Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-yanvar kuni sogʻliqni saqlash sohasini va ilm-fan yoʻnalishlarini rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Oxirgi yillarda tibbiyot sohasining birlamchi, tez tibbiy va ixtisoslashgan yordam boʻgʻinlarida muhim islohotlar amalga oshirildi. Davlatimiz rahbarining 2018-yil 7-dekabrdagi farmoniga muvofiq, 2019-2025-yillarda Oʻzbekiston Respublikasi sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlandi.
Kasallikni profilaktika qilish uchun vrachlik punktlari va oilaviy poliklinikalar xodimlari uyma-uy yurib, aholini patronaj bilan qamrab olishi, hududiy shifoxonalar bilan maʼlumot almashinuvi toʻliq yoʻlga qoʻyilishi zarurligi qayd etildi. Bunda tibbiy madaniyatni oshirish, jismoniy tarbiya va sportni ommalashtirishga alohida eʼtibor qaratish lozimligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda tibbiyot tizimini ilgʻor xorijiy standartlar asosida tashkil etish, aholining sogʻliqni saqlash xizmatlaridan foydalanishini yanada kengaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
16 ta ixtisoslashgan markaz kasalliklar koʻrsatkichini tahlil qilgan holda, ularning oldini olish choralarini koʻrishi, oʻz faoliyatini hududlarda tashkil etib, birlamchi tizim bilan xamkorlikda ishlashi kerakligi koʻrsatib oʻtildi. Ushbu markazlarni yanada rivojlantirish uchun xususiy va xorijiy investitsiyalar yoʻnaltirish muhimligi aytib oʻtildi.
Onalik va bolalikni muhofaza qilish xizmatini yanada yaxshilash, tugʻish yoshidagi ayollar tibbiy koʻrigini tizimli tashkillashtirish, kasallikka chalinganlarni sogʻlomlashtirish boʻyicha aniq ish reja ishlab chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Shu bilan birga, Toshkent shahri tez tibbiy yordam xizmati chaqiriqlarni avtomatik qabul qilish va ijro etish boʻyicha toʻliq raqamlashtirildi hamda 150 ta maxsus “Ford” avtomobillari bilan taʼminlandi.
Davlatimiz rahbari ushbu tizimni 2020-2021-yillarda respublikaning barcha hududlariga bosqichma-bosqich tatbiq etish, shoshilinch va tez tibbiy yordam xizmatini kuchaytirish zarurligini taʼkidladi.
Tibbiyot muassasalarini taʼmirlash, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash masalalariga ham eʼtibor qaratildi. Investitsiya dasturiga muvofiq tibbiyot muassasalarini jihozlash uchun joriy yilda xalqaro moliya institutlari mablagʻlarini jalb qilish zarurligi qayd etildi.
Yigʻilishda sohadagi kadrlar taʼminoti, malakasi va salohiyati tanqid qilindi. Hozirda sogʻliqni saqlash tizimida 75 ming nafar vrach faoliyat yuritmoqda. 2 ming 900 ta umumamaliyot shifokori, 10 mingta tor mutaxassislar yetishmaydi. Ilmiy izlanish natijalarini hayotga joriy etish 5 foizdan ham oshmaydi.
Prezidentimiz mutaxassislarni davlat buyurtmasi asosida manzilli tayyorlash, maqsadli kvotalarni tuman, qishloq va ish joyi koʻrsatilgan holda shakllantirish zarurligini taʼkidladi.
Tibbiyotda ilm-fanni rivojlantirish, ilmiy izlanishlarning ustuvor yoʻnalishlarini qayta koʻrib chiqish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Maʼlumki, 2020-yil Oʻzbekistonda Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili deb eʼlon qilindi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga yoʻllagan Murojaatnomasida har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yoʻnalishini rivojlantirish zarurligini taʼkidladi.
