Bugun, 22-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va xalq deputatlari Kengashlariga saylovlar boʻlib oʻtmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oila aʼzolari bilan birgalikda Mirzo Ulugʻbek tumanidagi 162-saylov uchastkasiga tashrif buyurib, ovoz berishda ishtirok etdi.
Mamlakatimiz Konstitutsiyasining 117-moddasida fuqarolar davlat hokimiyati vakillik organlariga saylash va saylanish huquqiga ega ekani belgilangan. Ovoz berish huquqi, oʻz xohish irodasini bildirish tengligi va erkinligi qonun bilan kafolatlangan.
Saylovda beshta – “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, Xalq demokratik partiyasi, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston liberal-demokratik partiyasi, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi hamda Ekologik partiya ishtirok etmoqda.
Bu muhim ijtimoiy-siyosiy voqea “Yangi Oʻzbekiston – yangi saylovlar” shiori ostida, fuqarolarning siyosiy faolligi ortgan sharoitda hamda yangi saylov qonunchiligiga muvofiq oʻtmoqda.
Oʻzbekiston tarixida ilk bor yagona Saylov kodeksi qabul qilindi. Saylovga oid 21 ta qonun tizimlashtirildi. Saylovchilarning yagona elektron roʻyxati joriy etildi. Kvota belgilash instituti bekor qilindi. Beshta siyosiy partiyaga, shu jumladan, yangi Oʻzbekiston ekologik partiyasiga sogʻlom raqobat qilishlari uchun teng shart-sharoitlar yaratildi. Siyosiy partiyalarning saylovoldi ochiq munozaralari jonli efirda yoritildi. Ularda jamiyatimizni oʻylantirayotgan oʻtkir masalalar muhokama qilindi.
Oxirgi yillardagi ochiqlik, demokratik burilishlar natijasida jamiyatimiz ham oʻzgardi. Bu saylov jarayonida ham yaqqol namoyon boʻlmoqda. Fuqarolar ishonch va mamlakat taqdiriga daxldorlik hissi bilan saylov uchastkalariga kelib, kelajak uchun ovoz bermoqda.
Davlatimiz rahbari 162-saylov uchastkasiga kelgan odamlar bilan suhbatlashdi, birgalikda suratlarga tushdi. Birinchi marta ovoz bergan yoshlar, ota-onasi bilan kelgan bolalarning oʻqishlariga rivoj tiladi.
Nuroniylar mamlakatimizga tinchlik-farovonlik, Prezidentimizga sogʻlik-omonlik tilab duolar qildi.
Barcha saylov uchastkalarida qonunchiligimizda belgilangan sharoitlar yaratilgan. Joylarda 6 ming 720 ta okrug va 10 ming 315 ta, jumladan, 38 mamlakatda 55 saylov uchastkasi tashkil etildi. Bundan tashqari, ozodlikdan mahrum etish joylarida jazoni oʻtayotgan oʻta ogʻir jinoyatlarni sodir etmagan shaxslar ham saylovda ishtirok etish huquqiga ega boʻldi.
Saylov jarayonini kuzatishda MDH, SHHT, YETTB, Xalqaro xususiy huquq boʻyicha Gaaga konferensiyasi, Turkiy kengash, TurkPA, shuningdek, YEXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari boʻyicha byurosining toʻlaqonli missiyasi tarkibida 700 nafardan ziyod xorijiy va xalqaro kuzatuvchilar ishtirok etmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev xorijiy kuzatuvchilar, ommaviy axborot vositalari vakillari bilan ham muloqot qildi. Ular saylovlar ochiq, yuksak saviyada oʻtayotganini, aholining ijtimoiy-siyosiy faolligi oshganini taʼkidlashdi.

Сегодня, 22 декабря в нашей стране проходят выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан и кенгаши народных депутатов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с членами семьи прибыл на избирательный участок № 162 Мирзо-Улугбекского района города Ташкента и принял участие в голосовании.
Статьей 117 Конституции закреплено право граждан Республики Узбекистан избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти. Право голоса, равенство и свобода волеизъявления гарантируются законом.
В выборах принимают участие пять политических партий – Демократическая партия “Миллий тикланиш”, Народно-демократическая партия, Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана, Социал-демократическая партия “Адолат” и Экологическая партия.
Это важное общественно-политическое событие проходит под лозунгом «Новый Узбекистан — новые выборы», в условиях повышенной политической активности граждан и в соответствии с новым избирательным законодательством.
Впервые в истории Узбекистана принят Избирательный кодекс, в котором систематизированы нормы 21 закона о выборах. Внедрен единый электронный список избирателей. Отменен институт квотирования. Всем пяти политическим партиям, включая новую Экологическую партию Узбекистана, созданы равные условия для здоровой конкуренции.
В прямом эфире транслировались открытые предвыборные дебаты политических партий. Обсуждались острые вопросы, которые сегодня волнуют наше общество.
В последние годы в результате политики открытости и демократических преобразований изменилось и наше общество, о чем отчетливо свидетельствуют нынешние выборы. Граждане Узбекистана с чувством уверенности и сопричастности к судьбе страны приходят на избирательные участки и голосуют за будущее.
Глава государства побеседовал с гражданами, прибывшими на избирательный участок №162, сфотографировался с ними. Пожелал успехов молодежи, голосующей впервые, и отличных оценок детям, пришедшим с родителями.
Представители старшего поколения выразили пожелания мира и спокойствия нашей стране, крепкого здоровья Президенту.
В местах проведения выборов созданы все условия, предусмотренные национальным законодательством. Для голосования граждан на нынешних выборах создано 6 720 округов и 10 315 избирательных участков, в том числе 55 избирательных участков в 38 странах. Более того, право участия в голосовании получили лица, находящиеся в местах лишения свободы, не совершившие тяжкие преступления.
В наблюдении за выборами принимают участие свыше 700 зарубежных и международных наблюдателей, включая миссии СНГ, ШОС, ЕБРР, Гаагской конференции по международному частному праву, Тюркского совета, ТюркПА, а также полномасштабную миссию Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ.
Президент Шавкат Мирзиёев побеседовал также с зарубежными наблюдателями, представителями средств массовой информации. Они отметили, что выборы проходят открыто, на высоком организационном уровне, при высокой общественно-политической активности граждан.