Banklarning investitsiyaviy faolligini oshirish boʻyicha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-oktyabr kuni bank tizimini isloh qilish va banklarning investitsiyaviy faolligini oshirish borasidagi ustuvor vazifalarga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish va ishlab chiqarishni moliyaviy qoʻllab-quvvatlashda banklar muhim oʻrin tutadi. Shu bois ushbu moliyaviy institutlarning barqarorligi va hayotdagi rolini oshirishga katta eʼtibor qaratilmoqda.
Keyingi yillarda davlat byudjetidan tijorat banklariga dasturlarni moliyalashtirish uchun 8,4 trillion soʻm, aylanma mablagʻlar uchun 400 million dollar, ustav kapitalini oshirish uchun 1,7 milliard dollar mablagʻ ajratildi. Umuman olganda, soʻnggi ikki yil ichida banklar kapitalizatsiyasini oshirish uchun 3,3 milliard dollar davlat mablagʻi berildi.
Yigʻilishda bu mablagʻlardan samarali foydalanilmayotgani, istiqbolli loyihalarni amalga oshirish hamda yangi ish oʻrinlari yaratishga koʻmaklashish, mijozlar va bank daromadlarini koʻpaytirish borasidagi ishlar yetarli emasligi tanqid qilindi.
Misol uchun, xususiy banklar kredit resursining yarmidan koʻpini depozitlar hisobiga shakllantirayotgan boʻlsa, davlat banklarida bu koʻrsatkich atigi 10 foiz atrofida. Shuningdek, davlat banklari kredit portfelining yarmidan koʻpi 5 ta yirik davlat korxonasi hissasiga toʻgʻri keladi. Hanuzgacha eskirgan dasturiy taʼminotlardan foydalanayotgani uchun bank xizmatlari sifati talab darajasida emas.
Tizimda sogʻlom raqobat muhitini shakllantirish maqsadida banklar faoliyatida davlat ishtiroki bosqichma-bosqich qisqartirilmoqda. Xususan, davlat dasturlari doirasidagi kreditlar foizi qayta moliyalash stavkasi bilan tenglashtirildi va 2021-yildan toʻliq erkinlashtirilishi belgilandi. Bu banklarni koʻproq mijoz topish, resurs jalb qilish, kredit ajratish boʻyicha izlanishga, rivojlanishga undaydi.
Kuni kecha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish davlat dasturlari doirasida amalga oshirilayotgan loyihalarni kreditlash tartibini takomillashtirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, banklar transformatsiyasini tezlashtirish va sifatli amalga oshirish maqsadida barcha davlat banklaridagi aksiyadorlik vazifasi Moliya vazirligiga yuklatildi.
Yigʻilishda Moliya vazirligi va Markaziy bankka Jahon banki bilan birgalikda bank sektorini uzoq muddatli rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqishni yakunlash vazifasi qoʻyildi.
Davlatimiz rahbari tijorat banklarining hozirgi holatini tahlil qilib, dolzarb chora-tadbirlar haqida toʻxtalib oʻtdi.
Bugungi kunda banklarga qoʻyilgan depozitlarning 70 foizi qisqa muddatli boʻlgani holda, kreditlarning 90 foizi uzoq muddatga berilgan. Ayrim banklarda joriy xarajatlar daromadga nisbatan 60-70 foizni tashkil etadi. Shu bois banklarni moliyaviy sogʻlomlashtirish va ularning barqarorligini taʼminlash masalalari ham muhokama qilindi.
Banklarning mijozga yoʻnaltirilgan, aholining keng qatlamiga moʻljallangan xizmatlarini koʻpaytirish hamda kreditlash tartibini soddalashtirish boʻyicha topshiriqlar berildi. Onlayn va mobil aloqa orqali xizmat koʻrsatish, chet ellarda keng tarqalgan “skoring” va avtomatlashtirilgan modulli kredit ajratish tizimini kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Banklarning tashkiliy tuzilmasini takomillashtirish, biznesga yoʻnaltirilgan korporativ boshqaruv tizimi va kuzatuv kengashlari faoliyatini jonlantirish muhimligi koʻrsatib oʻtildi. Investitsiyaviy jozibadorlikni oshirish orqali xususiy sektor ishtirokini kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.
– Endi banklar resurs jalb etish boʻyicha “oʻz aravasini oʻzi tortishi” kerak. Shundagina bozor sharoitiga mos, zamonaviy boshqaruv tizimiga ega moliyaviy institutga aylana oladi, – dedi Prezident.
