Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz iqtisodiyoti rivojlanishining joriy yilda kutilayotgan natijalarini koʻrib chiqish va 2020-yilda ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni taʼminlash vazifalarini belgilashga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Tadbirda yil yakunigacha qolgan qisqa vaqtda amalga oshirilishi zarur boʻlgan chora-tadbirlar muhokama etildi. Xususan, tarmoq korxonalarida mavjud zaxiralarni safarbar qilish, mahsulot ishlab chiqarish hajmini oshirish, neft-gaz, elektr energetikasi, kimyo sanoati va boshqa yirik korxonalarning soliq qarzdorligini bartaraf etish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Investitsiyalarni oʻzlashtirish holati ham tahlil qilindi. Davlatimiz rahbari 31 ta loyiha boʻyicha qoloqlikka yoʻl qoʻyilgani, 8 ta hududiy loyiha samarasiz deb topilganini koʻrsatib oʻtdi.
Yigʻilishda iqtisodiyotda 2020-yil uchun belgilangan asosiy rejalarni taʼminlash masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
Kelgusi yilda yalpi ichki mahsulot 5,5 foizga, sanoat 6,5, qishloq xoʻjaligi 4 va xizmatlar 5,7 foizga oʻsishi prognoz qilingan.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi va Markaziy bankka ushbu koʻrsatkichlarga erishishda yuzaga kelishi mumkin boʻlgan xavf-xatarlarni hozirdan toʻgʻri baholab, barcha idoralar faoliyatini muvofiqlashtirib borish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev qishloq xoʻjaligida katta rezervlar borligi, bu soha orqali toʻqimachilik, oziq-ovqat va charm-poyabzal sanoati, qayta ishlash tarmoqlarini jadal rivojlantirish mumkinligini taʼkidladi. Qishloq xoʻjaligini rivojlantirishning 2020-2030-yillarga moʻljallangan strategiyasi doirasida kelgusi yili amalga oshiriladigan chora-tadbirlar yuzasidan mutasaddilarning axboroti tinglandi.
Sanoat tarmoqlari, eng avvalo, metallurgiya, neft-gaz va koʻmir qazib olish, kimyo, qurilish materiallari, avtomobilsozlik sanoatini barqaror rivojlantirish hisobiga tayyor mahsulotlar hajmini oshirish muhimligi qayd etildi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga iqtisodiyot tarmoqlarini kafolatlangan resurslar bilan taʼminlab, keyingi yilda ularning barqaror ishlashiga zamin yaratish vazifasi qoʻyildi.
Jahonda roʻy berayotgan turli iqtisodiy ziddiyatlar taʼsiriga eʼtibor qaratilar ekan, kelgusi yil murakkab va sinov yili boʻlishi taʼkidlandi. Zarur choralar koʻrib, mahsulot va xizmatlar eksportining joriy yilgiga nisbatan kamida 20 foizga oʻsishini taʼminlash yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
Ichki bozorni isteʼmol tovarlari bilan toʻldirish masalasi ham atroflicha muhokama qilindi. Oziq-ovqat mahsulotlari narxining asossiz oʻsib ketishining oldini olish, buning uchun mahsulot yetishtirilishidan qayta ishlanib, bozorda sotilguncha boʻlgan jarayonni toʻliq qamrab olgan holda nazorat qilish boʻyicha masʼullar belgilandi.
Rejalashtirilgan 201 ta muhim investitsiya loyihasini oʻz vaqtida ishga tushirish, shuningdek, 2020-2022-yillar uchun moʻljallangan Investitsiya dasturi loyihasini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Hududiy investitsiya loyihalarini amalga oshirish, yangi kichik biznes subyektlari tashkil etish orqali kelgusi yili 400 mingga yaqin ish oʻrni yaratilishi koʻzda tutilgan. Davlatimiz rahbari mutasaddilarga shu boradagi ishlarni tizimli tashkil etib, belgilangan rejalarni sifatli bajarish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Yigʻilishda muhokama qilingan masalalar boʻyicha hisobotlar tinglandi, zarur chora-tadbirlar belgilandi.

Определены задачи по обеспечению экономического развития в 2020 году
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел совещание, на котором обсуждены ожидаемые по итогам текущего года результаты экономического развития нашей страны и определены основные задачи по обеспечению социально-экономического развития в 2020 году.
На совещании рассмотрены меры, необходимые для принятия за короткий промежуток времени, оставшийся до конца года. В частности, предстоит мобилизовать имеющиеся резервы в целях увеличения объемов производства продукции на отраслевых компаниях, устранить налоговую задолженность крупных предприятий нефтегазовой, электроэнергетической отраслей, химической промышленности и других сфер.
Проанализировано состояние дел по освоению инвестиций. Глава государства указал на то, что по 31 проекту данный процесс отстал от графика, а 8 региональных проектов признаны неэффективными.
На совещании особое внимание уделено обеспечению реализации ключевых экономических прогнозов на 2020 год.
Так, в следующем году намечается рост объема валового внутреннего продукта на 5,5 процента, производства промышленной продукции – на 6,5 процента, сельскохозяйственной – на 4 процента, а также увеличение сферы услуг на 5,7 процента.
Министерству экономики и промышленности, Министерству финансов и Центральному банку поручено неотлагательно и со скрупулезностью оценить потенциальные риски для достижения прогнозных показателей, осуществлять координацию деятельности всех ведомств в данном направлении.
Президент Шавкат Мирзиёев указал на наличие огромных резервов в сельском хозяйстве, задействование которых ускорит развитие текстильной, пищевой и кожевенно-обувной промышленности, обрабатывающих отраслей. Заслушана информация ответственных лиц о предстоящих в следующем году мерах в рамках Концепции развития сельского хозяйства на 2020-2030 годы.
Подчеркнута важность увеличения выпуска готовой продукции за счет устойчивого развития промышленности, прежде всего металлургической, нефтегазовой, угледобывающей, химической отраслей, индустрии строительных материалов и автомобилестроения.
Перед Министерством экономики и промышленности поставлена задача создать условия для эффективной работы отраслей экономики, обеспечив их гарантированное снабжение ресурсами.
Отдельное внимание на совещании уделено факторам, возникающим под воздействием различных экономических коллизий в мире, в связи с чем глава государства отметил, что следующий год будет сложным и полным испытаний. Даны указания по принятию необходимых мер для обеспечения увеличения экспорта продукции и услуг минимум на 20 процентов по сравнению с показателями текущего года.
Всесторонне обсуждены вопросы насыщения внутреннего рынка потребительскими товарами. Обозначены конкретные должностные лица, ответственные за предотвращение необоснованного роста цен на продукты питания, осуществление контроля за движением продукции с полным охватом процессов заготовки, переработки и реализации на рынке.
Шавкат Мирзиёев поставил задачу своевременно реализовать 201 запланированный проект, а также разработать проект Инвестиционной программы на 2020-2022 годы.
В наступающем году предусмотрено создание около 400 тысяч рабочих мест за счет осуществления региональных инвестиционных проектов и организации новых субъектов малого бизнеса. Ответственным лицам поручено наладить системную работу по указанным направлениям.