Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-sentyabr kuni Fargʻona viloyatidagi “Qoʻqon” erkin iqtisodiy zonasiga tashrif buyurdi.
Bu yerda, dastlab, Qoʻqon va Margʻilon shaharlarini kompleks rivojlantirishga xorijiy investitsiyalar jalb etish boʻyicha yangi loyihalar taqdimoti oʻtkazildi. Jumladan, kelgusi uch yilda bu ikki shaharga xalqaro moliya institutlarining 1 milliard 354 million dollarlik imtiyozli kreditlari yoʻnaltirilishi rejalashtirilgan. Bu mablagʻ uchta yoʻnalishda – sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish, infratuzilma obyektlarini modernizatsiya qilish hamda koʻp qavatli uy-joylar qurish sohalarida oʻzlashtirilishi koʻzda tutilgan.
Qoʻqon shahrida sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida 510 million dollar miqdorida mablagʻlar jalb etilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, qishloq xoʻjaligini rivojlantirish uchun 63 million, xizmat koʻrsatish va servis sohasidagi loyihalarga 31 million dollar mablagʻ yoʻnaltiriladi. Shaharda tadbirkorlarga moliyaviy koʻmaklashish dasturi doirasida xalqaro moliya muassasalarining 500 million dollarlik investitsiyalari oʻzlashtiriladi.
Shaharda infratuzilma obyektlarini rivojlantirishga 124 million dollar mablagʻ yoʻnaltirilishi moʻljallanmoqda. Ushbu mablagʻlar hisobidan ichimlik va oqova suv tarmoqlari, issiqlik tizimi, avtomobil yoʻllarini modernizatsiya qilish, shuningdek, elektr va gaz tarmoqlarini yangilash boʻyicha jami 90 ta loyiha amalga oshiriladi.
Uy-joy fondini rivojlantirish uchun 220 million dollar miqdorida investitsiyalar jalb etilib, 9 qavatli 17 ta, 12 qavatli 36 ta, 16 qavatli 65 ta uy-joy barpo etiladi.
Margʻilon shahrida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sektorini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash uchun 300 million dollar mablagʻ yoʻnaltiriladi. Sanoat, qishloq xoʻjaligi, xizmat koʻrsatish va servis sohalariga beriladigan mablagʻlar shaharda yangi ishlab chiqarish quvvatlarini barpo etish, tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi farovonligini yanada yaxshilash imkonini yaratadi.
Margʻilonda infratuzilmani rivojlantirish uchun 87,6 million dollar, uy-joylar qurilishiga 110 million dollar mablagʻ sarflanadi. Yaqin yillarda ushbu shaharda 9 qavatli 12 ta, 12 qavatli 54 ta, 16 qavatli 16 ta turar-joy barpo etilib, aholining ehtiyoji toʻliq taʼminlanadi. Shu tariqa ikkala shaharda oʻziga xos yangi shaharchalar qad rostlaydi.
Davlatimiz rahbari uy-joylar qurilishiga oid loyihalar bilan tanishar ekan, ularni qayta koʻrib chiqish, Qoʻqon va Margʻilon shaharlarini rivojlantirish boʻyicha besh yillik reja qilish zarurligini taʼkidladi.
– Avvalo, qayerda qiyinchilik borligini, odamlarning fikrini oʻrganish kerak, – dedi Prezident. – Aholi qachon qaysi hududda qurilish boʻlishini bilsin. Uy-joy bilan ish oʻrinlari mutanosib boʻlishi zarur. Fargʻonaliklarning hunarmandchilik anʼanalari, hudud imkoniyatlarini inobatga olib, charm-poyabzal, chinni, zargarlik buyumlari ishlab chiqarish va boshqa turdagi korxonalar tashkil etish zarur.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Qoʻqon” erkin iqtisodiy zonasidagi “Shaffof omadli sanoat” qoʻshma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
“Qoʻqon” erkin iqtisodiy zonasi viloyatda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish, xomashyo va resurslarni chuqur qayta ishlash asosida zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etishga xorijiy va mahalliy investitsiyalarni jalb qilish uchun qulay maydonga aylanmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 12-yanvardagi farmoniga asosan tashkil etilgan sanoat zonasi qariyb 710 gektar maydonda joylashgan. Bu yerda mashinasozlik, toʻqimachilik, elektr texnikasi, farmatsevtika, oziq-ovqat sanoati, charm-poyabzal va boshqa tarmoqlarda umumiy qiymati 180 million dollarlik 94 ta investitsiyaviy loyiha amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda 52 million dollarlik 29 ta loyiha ishga tushirilgan, 1 ming 700 ga yaqin ish oʻrni tashkil etilgan. Joriy yilning sakkiz oyida erkin iqtisodiy zona rezidentlari tomonidan jami qiymati 407 milliard soʻmlik mahsulot ishlab chiqarilib, 3,3 million dollarlik tovar eksport qilingan.