Yigʻilishda kadrlar masalasiga ham alohida eʼtibor qaratilib, Markaziy bank huzurida tashkil etilayotgan Bank xodimlarini qayta tayyorlash korporativ markazi va Toshkent moliya instituti bu borada jiddiy shugʻullanishi lozimligi qayd etildi. Bank xodimlarining mijozlar bilan ishlashini ragʻbatlantirish, ularning faoliyatini samaradorligiga qarab baholash indikatorlarini joriy etish boʻyicha ham koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilish soʻngida “Sanoatqurilishbank” hamda Xalq bankining 2020-yil va istiqboldagi rejalari taqdimoti oʻtkazildi.

Определены задачи по повышению инвестиционной активности банков
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 октября провел совещание, посвященное приоритетным задачам реформирования банковской системы и повышения инвестиционной активности банков.
Банки занимают важное место в развитии предпринимательства и финансовой поддержке производства. Поэтому в нашей стране уделяется большое внимание повышению финансовой устойчивости банков и их роли в жизни общества.
В последние годы из Государственного бюджета коммерческим банкам было выделено 8,4 триллиона сумов на финансирование программ, 400 миллионов долларов на пополнение оборотных средств, 1,7 миллиарда долларов на увеличение уставного капитала. В целом, за последние два года на повышение капитализации банков выделено государственных средств на 3,3 миллиарда долларов.
На совещании подвергнуты критике неэффективное использование этих средств, слабый уровень работы банков по содействию реализации перспективных проектов и созданию новых рабочих мест, увеличению доходов клиентов и самих банков.
К примеру, более половины кредитных ресурсов частных банков формируется за счет депозитов, а в государственных банках этот показатель составляет около 10 процентов. Более 50 процентов кредитного портфеля государственных банков приходится на долю 5 крупных государственных предприятий. Все еще используется устаревшее программное обеспечение, вследствие чего качество банковских услуг не соответствует современным требованиям.
Для формирования здоровой конкуренции в сфере поэтапно сокращается присутствие государства в деятельности банков. В частности, размер процентов кредитов, выдаваемых в рамках государственных программ, приравнен к ставке рефинансирования, а с 2021 года определение ставок будет полностью либерализовано. Это подтолкнет банки к расширению клиентской базы, поиску новых форм и методов привлечения ресурсов и выделения кредитов.
На днях Президент Республики Узбекистан подписал постановление “О дополнительных мерах по совершенствованию порядка кредитования проектов, реализуемых в рамках государственных программ развития семейного предпринимательства”, в соответствии с которым в целях ускорения и качественного осуществления трансформации государственных банков функция их акционирования возложена на Министерство финансов.
Министерству финансов и Центральному банку поручено завершить разработку совместно со Всемирным банком стратегии долгосрочного развития банковского сектора.
Глава государства проанализировал текущее состояние коммерческих банков и остановился на предстоящих актуальных мерах.
Сегодня 70 процентов депозитов в банках – краткосрочные вклады, а 90 процентов кредитов выданы на долгий срок. В некоторых банках текущие расходы на 60-70 процентов превышают доходы. В связи с этим обсуждены вопросы финансового оздоровления и обеспечения стабильности банков.
Даны поручения по усилению клиентоориентированности банков, расширению услуг для различных категорий граждан, упрощению порядка кредитования. Подчеркнута необходимость совершенствования онлайн-услуг и мобильных приложений, применения широко распространенной за рубежом скоринговой модели и автоматизированного выделения кредитов.
Указано на важность совершенствования организационной структуры банков, активизации корпоративного управления и деятельности наблюдательных советов. Отмечена необходимость расширения участия частного сектора в банковской сфере через повышение ее инвестиционной привлекательности.
— Отныне банки в вопросе привлечения ресурсов должны «сами тянуть свою телегу». Только так они смогут стать финансовым институтом с современной системой управления, соответствующим рыночным условиям, — сказал Президент.
Особое внимание на совещании было уделено кадровому вопросу. Организуемый при Центральном банке Корпоративный центр переподготовки банковских работников и Ташкентский финансовый институт должны серьезно заняться этой проблемой, отмечалось на совещании. Даны указания по стимулированию сотрудников банков на качественную работу с клиентами, внедрению индикаторов оценки эффективности их деятельности.
В завершение совещания проведены презентации о планах «Узсаноаткурилишбанка» и Народного банка на 2020 год и дальнейшую перспективу.