Oʻzbekiston – Turkiya: Oliy darajadagi strategik hamkorlikning yangi bosqichi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdoʻgʻonning taklifiga binoan 2020-yil 19-fevral kuni ushbu mamlakatga tashrif buyurdi.
“Esonbugʻa” xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Turkiya hukumati aʼzolari, Anqara muzofoti va shahri rahbariyati hamda boshqa rasmiy kishilar kutib oldi.
Shavkat Mirziyoyev xorijiy tashriflari chogʻida albatta oʻsha mamlakatning tabarruk ziyoratgohlarida boʻlib, ulugʻ siymolari xotirasiga hurmat bajo keltiradi. Turkiyaga bu galgi tashrif ham ana shu ezgu anʼana bilan boshlandi. Davlatimiz rahbari Anqara shahrida Anitkabir yodgorlik majmuasiga tashrif buyurib, Turkiya Respublikasining birinchi Prezidenti Mustafo Kamol Otaturk qabriga gulchambar qoʻydi.
Turk xalqining ardoqli farzandi, buyuk davlat arbobi Mustafo Kamol Otaturk mangu orom topgan maskan xalq uchun juda qadrli. Yil davomida bu yerdan ziyoratchilarning qadami uzilmaydi.
Ushbu majmuadagi muzeyda oʻz mamlakati ozodligi uchun kurashgan siyosatchining hayoti va faoliyatiga oid koʻplab ashyolar saqlanadi, muzey zallari uzra Mustafo Kamol nutqlari yangraydi, tarixiy kadrlar namoyish etiladi. Bu ziyoratchilarga oʻsha davrlar ruhini his qilishiga imkon beradi.
Mustafo Kamol Birinchi jahon urushidan keyin parchalanib, qaramlikda qolgan mamlakatni ozod etgan. 1923-yili mustaqillik eʼlon qilib, hozirgi Turkiya Respublikasiga asos solgan. Mamlakatning bugungi taraqqiyotini belgilab bergan siyosiy, ijtimoiy va madaniy islohotlarni amalga oshirgan. 1934-yilda mamlakat parlamentida uni Otaturk deb atash qonuniylashtirilgan.
Davlatimiz rahbari muzey bilan ham tanishdi, majmuaning faxriy mehmonlar kitobiga dastxat yozib qoldirdi.
Tashrifning asosiy tadbirlari Turkiya Respublikasi Prezidenti saroyida boʻlib oʻtdi. Rasmiy kutib olish marosimidan soʻng Shavkat Mirziyoyev va Rejep Tayyip Erdoʻgʻon tor doirada uchrashuv oʻtkazdi. Unda Oʻzbekiston bilan Turkiya oʻrtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Oʻzbekiston bilan Turkiyani mushtarak til va tarix, oʻxshash madaniyat va anʼanalarga asoslangan yaqin doʻstlik va qardoshlik munosabatlari birlashtirib turadi. Turkiya Oʻzbekiston mustaqilligini birinchi boʻlib tan olgani ham ana shu qardoshlikning yuksak ifodasi boʻlgan edi. 1996-yilda mamlakatlarimiz oʻrtasida Abadiy doʻstlik va hamkorlik toʻgʻrisidagi shartnoma imzolangan. 2017-yil oktyabr oyida Prezident Shavkat Mirziyoyevning Turkiyaga ilk davlat tashrifi chogʻida mamlakatlarimiz hamkorligini strategik sheriklik darajasiga koʻtaradigan Qoʻshma bayonot imzolandi.
Oʻtgan uch yilda aloqalar strategik sheriklik darajasiga chiqdi. Prezidentlar 7-marta uchrashdi. Oliy darajadagi uchrashuv va muzokaralarda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi keng koʻlamli hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Bu ikki mamlakat ishbilarmon doiralari uchun qulay sharoit yaratish, investitsiya muhitini yaxshilash, qoʻshma kooperatsiya loyihalari va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini amalga oshirish kabi koʻplab yoʻnalishlarda oʻz aksini topmoqda.