Hozirgi kunda hududda qiymati 135,1 million dollarlik 65 ta loyiha boʻyicha ishlar davom etmoqda. Mazkur loyihalarga 55 million dollar miqdoridagi investitsiyalar oʻzlashtirildi. Ular ishga tushirilgach, qoʻshimcha 3,1 trillion soʻmlik yangi turdagi sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish oʻzlashtiriladi, 120 million dollarlik tovar eksport qilinib, 4,5 mingga yaqin ish oʻrni tashkil etiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Qoʻqon” erkin iqtisodiy zonasining salohiyati, bu yerdagi korxonalar imkoniyati bilan tanishar ekan, ushbu hududni yanada rivojlantirish uchun Turkiyaning “Gebze” sanoat zonasi tajribasini oʻrganish, unga tadbirkorlarni tanlab joylashtirish zarurligini taʼkidladi.
– Bu yerda bojxona boʻlimini tashkil etish kerak, ular qanday mahsulot import qilinayotgan boʻlsa sanoat zonasida shu turdagi tovarlarni ishlab chiqarish boʻyicha tavsiya berishi lozim. Mamlakatimizdagi barcha erkin iqtisodiy zonalar faoliyatini shu nuqtayi nazardan qayta koʻrib chiqish zarur. Chunki erkin iqtisodiy zonalarda energiyatejamkor, import oʻrnini bosuvchi, eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarilmas ekan, iqtisodiyotimizning raqobatbardoshligini oshirolmaymiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Shaffof omadli sanoat” qoʻshma korxonasi davlatimiz rahbarining joriy yil may oyidagi tashrifi yakunida ishlab chiqilgan Fargʻona viloyatini 2019-2020yillarda rivojlantirish boʻyicha hududiy investitsiya dasturi doirasida tashkil etilgan.
Bu yerda yiliga 230 ming dona metan va 250 ming dona propan uskunalari, 300 ming dona butlovchi va ehtiyot qismlar ishlab chiqariladi. 400 ishchi mehnat qiladigan korxona mahsulotlari Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Rossiya kabi davlatlarga eksport qilinadi.
Korxonada kelasi yildan yuk tashuvchi karalar, 2021-yildan Oʻzbekistonda birinchi marta elektromobillar ishlab chiqarish moʻljallanmoqda. Xitoyning “Silk road company” kompaniyasi bilan hamkorlikda barpo etiladigan mazkur yangi quvvat uchun hozirda 3 gektar maydon ajratilgan. Loyihaning umumiy qiymati 30 million AQSH dollari boʻlib, uning 24 million dollari xorijiy investitsiyadir.
Hisob-kitoblarga koʻra, yurtimizda ishlab chiqariladigan ekologik toza elektromobillar narxi 3 ming dollar atrofida boʻladi. Ular neft mahsulotlari cheklangan sharoitda muhim ahamiyat kasb etadi. Elektromobillar bir marta quvvatlantirilgandan soʻng 150 kilometr masofani bosib oʻta oladi.
Mazkur loyiha ishga tushsa, yiliga 2 ming dona elektromobil ishlab chiqariladi. Bu ichki bozorni transportning ushbu yangi turi bilan taʼminlash barobarida eksport qilish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari shu yerda “Qoʻqon” erkin iqtisodiy zonasida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni koʻzdan kechirdi, fargʻonalik tadbirkorlar bilan suhbatlashdi.
Mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, soha subyektlarini har taraflama qoʻllab-quvvatlash boʻyicha mutlaqo yangi tizim yaratilmoqda. Prezidentimizning sohaga doir qator farmon va qarorlari qabul qilindi, keyingi uch oy ichida Bosh vazirning Tadbirkorlar murojaatlarini koʻrib chiqish qabulxonalari, Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tashkil etilib, tadbirkorlarga gʻov boʻlayotgan koʻplab byurokratik toʻsiqlar bartaraf etilmoqda.
Davlatimiz rahbari hududlarga tashrifi chogʻida tadbirkorlar bilan muntazam uchrashib, ularning muammolarini tinglamoqda, faoliyatiga toʻsiq boʻlayotgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan zarur choralar koʻrmoqda.
