Strategik sheriklikni mustahkamlash yoʻlida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi poytaxti Moskva shahriga tashrifi dasturining birinchi tadbiri oʻlaroq oliy darajadagi muzokaralar boʻldi.
Kremlda davlatimiz rahbarini Rossiya Prezidenti Vladimir Putin kutib oldi.
Suhbat chogʻida strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini yana-da mustahkamlash masalalari koʻrib chiqildi.
Taʼkidlash joiz, Oʻzbekiston Prezidentining Rossiyaga davlat tashrifi bilan kelishi aynan shu kunlarga rejalashtirilgan edi. Ammo koronavirus pandemiyasi ushbu rejalarni oʻzgartirib yubordi, tadbir boshqa muddatga koʻchirildi.
Uchrashuv boshida Rossiya Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Buyuk Gʻalabaga bagʻishlangan tantanalarda ishtirok etish taklifini qabul qilgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Vladimir Putin mamlakatimiz Qurolli Kuchlari vakillari mustaqil Oʻzbekiston tarixida ilk bor ertaga, 24-iyun kuni Qizil maydonda boʻlib oʻtadigan paradda ishtirok etishi haqida soʻz yuritar ekan, “bu oʻziga xos ittifoqchilik munosabatlarimizning yaqqol namoyishi” ekanini taʼkidladi.
Rossiya Prezidenti, shuningdek, Oʻzbekiston xalqi Gʻalabaga ulkan hissa qoʻshganini, yurtdoshlarimiz front ortida fidokorona mehnat qilganini, elimiz evakuatsiya qilinganlarni bagʻrikenglik bilan qabul qilganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Toshkent shahrida Gʻalaba bogʻi tashkil etilgani alohida taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari, oʻz navbatida, Vladimir Putin va butun Rossiya xalqini ulugʻ ayyom bilan tabrikladi. «Bu – bizning umumiy tariximiz, umumiy gʻalabamiz”, – dedi Shavkat Mirziyoyev. Toshkentdagi Gʻalaba bogʻining Yodgorlik majmuasi fondini boyitish, shuningdek, Oʻzbekiston xalqining Gʻalabaga qoʻshgan hissasi toʻgʻrisida yana-da haqqoniy statistik maʼlumotlarni olish maqsadida arxiv materiallarini taqdim etishga tayyorlik namoyish etgani uchun Rossiya tomoniga minnatdorlik bildirildi.
Prezidentlar keyingi yillarda ikki tomonlama aloqalar jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Jahon inqirozi oqibatlarining salbiy taʼsiriga qaramay, mamlakatlarimiz oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi izchil oʻsmoqda. Xususan, oʻtgan yili ushbu koʻrsatkich 6,6 milliard dollarga yetgan. Joriy yilning ilk oylarida oʻzaro savdo hajmi qariyb 2 milliard dollarni tashkil etdi.
Ikki davlat yetakchi kompaniyalarining kooperatsiyasi kengaymoqda: bugungi kunda 2 mingga yaqin qoʻshma korxona faoliyat yuritmoqda, yurtimiz iqtisodiyotining barcha asosiy tarmoqlarini qamrab olgan holda qiymati 12 milliard dollardan ziyod boʻlgan yangi investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Umuman, Rossiyaning Oʻzbekiston iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalari hajmi 10 milliard dollardan oshdi.
Hamkorlikning yana bir ustuvor yoʻnalishi – fan va taʼlim sohalaridagi faol almashinuvlar. Keyingi bir necha yilda yurtimizda Rossiya yetakchi oliy taʼlim muassasalarining 7 ta filiali tashkil etildi. Ularning umumiy soni 10 taga yetdi. Rossiyaning yana 4 ta universiteti filiallarini ochish rejalashtirilgan.
Bunday oʻzaro manfaatli va samarali hamkorlikka koʻplab misollar keltirish mumkin.
Bu nafaqat savdo, investitsiyalar, transport va taʼlim, balki qishloq xoʻjaligi, fan va innovatsiyalar, sogʻliqni saqlash, madaniyat, turizm va boshqa muhim yoʻnalishlardir.
Davlat rahbarlari Oʻzbekiston-Rossiya munosabatlarining dolzarb masalalarini batafsil koʻrib chiqdilar.
Faol muloqotni davom ettirish hamda Hukumat rahbarlari darajasidagi Qoʻshma komissiya va Hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida kelishuvlarni hayotga tatbiq etish muhimligi qayd etildi.