Oʻtgan yili sentyabr oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Oʻzbekiston Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashiga toʻla huquqli aʼzo boʻldi. Oʻzbekistonning mazkur tashkilotga qoʻshilishini barcha turkiy mamlakatlar, avvalo, Turkiya Respublikasi qizgʻin qoʻllab-quvvatladi. Shu tariqa mamlakatlarimiz uchun yana bir xalqaro tuzilma doirasida ikki va koʻp tomonlama hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar paydo boʻldi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Turkiy kengashning Bokuda oʻtgan yettinchi sammiti oldidan Toshkentda Turkiy tilli davlatlar ishbilarmonlar kengashi majlisi va Investitsiya forumi tashkil etildi.
Mamlakatlarimiz oʻrtasida oʻzaro manfaatli doʻstona munosabatlar izchil rivojlanmoqda. Barcha darajadagi muloqotlar keskin faollashdi. Oʻzbekiston va Turkiya xalqaro tashkilotlar doirasida bir-birini doimiy qoʻllab-quvvatlab kelmoqda.
Hududlararo aloqalar jadal tus oldi. Toshkent va Anqara, Samarqand va Istanbul oʻrtasida amaliy hamkorlik olib borilmoqda.
Turkiya Oʻzbekistonning muhim savdo sheriklaridan biridir. Keyingi yillarda qulay investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhiti samarasida turk biznesi vakillari yurtimizdagi faoliyatini kengaytirdi. 2019-yilda oʻzaro savdo hajmi 2,5 milliard AQSH dollaridan oshdi.
Ayni paytda Turkiya bilan 500 million dollarlik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Bundan uch yil oldin 20 million dollar ham boʻlmagan. Oʻtgan yilning oʻzida qoʻshma shirkatlar salkam 500 taga koʻpayib, qariyb 1 ming 300 tani tashkil etmoqda.
Transport sohasidagi hamkorlik kengaymoqda. Jumladan, 2019-yilda avtomobilda yuk tashish 33 foizga, temir yoʻlda 17 foizga, havo qatnovlari orqali 42 foizga oshdi. Bugungi kunda Istanbuldan Toshkent va Samarqandga parvozlar amalga oshirilmoqda. Kelgusida Buxoro shahriga ham parvozlar rejalashtirilgan.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik boʻyicha Oʻzbekiston – Turkiya hukumatlararo komissiyasi iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, hududlar va tarmoqlar oʻrtasida hamkorlikni mustahkamlashga koʻmaklashmoqda. Ayni paytda ikki mamlakatda xaridorgir boʻlgan yuqori qoʻshimcha qiymatli mahsulotlarni yetkazib berish va uzoq muddatli investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish orqali oʻzaro savdo hajmini muttasil oshirib borish va diversifikatsiya qilish boʻyicha izchil choralar koʻrilmoqda.
Muzokarada oʻzaro manfaatli imkoniyatlarni ishga solish, yangi loyiha va dasturlarni amalga oshirish uchun Savdo-iqtisodiy hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiya yigʻilishlarini muntazam oʻtkazish zarurligi taʼkidlandi.
Turkiya rivojlangan toʻqimachilik sanoati bilan ham mashhur. Mamlakatimizda Turkiyaning yetakchi kompaniyalari bilan toʻqimachilik korxonalari tashkil etish va yetishtirilayotgan paxtani toʻliq qayta ishlab, tayyor mahsulot uchun sertifikatlashni joriy etish va jahon bozoriga yoʻnaltirish moʻljallanmoqda. Buning uchun Ege, Okan va Istanbul texnika universitetlari bilan muzokaralar olib borilmoqda.
Uchrashuvda transport aloqalarini kengaytirish, Turkiya orqali Yevropaga multimodal xalqaro tashuvlarni yoʻlga qoʻyish muhimligi qayd etildi. Intensiv bogʻdorchilik, baliqchilik, chorvachilik, naslchilik yoʻnalishlarida Turkiyaning ilgʻor tajribasini oʻzlashtirish, universitetlar va ilmiy markazlar bilan qoʻshma tadqiqotlar olib borish masalalariga toʻxtalib oʻtildi.