Xususan, joriy yilda matematika, kimyo-biologiya, geologiya kabi yoʻnalishlarda fundamental va amaliy tadqiqotlar faollashtirilib, olimlarga barcha shart-sharoitlar yaratib beriladi. Shuningdek, ilm-fan sohasida fundamental va innovatsion tadqiqotlar uchun maqsadli grant mablagʻlarini ajratish mexanizmi tubdan qayta koʻrib chiqiladi.
Yigʻilishda mutasaddilarga shu boradagi ishlarni tizimli tashkil etish, tub islohotlarni maktab taʼlimidan boshlab ilmiy-tadqiqot muassasalarigacha qamrab olish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari fanning belgilangan sohalariga ham moddiy, ham maʼnaviy eʼtiborni kuchaytirish kerakligini alohida taʼkidladi.

Проанализированы актуальные вопросы медицинской и научной сфер, определены дополнительные задачи
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 января провел совещание по вопросам развития сфер здравоохранения и науки.
В последние годы в звенах первичной, экстренной и специализированной медицинской помощи осуществлены важные реформы. Указом главы государства от 7 декабря 2018 года утверждена Концепция развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019-2025 годы.
На совещании отмечалось, что для профилактики заболеваний работники врачебных пунктов и семейных поликлиник должны совершать подворный обход, охватить население патронажем, необходимо наладить обмен данными с региональными больницами. Особое внимание при этом необходимо уделить повышению медицинской культуры, популяризации физической культуры и спорта.
Обсуждены меры по организации медицинской системы на основе передовых зарубежных стандартов, дальнейшему расширению доступа населения к услугам здравоохранения.
Затронута деятельность 16 специализированных медицинских центров. Отмечено, что им необходимо предупреждать заболевания на основе анализа показателей заболеваемости, организовать деятельность в регионах и тесно взаимодействовать с учреждениями первичного звена. Подчеркнута важность привлечения частных и иностранных инвестиций на дальнейшее развитие указанных центров.
Поручено улучшить работу по охране материнства и детства, разработать конкретный план по организации медицинского осмотра и оздоровлению женщин фертильного возраста.
В службе скорой медицинской помощи города Ташкента внедрена система автоматического приема и реагирования на вызовы, служба обеспечена 150 специальными автомобилями «Форд».
Глава государства отметил, что данную систему необходимо поэтапно внедрить во всех регионах республики в 2020-2021 годах, улучшить оказание экстренной и скорой медицинской помощи.
Отдельное внимание уделено вопросам ремонта, укрепления материально-технической базы медицинских учреждений. Отмечалось, что в текущем году предстоит привлечь средства международных финансовых институтов для оснащения медицинских учреждений в рамках Инвестиционной программы.
На совещании подвергнута критике кадровая политика в сфере, указано в частности на нехватку, низкую квалификацию и потенциал специалистов. В настоящее время в системе здравоохранения трудятся 75 тысяч врачей. Не хватает почти 3 тысяч врачей общей практики, 10 тысяч – узкой специализации. Показатель внедрения в практику результатов научных исследований не превышает и 5 процентов.
Президент отметил необходимость адресной подготовки специалистов на основе государственного заказа, формирования целевых квот с указанием района, села и места работы.
Поставлены задачи по развитию медицинской науки, пересмотру приоритетов научных исследований.
Как известно, 2020 год объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. В своем Послании Олий Мажлису Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость развития нескольких важных направлений науки каждый год.
В частности, в нынешнем году будут приняты меры по активизации фундаментальных и прикладных исследований в таких областях, как математика, химия и биология, геология, созданы все условия для ученых. Также будет кардинально пересмотрен механизм предоставления целевых грантов для фундаментальных и инновационных исследований.
На совещании ответственным лицам даны соответствующие поручения системно организовать эту работу, охватить реформами все этапы от школьного образования до научно-исследовательских учреждений.
Глава государства особо отметил необходимость как материальной, так и моральной поддержки указанных отраслей науки.