Oʻzbekiston va Turkmaniston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-iyun kuni Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Gurbanguli Berdimuhamedovni tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sogʻlik, farovonlik va katta zafarlar tiladi.
Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov rahbarligida zamonaviy Turkmaniston yuksak muvaffaqiyatlarga erishgani – barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanayotgani, xalqaro maydondagi nufuzi muttasil ortib borayotgani alohida qayd etildi.
Telefon muloqoti chogʻida ikki tomonlama hamkorlikka doir va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar koʻrib chiqildi.
Prezidentlar Oʻzbekiston-Turkmaniston doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan taʼkidladilar.
Oʻzaro manfaatli amaliy hamkorlikni, birinchi navbatda savdo, sanoat, energetika, qishloq xoʻjaligi, transport va tranzit tashuvlari, turizm sohalarida yana-da kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Davlat rahbarlari chegeraoldi hududlar oʻrtasidagi faol aloqalarni davom ettirish, shuningdek, taʼlim va madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish fikrini qoʻllab-quvvatladilar.
Ikki tomonlama Hukumatlararo komissiya doirasida hamkorlik boʻyicha qoʻshma dastur va loyihalarni ishlab chiqishga kelishib olindi.
Oʻzbekiston va Turkmaniston Prezidentlari koronavirus infeksiyasi tarqalishiga samarali qarshi kurshish maqsadida tegishli idoralar darajasida yaqindan muloqot va muvofiqlashuvni amalga oshirish muhim ekanini taʼkidladilar.
Suhbat soʻngida davlat rahbarlari qardosh Oʻzbekiston va Turkmaniston oʻrtasidagi munosabatlarni har tomonlama rivojlantirish va mustahkamlashda ikkala tomon ham qatʼiy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

Сегодня, 29 июня, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с днем его рождения, искренне пожелав лидеру Туркменистана доброго здоровья, благополучия и больших успехов.
Особо отмечены высокие достижения современного Туркменистана под руководством Президента Гурбангулы Бердымухамедова – устойчивое социально-экономическое развитие и неуклонный рост авторитета страны на международной арене.
В ходе телефонного разговора рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества и региональной повестки.
Президенты выразили глубокое удовлетворение поступательным укреплением узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Подчеркнута необходимость дальнейшего наращивания взаимовыгодного практического сотрудничества, прежде всего в сферах торговли, промышленности, энергетики, сельского хозяйства, транспорта и транзитных перевозок, туризма.
Главы государств также поддержали продолжение активных контактов приграничных регионов, а также расширение образовательного и культурно-гуманитарного обмена.
Достигнута договоренность о проработке совместных программ и проектов взаимодействия в рамках двусторонней Межправительственной комиссии.
Президенты Узбекистана и Туркменистана также отметили важность тесного диалога и координации на уровне соответствующих ведомств в целях эффективного противодействия распространению коронавирусной инфекции.
В завершение беседы главы государств вновь подтвердили взаимную приверженность всестороннему развитию и укреплению братских узбекско-туркменских отношений.