Mamlakatlarimiz oʻrtasida doʻstlik rishtalarini yana-da mustahkamlashda madaniy-gumanitar tadbirlar, turli festivallar muhim oʻrin tutadi. Turkiya madaniyati va sanʼati vakillari Samarqandda oʻtadigan “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalida muntazam ishtirok etadi. Shuningdek, turk amaliy sanʼati va folklori namoyandalari yurtimizda ilk bor oʻtkazilgan Xalqaro maqom sanʼati anjumani, Hunarmandchilik festivalida ham oʻz sanʼati va madaniyati namunalarini taqdim etdi.
Sogʻliqni saqlash va tibbiy taʼlim sohalarida, yetakchi tadqiqot markazlari oʻrtasida tajriba almashish hamda professional kadrlar tayyorlash borasidagi hamkorlik ham muhim ahamiyatga ega. Bu borada oʻtgan yili Buxoro davlat tibbiyot institutida xalqaro fakultet tashkil etilib, 131 talaba oʻqishga qabul qilinganini qayd etish oʻrinli. Turkiya bilan hamkorlikda bunday qoʻshma taʼlim dargohlarini koʻpaytirish, hududlarda tibbiyot darajasini oshirish va aholini sifatli tibbiy xizmat bilan qamrab olish, tibbiy turizmni rivojlantirish rejalashtirilmoqda.
Prezidentlar Oʻzbekistonda onkogematologiya, kardiojarrohlik, oftalmologiya yoʻnalishlarida zamonaviy qoʻshma klinikalar va diagnostika markazlari tashkil etish, kichik biznes, toʻqimachilik kabi yoʻnalishlarda qoʻshma taʼlim dasturlarini amalga oshirish, klasterlar uchun mutaxassislar tayyorlash taklifi yuzasidan fikr almashdilar.
Soʻnggi yillarda Turkiyadan sayyohlar oqimi ikki barobar oshdi. Jumladan, oʻtgan yili 64 ming turkiyalik sayyoh mamlakatimizga tashrif buyurdi.
Samimiy ruhda oʻtgan uchrashuvda ikki tomonlama siyosiy muloqot va koʻp qirrali hamkorlikni mustahkamlashga intilish qatʼiy ekani yana bir bor tasdiqlandi. Tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Davlatimiz rahbarining Turkiyaga tashrifi doirasida shu kuni Anqara shahrida Oliy darajadagi Oʻzbekiston – Turkiya strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Bu kengash ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi muloqot formatidir. U 2018-yili davlat rahbarlarining Qoʻshma bayonotiga muvofiq tuzilgan.
Kengash oʻz faoliyatini Oʻzbekiston va Turkiya Prezidentlari hamraisligida olib boradi. Siyosat, xavfsizlik va mudofaa, savdo va iqtisodiyot, investitsiya, turizm, energetika, transport va tranzit, qishloq va oʻrmon xoʻjaligi, madaniyat, taʼlim, fan va texnika, innovatsiyalar, sogʻliqni saqlash va boshqa oʻzaro manfaatli sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish strategiyasini belgilaydi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik boʻyicha Oʻzbekiston – Turkiya hukumatlararo komissiyasi hamraislari erishilgan natijalar toʻgʻrisida mazkur kengashga doimiy axborot kiritib boradi. Oʻzbekiston tashqi ishlar vazirligi va Turkiya tashqi ishlar vazirligi kengashning muvofiqlashtiruvchi organlari hisoblanadi.
Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdoʻgʻon davlatimiz rahbarini tashrif bilan qutlab, mamlakatlarimiz parlamentlari, davlat idoralari va ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi aloqalar mustahkamlanib borayotganidan mamnunligini bildirdi. Turkiya va Oʻzbekistonning qoʻshma loyihalarini har tomonlama qoʻllab-quvvatlashini taʼkidladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz delegatsiyasiga koʻrsatilayotgan mehmondoʻstlik va cheksiz hurmat uchun Turkiya rahbari va xalqiga tashakkur izhor etdi.