Ikki mamlakat hukumatlariga boʻlajak oliy darajadagi tashrifga puxta tayyorgarlikni davom ettirish, bunda yangi iqtisodiy dasturlar va ilgʻor investitsiya loyihalariga eʼtibor qaratish topshirildi.
Prezidentlar xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar, boʻlajak uchrashuvlar rejasini, shu jumladan MDH va SHHTning navbatdagi sammitlariga tayyorgarlik koʻrish va ularni oʻtkazish borasida anglashib oldilar.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Vladimir Putinning uchrashuvi yakuniga yetdi.
Ertaga davlatimiz rahbari fashizm ustidan qozonilgan Buyuk Gʻalabaning 75 yilligiga bagʻishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etishi rejalashtirilgan.

Укрепляя стратегическое партнерство
Первым пунктом программы пребывания Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в столице Российской Федерации городе Москве стали переговоры лидеров двух стран.
Главу нашего государства в Кремле сегодня вечером приветствовал Президент России Владимир Путин.
В ходе беседы рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Следует отметить, что на эти дни планировался государственный визит Президента Узбекистана в Россию. Однако глобальное распространение пандемии коронавируса изменило планы, и это мероприятие было перенесено на более поздние сроки.
Глава российского государства поблагодарил Шавката Мирзиёева за принятие приглашения на участие в торжествах по случаю Великой Победы.
«Это очень зримый знак наших особых союзнических отношений», — отметил Владимир Путин, говоря о предстоящем впервые в истории независимого Узбекистана участии представителей Вооруженных Сил нашей страны в параде 24 июня на Красной площади.
Президент России также отдельно подчеркнул огромный вклад Узбекистана в Победу, усилия тыловиков, великодушие нашего народа, проявленное к эвакуированным. Особо было отмечено создание в Ташкенте Парка Победы.
В свою очередь, глава нашего государства поздравил Владимира Путина и весь российский народ с великим праздником. «Это – наша общая история, общая победа», — заявил Шавкат Мирзиёев. Выражена признательность российской стороне за готовоность предоставить архивные материалы для обогащения фонда Мемориального комплекса в Парке Победы в Ташкенте, а также установления более достоверных статистических данных о вкладе народа Узбекистана в Победу.
Стороны с глубоким удовлетворением отметили динамичное развитие двусторонних связей в последние годы.
Несмотря на негативное воздействие последствий мирового кризиса, товарооборот демонстрирует устойчивый рост. Так, в прошлом году он достиг 6,6 миллиарда долларов. За первые месяцы текущего года объем взаимной торговли составил порядка 2 миллиардов долларов.
Ведущие компании наших стран углубляют кооперацию: в настоящее время это 2 тысячи совместных предприятий и новые инвестиционные проекты на сумму свыше 12 миллиардов долларов, с охватом всех основных отраслей экономики нашей страны.
В целом, российские инвестиции в экономику Узбекистана превысили 10 миллиардов долларов.
Другое приоритетное направление – это наблюдаемый интенсивный научно-образовательный обмен. За последние несколько лет в Узбекистане созданы 7 филиалов ведущих российских вузов. Их общее число составляет уже 10. На очереди – открытие филиалов еще 4 российских университетов.
И таких примеров взаимовыгодного и результативного сотрудничества очень много.
Это не только торговля, инвестиции, транспорт и образование, но также и сельское хозяйство, наука и инновации, здравоохранение, культура, туризм и другие важные направления.
Главы государств подробно рассмотрели актуальные вопросы узбекско-российских отношений.
Подчеркнута важность продолжения активного диалога и обеспечения практической реализации договоренностей в рамках деятельности Совместной комиссии на уровне глав правительств и Межправительственной комиссии.
Правительствам двух стран поручено продолжить тщательную подготовку предстоящего саммита, обратив внимание на новые экономические программы и прорывные инвестиционные проекты.
Лидеры также обменялись мнениями по международной и региональной повестке. Согласовали график предстоящих встреч на высшем уровне, в том числе вопросы подготовки и проведения очередных саммитов СНГ и ШОС.
На этом встреча Президентов Шавката Мирзиёева и Владимира Путина завершилась.
Завтра запланировано участие главы нашего государства в торжественных мероприятиях по случаю 75-летия Великой Победы над фашизмом.