayd etdi.
Ehtiyojmand aholini ishga joylashtirish koʻrsatkichi eng past sektorlar taʼkidlanar ekan, ularning rahbarlariga jazo choralari koʻrildi.
Jumladan, Fargʻona tumani hokimi Nosirov, Yakkabogʻ tumani prokurori Mustafayev, Gʻuzor va Chortoq tumanlari ichki ishlar boshqarmalari boshliqlari Raxmonov va Abdurayimov, Muborak tumani va Qoʻqon shahar soliq inspeksiyalari boshliqlari Temirov va Turdiqulovlarni egallab turgan lavozimlaridan ozod etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Shoʻrchi tumani hokimi Xudayberganov, Kattaqoʻrgʻon, Koson va Payariq tumanlari ichki ishlar boshqarmalari boshliqlari Otamurodov, Otakulov va Shermuxamedov, Narpay, Gʻallaorol tumanlari va Guliston shahar soliq inspeksiyalari boshliqlari Dehqonov, Mamayev va Radjabovlarga nisbatan oxirgi ogohlantirish sifatida “hayfsan” eʼlon qilinishi belgilandi.

На состоявшемся сегодня под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева видеоселекторном совещании обсуждены меры по развитию предпринимательства в регионах и безусловного обеспечения поступлений в бюджет.
Глава государства отметил, что единственным путем выхода из пандемии с сильной экономикой является создание благоприятной среды для малого бизнеса и предпринимательства.
Несмотря на сложную ситуацию, принимаются необходимые меры по всесторонней поддержке этой сферы, но соответствующая работа на местах оставляет желать лучшего, отмечалось на совещании.
В результате смягчения карантинных требований предприятия возобновили свою деятельность. Тем не менее, необходимо реанимировать деятельность 69 тысяч предпринимателей. На руководителей на местах возложена ответственность за обеспечение функционирования минимум 70 процентов предприятий по итогам 9 месяцев, а к концу года – всех указанных субъектов.
На ответственных лиц республиканского уровня поручено проводить с выездом в регионы системную работу с предприятиями, у которых снизилась выручка.
Как отмечалось на совещании, предприниматели в условиях работы в соответствии с карантинными правилами сталкиваются с непонятными и противоречивыми требованиями со стороны санитарных и противопожарных органов. Поэтому на основании обращений и предложений предпринимателей поручено пересмотреть действующие процедуры и четко разъяснить порядок работы в средствах массовой информации и социальных сетях.
Из зарегистрированных в прошлом году предпринимателей 23 тысячи или 24 процента из общего числа сегодня не работают. Ответственным руководителям поручено наладить диалог с ними и принять меры для скорейшего возобновления их деятельности.
Указано, что при этом необходимо создать более широкие условия для предпринимателей, решить их вопросы, связанные в том числе с электро-, газо-, водоснабжением, дорожной инфраструктурой, кредитованием.
Поставлена задача разработать совершенно новую систему поддержки малого бизнеса, начинающего свою деятельность. Это предусматривает обучение предпринимателей на специальных курсах, регистрацию предприятия, выделение грантов на покрытие части расходов при закупке оборудования. Подчеркнуто, что для обеспечения вертикали реализации этой системы необходимо создать районные подразделения Агентства по развитию предпринимательства, которое в настоящее время работает лишь на республиканском уровне.
Улучшение инфраструктуры, рациональное использование земельных ресурсов и зданий, правильная организация менеджмента и общественного транспорта в 31 городе средней величины, имеющих большой потенциал для развития сферы услуг, создания многочисленных и высокооплачиваемых рабочих мест, придаст импульс росту доходов населения.
На совещании даны поручения касательно превращения этих городов в центры сферы услуг, разработать программу адресных мер.
В результате предпринятых в последние годы усилий по реформированию налоговой системы в распоряжении предприятий в 2019 году осталось 12 триллионов сумов. Ожидается, что в 2020 году останется еще 11 триллионов сумов. Теперь перед Государственным налоговым комитетом стоит новая задача – создать систему «Налоговая служба – помощник предпринимателя».
Кроме того, начиная с 1 июля впервые вводится механизм возврата предпринимателям части налога на добавленную стоимость. Это нововведение позволит им в одном только третьем квартале текущего года сэкономить 700 миллиардов сумов в виде оборотного капитала.
В связи с этим перед ответственными лицами поставлена задача довести до сведения всех предпринимателей возможности новой системы и эффективно организовать ее во всех регионах.
Помимо этого Президент указал на сохраняющиеся на местах препятствия при выделении земли, зданий и сооружений. Поручено ускорить процесс выставления их на публичные торги и электронный аукцион.
— Люди должны почувствовать изменения в сфере, необходимо широко освещать данный вопрос на телевидении и в социальных сетях, — заявил Шавкат Мирзиёев.
Еще один важный вопрос — обеспечение исполнения доходной части бюджета. Глава государства дал ряд поручений по повышению эффективности мер в этом направлении.
На совещании также затронута проводимая работа по сокращению бедности. Президент отметил необходимость трудоустройства представителей не менее 257 тысяч малообеспеченных семей и предоставления кредитов 37 тысячам семьям в рамках программ семейного предпринимательства.
Перечислены секторы с самым низким показателем трудоустройства малоимущего населения, в отношении их руководителей приняты меры взыскания.
В частности, указано освободить от занимаемых должностей хокима Ферганского района Носирова, прокурора Яккабагского района Мустафаева, начальников Гузарского и Чартакского районных отделов внутренних дел Рахмонова и Абдурайимова, начальников налоговых инспекций Мубарекского района и города Коканда Темирова и Турдикулова.
Хоким Шурчинского района Худайбергенов, начальники отделов внутренних дел Каттакурганского, Касанского и Пайарыкского районов Отамуродов, Отакулов и Шермухамедов, начальники налоговых инспекций Нарпайского, Галляаральского районов и города Гулистана Дехканов, Мамаев и Раджабов получили строгий выговор.