– Bu uchrashuv strategik sherikligimiz yuksak bosqichga koʻtarilganining yaqqol ifodasidir. Mamlakatlarimiz oʻrtasida oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini yaqin yillarda besh milliard dollarga yetkazishga qaratilgan ustuvor vazifalarni bajarishda ham ushbu kengash, albatta, muhim zamin boʻladi. Biz bugungi yigʻilish natijalarini mustahkamlab, kelgusi yili boʻlib oʻtadigan uchrashuvning kun tartibi va hamkorligimizning asosiy yoʻnalishlari haqida hozirdan oʻylashimiz maqsadga muvofiq, – dedi davlatimiz rahbari.
Oʻzbekiston bilan Turkiya hamkorligi, ayniqsa, oxirgi uch yilda ancha faollashdi. Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil oktyabr oyida Turkiyaga hamda Rejep Tayyip Erdoʻgʻonning 2018-yil aprelda Oʻzbekistonga davlat tashriflari oʻzaro siyosiy ishonchni mustahkamlab, samarali hamkorlikka keng yoʻl ochdi.
Izchil muloqotlar va mushtarak intilishlar samarasi hamkorlik rivojida yaqqol namoyon boʻlmoqda.
Ikki davlat rahbarlarining qoʻllab-quvvatlashi va yaratilayotgan sharoitlar natijasida hamkorlik koʻlamini yana-da kengaytirish mumkinligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda Oʻzbekiston va Turkiya savdo vazirlari soʻzga chiqib, ikki tomonlama hamkorlik rivoji toʻgʻrisida batafsil axborot berdi.
Muzokaralarda mamlakatlarimiz hamkorligiga oid barcha masalalar va ularning yechimlari, istiqboldagi asosiy vazifalar hamda qoʻshma loyihalar kelishib olindi.
Shavkat Mirziyoyev Strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yigʻilishini oʻtkazish uchun Rejep Tayyip Erdoʻgʻonni Oʻzbekistonga taklif qildi.
Muzokaralar yakunida Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdoʻgʻon Strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishi natijalari toʻgʻrisida Qoʻshma bayonotni imzoladilar. Shuningdek, iqtisodiyot, savdo, texnologiyalar sohasiga oid hujjatlar imzolandi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari uchun oʻtkazilgan brifingda Rejep Tayyip Erdoʻgʻon Oʻzbekiston Prezidenti tashrifidan mamnun ekanini bildirdi.
– Ilmi, ijodi bilan dunyoga ezgulik ulashgan Imom Buxoriy, Imom Moturidiy, Ali Qushchi, Alisher Navoiy kabi buyuklarimiz tuproqlaridan salom keltirgan bu insonlarning tashrifi biz uchun juda aziz va qadrlidir. Oʻzbekiston bilan munosabatlarimiz mustahkam qardoshlik rishtalariga tayangan holda, strategik sheriklik darajasiga koʻtarilganini qadrlaymiz, – dedi Turkiya Prezidenti.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston – Turkiya strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishi doʻstona aloqalar tarixida yangi sahifa ochgani, siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport, madaniy-gumanitar sohalarga oid koʻplab masalalar atroflicha muhokama qilinganini taʼkidladi.
– Qoʻshma loyihalarni amalga oshirish masalasi muloqotimizning markaziy mavzularidan biri boʻldi. Turkiyaning yetakchi kompaniyalari bilan qiymati bir milliard dollardan ortiq boʻlgan yangi loyihalar ishlab chiqilmoqda. Bu jarayonni har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga kelishib oldik, – dedi davlatimiz rahbari.
Aksariyat mintaqaviy va xalqaro muammolar borasida, shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va Turkiy tilli davlatlar kengashi doirasidagi hamkorlikka oid yondashuvlar mushtarak ekani taʼkidlandi. Zamonaviy tahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashishda ham muloqotni kuchaytirish lozimligi qayd etildi.