Bu galgi uchrashuvda ham Prezidentimiz tadbirkorlardan oʻzlarini qiynayotgan muammolarni roʻy-rost, ochiq-oydin bayon etishlarini soʻradi. Jamiyatimizda biznes muhitini yaratish, tadbirkorlarning “qoʻlini yechish”, ularni tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash yuzasidan oʻz fikrlarini bildirdi.
– Men kimni uddaburon tadbirkor deb bilaman? Hisobida kamida 20 million dollar puli boʻlgan ishbilarmonni. Bir paytlar 2-3 million dollar mablagʻi boʻlgan tadbirkorni topish amrimahol edi, hozir 20-30 million dollar puli boʻlgan, yirik-yirik korxonalar qurayotgan, iqtisodiyotimizni koʻtarayotgan yurtdoshlarimiz koʻpaydi. Biz sohani rivojlantirish boʻyicha dastlabki qadamlarni qoʻydik. Endi jamiyatimizda biznes muhiti yarata olsak, odamlarni tadbirkorlikka oʻrgata olsak, koʻzlagan natijalarimizga erishamiz. Sizlar yurtimizga kelajakda ham nafingiz tegishi uchun farzandlaringizga bilimingizni mulk qilib qoldirishingiz lozim. Shunda jamiyat oʻzgaradi, tadbirkorlik qonida bor avlod kirib keladi, ular davlatimizni ham, xalqimizni ham boy qiladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuvda fargʻonalik tadbirkorlar davlatimiz rahbari bilan samimiy muloqotdan ruhlanganini, erkin ishlashi va mulkdor boʻlishi uchun yaratilgan imkoniyatlardan foydalanib, yanada samarali loyihalarni amalga oshirishga bel bogʻlashlarini bildirdi.
Davlatimiz rahbari Qoʻqon shahridagi Buyuk allomalar muzeyida Fargʻona viloyati faollari, nuroniylar, ziyolilar bilan muloqot qildi. Unda madaniyat, maʼrifat sohalaridagi oʻzgarishlar, yoshlar taʼlim-tarbiyasi haqida soʻz bordi.
Prezidentimiz 2017-yil 22-iyun kuni Fargʻona viloyatiga tashrifi chogʻida Qoʻqon shahridagi Buyuk allomalar muzeyida ham boʻlgan va uni taʼmirlashga doir koʻrsatmalar bergan edi. Shundan soʻng muzeyda keng koʻlamli taʼmirlash ishlari olib borildi. Muzey zamon talablariga javob beradigan holga keltirildi. Zallar kengaytirilib, zarur texnik vositalar bilan jihozlandi. Bino atrofi obodonlashtirilib, tom qismi yangidan yopildi.
Muzey ekspozitsiyasi 5 boʻlimdan iborat. Birinchi boʻlim Ilk oʻrta asrlarda Markaziy Osiyoda ilm-fan va madaniyat, deb nomlanadi.Unda Muso Xorazmiy, Abu Nasr Forobiy, Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali ibn Sino, Ahmad Fargʻoniy, Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidiy, Yusuf Xos Hojib, Mahmud Qoshgʻariy, Ahmad Yassaviy, Mahmud Zamaxshariy, Burhonuddin Margʻinoniy kabi buyuk allomalar hayoti, ilmiy-ijodiy faoliyatiga oid maʼlumotlar, ular yaratgan noyob qoʻlyozmalar nusxalari oʻrin olgan.
Muzeyning ikkinchi boʻlimida Temuriylar davrida yaratilgan ilm-fan va madaniyatga doir osori-atiqalar, Amir Temur, Mirzo Ulugʻbek, Saʼdiddin Taftazoniy, Gʻiyosiddin Jamshid, Ali Qushchi, Mirxond kabi allomalarga oid tarixiy asarlar namoyishga qoʻyilgan. Shuningdek, muzey ekspozitsiyalaridan XVIII-XIX asrlarda Fargʻona vodiysidan yetishib chiqqan Mashrab, Huvaydo, Sadoyi, Nizomiy Hoʻqandiy, Azimiy, Uvaysiy, Amiriy, Nodira, Hakimxon Toʻra, Gulxaniy, Fazliy, Muhyi, Muqimiy, Furqat, Zavqiy, Mahmud Hakim Yayfoniy, Haziniy kabi ulugʻ siymolar hayoti va ijodi haqida maʼlumot olish mumkin.