Maʼrifiy islomni targʻib etish, madaniyat, fan, taʼlim, sogʻliqni saqlash va sport sohalarida birgalikda tadbirlar oʻtkazish muhimligi taʼkidlandi.
– Qardosh xalqlarimiz taraqqiyoti, tinch va farovon hayoti yoʻlida rivojlanib borayotgan anʼanaviy doʻstlik, keng qamrovli hamda istiqbolga moʻljallangan hamkorlikni yangi bosqichga koʻtarish uchun barcha imkoniyatlarimizni safarbar etishga tayyormiz. Aynan shu tamoyillar muloqotimiz yakunida imzolangan Qoʻshma bayonotda oʻz ifodasini topdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari tashrif doirasida 20-fevral kuni Turkiyaning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashishi, Turkiya Respublikasi Prezidenti kutubxona majmuasining ochilish marosimida qatnashishi rejalashtirilgan. Mazkur tadbirlar Turkiya bilan iqtisodiy hamkorlikda yangi sahifa ochadi, ziyo maskaniga tashrif xalqlarimizning oʻz kelajagini yuksak maʼnaviyat, oʻlmas axloqiy qadriyatlar, bilim va maʼrifat orqali koʻrayotganining namoyoni boʻladi.

Узбекистан – Турция: новый этап стратегического партнерства на высшем уровне
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 19 февраля 2020 года прибыл в эту страну.
В международном аэропорту «Эсенбога» главу нашего государства встретили члены правительства Турции, руководители провинции и города Анкары и другие официальные лица.
Шавкат Мирзиёев во время своих зарубежных визитов обязательно посещает святые места поклонения этой страны, оказывает почести памяти великих людей. Нынешний визит в Турцию также начался с этой доброй традиции. В городе Анкара глава нашего государства посетил мемориальный комплекс Аныткабир, где возложил венок на могилу Первого Президента Турецкой Республики Мустафы Кемала Ататурка.
Этот мемориальный комплекс, где покоится любимый сын турецкого народа, выдающийся государственный деятель Мустафа Кемал Ататурк, очень дорог народу. Круглый год здесь всегда много людей, отдающих дань уважения его памяти.
В музее, расположенном в данном комплексе, хранятся многочисленные предметы, касающиеся жизни и деятельности борца за свободу своей Родины. В залах музея звучат его речи, демонстрируются исторические кадры. Это позволяет паломникам ощутить дух того времени.
Мустафа Кемал освободил свою страну, распавшуюся и оставшуюся в оккупации после Первой мировой войны. В 1923 году была объявлена независимость и заложена основа нынешней Турецкой Республики. Реализованы политические, социальные и культурные реформы, определившие путь развития страны. Начиная с 1934 года согласно закону он стал именоваться Ататурком.
Глава нашего государства ознакомился с музеем, оставил запись в книге почетных гостей.
Основные мероприятия визита состоялись во дворце Президента Турецкой Республики. После церемонии официальной встречи Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган провели встречу в узком формате. На ней всесторонне обсуждались вопросы развития сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах.
Узбекистан и Турцию объединяют узы дружбы и братства, основанные на общности языка и истории, схожих культурах и традициях. Признание независимости Узбекистана Турцией первой среди государств также является высоким выражением этого братства. В 1996 году между нашими странами подписан Договор о вечной дружбе и сотрудничестве. В октябре 2017 года во время первого государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Турцию было подписано Совместное заявление, выводящее сотрудничество наших стран на уровень стратегического партнерства.
За прошедшие три года связи укрепились. Президенты встречались 7 раз. В ходе встреч и переговоров на высшем уровне обсуждаются перспективы развития многопланового сотрудничества между нашими странами. Это находит свое отражение во многих направлениях, таких как создание благоприятных условий для деловых кругов обеих стран, улучшение инвестиционного климата, реализация совместных кооперационных проектов и культурно-гуманитарных обменов.
В сентябре прошлого года по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан стал полноправным членом Совета сотрудничества тюркоязычных государств. Присоединение Узбекистана к данной организации активно поддержали все тюркоязычные страны, прежде всего Турецкая Республика. Так, в рамках еще одной международной структуры у наших стран появились новые возможности для двустороннего и многостороннего сотрудничества.
В преддверии седьмого саммита Тюркского совета в Баку по инициативе главы нашего государства в Ташкенте были организованы заседание Делового совета и Инвестиционный форум тюркоязычных стран.
Взаимовыгодные дружеские отношения между нашими странами динамично развиваются. Существенно активизировались диалоги на всех уровнях. Узбекистан и Турция постоянно поддерживают друг друга в рамках международных организаций.
Межрегиональные связи приобрели интенсивный характер. Между Ташкентом и Анкарой, Самаркандом и Стамбулом осуществляется практическое сотрудничество.
Турция является одним из важных торговых партнеров Узбекистана. За последние годы благодаря созданной в стране благоприятной инвестиционной и деловой среде представители турецкого бизнеса расширили свою деятельность в Узбекистане. В 2019 году объем взаимного торгового оборота превысил 2,5 миллиарда долларов США.
В настоящее время совместно с Турцией реализуются инвестиционные проекты на сумму свыше 500 миллионов долларов. Три года назад данный показатель не составлял и 20 миллионов долларов. Только в прошлом году количество совместных предприятий увеличилось почти на 500 и сейчас их число составляет 1600.
Расширяется сотрудничество и в транспортной сфере. В частности, в 2019 году объем автоперевозок вырос на 33 процента, железнодорожных перевозок – на 17 процентов, авиаперевозок – на 42 процента. На сегодняшний день из Стамбула осуществляются рейсы в Ташкент и Самарканд. В будущем планируется открыть рейсы и в Бухару.
Узбекско-Турецкая межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству содействует расширению экономических связей, укреплению сотрудничества между регионами и отраслями. В то же время предпринимаются последовательные меры по поступательному повышению и диверсификации объема взаимной торговли посредством поставок продукции с высокой добавленной стоимостью, которая пользуется большим спросом на рынках обеих стран, и развитию долгосрочного инвестиционного сотрудничества.
В ходе переговоров отмечалась необходимость задействования взаимовыгодных возможностей, регулярного проведения заседаний Узбекско-Турецкой межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству для реализации новых проектов и программ.
Турция известна и своей развитой текстильной промышленностью. В нашей стране совместно с ведущими турецкими компаниями планируется создать текстильные предприятия, полностью перерабатывать выращиваемый хлопок, внедрить сертификацию готовой продукции и экспортировать ее на мировой рынок. Для этого проводятся переговоры с Эгейским университетом, Университетом Окан и Стамбульским техническим университетом.
На встрече отмечалась важность расширения транспортных связей, налаживания мультимодальных международных перевозок в Европу через Турцию. Внимание акцентировалось на вопросах освоения передового опыта Турции в области интенсивного садоводства, рыбоводства, животноводства, племенного дела, проведения совместных исследований с университетами и научным центрами.
Культурно-гуманитарные мероприятия и различные фестивали играют важную роль в дальнейшем укреплении уз дружбы между нашими странами. Представители культуры и искусства Турции принимают участие в Международном музыкальном фестивале «Шарк тароналари», регулярно проводимом в Самарканде. Также представители турецкого прикладного искусства и фольклора представили образцы своего творчества на впервые проведенном Международном форуме искусства макома, фестивале ремесленничества.
Также большое значение имеет сотрудничество в сферах здравоохранения и медицинского образования, в деле обмена опытом между ведущими центрами исследований и подготовки профессиональных кадров. Уместно отметить, что в прошлом году в Бухарском государственном медицинском институте был создан международный факультет, на который принято более 130 студентов. В сотрудничестве с Турцией планируется увеличение количества подобных совместных образовательных учреждений, повышение уровня здравоохранения на местах и охват населения качественными медицинскими услугами, развитие медицинского туризма.
Президенты обменялись мнениями касательно предложения создать в Узбекистане современные совместные клиники и диагностические центры в области онкогематологии, кардиохирургии, офтальмологии, реализовать совместные образовательные программы в малом бизнесе, текстильной отрасли и других направлениях, подготовить специалистов для кластеров.
В последние годы поток туристов из Турции увеличился в два раза. В частности, в прошлом году нашу страну посетили 64 тысячи турецких туристов.
На встрече, прошедшей в искренней обстановке, вновь подтверждена твердая приверженность к укреплению двустороннего политического диалога и многопланового сотрудничества. Состоялся обмен мнениями по вопросам региональной и международной повестки, представляющим взаимный интерес.
В этот же день в рамках визита главы нашего государства в Турцию в Анкаре состоялось первое заседание Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Сопредседатели Узбекско-Турецкой межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству будут регулярно вносить в данный совет информацию о достигнутых результатах. Министерство иностранных дел Узбекистана и Министерство иностранных дел Турции являются координирующими органами совета.
Узбекско-турецкое сотрудничество значительно активизировалось в последние три года. Государственные визиты Шавката Мирзиёева в Турцию в октябре 2017 года и Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан в апреле 2018 года укрепили взаимное политическое доверие и открыли широкие возможности для плодотворного партнерства.
Результаты интенсивных контактов и обоюдных стремлений находят свое отражение в экономическом сотрудничестве.
Отмечалось, что благодаря поддержке лидеров двух стран и создаваемым благоприятным условиям масштаб сотрудничества может быть значительно расширен.
После переговоров Президенты Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган подписали Совместное заявление об итогах первого заседания Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества. Подписан также ряд документов по взаимодействию в сферах торговли, экономики, технологий.
На брифинге для представителей средств массовой информации Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что рад визиту Президента Узбекистана.
– Мы очень ценим и дорожим визитом делегации из страны, взрастившей великих Имама Бухари, Имама Мотуриди, Али Кушчи, Алишера Навои, которые своими знаниями, своим творчеством подарили миру добро. Мы высоко ценим, что наши отношения с Узбекистаном, опирающиеся на крепкие братские узы, поднялись на уровень стратегического партнерства, – сказал Президент Турции.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что первое заседание Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня открыло новую страницу в истории дружественных отношений двух народов, состоялось обстоятельное обсуждение широкого ряда вопросов касательно взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортной, культурно-гуманитарной сферах.
– Одной из центральных тем нашего диалога стала реализация совместных проектов. Совместно с ведущими турецкими компаниями разрабатываются новые проекты на сумму более одного миллиарда долларов. Мы достигли соглашения всесторонне поддерживать данный процесс, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Стороны подтвердили схожесть взглядов по большинству региональных и международных проблем, в том числе в рамках Организации Объединенных Наций, Организации исламского сотрудничества и Совета сотрудничества тюркоязычных государств. Подчеркнута необходимость усиления взаимодействия в области противодействия современным угрозам и вызовам.
Отмечена важность проведения совместных мероприятий по продвижению просвещенного ислама, в сферах культуры, науки, образования, здравоохранения и спорта.
– Мы готовы задействовать все возможности для того, чтобы вывести на новый уровень нашу традиционную дружбу, полномасштабное и перспективное сотрудничество, которое сегодня развивается в интересах процветания, мира и благополучной жизни наших братских народов. Именно эти принципы нашли свое отражение в Совместном заявлении, подписанном по итогам наших переговоров, –подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В рамках визита глава нашего государства 20 февраля планирует встретиться с руководителями ведущих турецких компаний, принять участие в церемонии открытия комплекса Президентской библиотеки Турецкой Республики. Данные мероприятия откроют новую страницу в экономическом сотрудничестве с Турцией, а визит в обитель знаний станет отражением того, что наши народы видят свое будущее через призму высокой духовности, бессмертных нравственных ценностей, знаний и просвещения.