Yana bir boʻlimda esa Turkistonda jadidchilik harakati va uning mashhur namoyandalari Mahmudxoʻja Behbudiy, Abdurauf Fitrat, Abdulla Avloniy, Hamza Hakimzoda Niyoziy, Ashurali Zohiriy, Ibrohim Davron, Isʼhoqxon Ibrat hayoti va faoliyati keng yoritilgan. Qoʻqon xattotlik sanʼati, milliy hunarmandchilik hamda ziyoratgohlarga doir maʼlumotlar va eksponatlar ham qoʻyilgan.
Muzeyning beshinchi boʻlimida XX asrda Fargʻona vodiysidan yetishib chiqqan ulugʻ olimlar, akademiklar – Qori Niyoziy, Tesha Zohidov, Rahima Aminova, Poʻlat Qayumiy, Boqiy, Aziz va Laziz Qayumovlar va boshqalarning hayoti va ilmiy ijodiy faoliyatini aks ettiruvchi materiallar va eksponatlar oʻrin olgan.
Muzey qoshida “Allomalar vorislari” nomli oʻquv-axborot markazi tashkil etilgan. Ushbu markaz ilmga va ijodiy faoliyatga qiziquvchi yoshlar uchun mahorat maktabi vazifasini oʻtamoqda.
Muloqotda mamlakatimizda milliy qadriyatlarni eʼzozlash va targʻib etish, buyuk allomalar merosini oʻrganishga katta eʼtibor qaratilayotgani qayd etildi. Baxshichilik va maqom sanʼati boʻyicha xalqaro festivallar oʻtkazilgani bu borada ulkan ahamiyatga ega boʻldi. Imom Buxoriy, Imom Termiziy markazlari, Mirzo Ulugʻbek va Muhammad Xorazmiy nomidagi iqtidorli bolalar maktablari, adiblar nomlari bilan atalgan ijod maktablari tashkil etildi. Prezident maktablari, yangi oliy oʻquv yurtlari yosh avlod uchun yanada keng imkoniyatlar yaratdi.
– Vaqt shiddat bilan oʻtyapti. Har bir soha boʻyicha izlanishda, tinimsiz harakatdamiz. Oʻzgarishlar bor, lekin hali bizni qanoatlantirmaydi, – dedi Prezident.
Faollar butun Fargʻona viloyatida boʻlgani kabi Qoʻqon shahrida ham ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirilayotgani, Xalqaro hunarmandchilik festivali tufayli shahar yanada obod boʻlib, bu yerga butun dunyodan mehmonlar kelganini mamnuniyat bilan qayd etishdi.
Davlatimiz rahbari Qoʻqon shahridagi Buyuk allomalar muzeyi yonida bayramona kayfiyatda ketayotgan yurtdoshlarimiz bilan uchrashdi. Samimiy suhbatda qoʻqonliklar Prezident Shavkat Mirziyoyevga shaharda olib borilayotgan ulkan bunyodkorlik ishlari va roʻy berayotgan yangilanishlar uchun minnatdorlik bildirdi.

Коканд и Маргилан станут еще краше
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 сентября посетил свободную экономическую зону “Коканд” в Ферганской области.
Здесь была проведена презентация новых проектов по привлечению инвестиций в комплексное развитие Коканда и Маргилана. В частности, в будущем планируется направление в эти два города льготных кредитов международных финансовых институтов в размере 1 миллиарда 354 миллионов долларов. Предусмотрено, что эти средства будут освоены в трех направлениях: развитии промышленности и предпринимательства, модернизации объектов инфраструктуры и строительстве многоэтажных домов.
Для развития промышленности и предпринимательства Коканда намечено привлечь 510 миллионов долларов. Вместе с тем на развитие сельского хозяйства будет направлено 63 миллиона долларов, в проекты по развитию сферы услуг и сервиса – 31 миллион долларов. В городе в рамках программы по финансовому содействию предпринимателям будут освоены инвестиции международных финансовых учреждений в размере 500 миллионов долларов.
На развитие объектов инфраструктуры будет направлено 124 миллиона долларов. За счет этих средств намечено реализовать 90 проектов, в том числе по модернизации сетей подачи питьевой воды и канализации, теплоснабжения, автомобильных дорог, электро- и газопроводов.
Для развития жилого фонда будут привлечены инвестиции в размере 220 миллионов долларов и построены 17 девятиэтажных, 36 двенадцатиэтажных, 65 шестнадцатиэтажных домов.
В целях поддержки сектора малого бизнеса и частного предпринимательства Маргилана будет направлено 300 миллионов долларов. Средства, выделяемые на развитие промышленности, сельского хозяйства, сферы услуг и сервиса, создадут возможность для запуска новых производственных мощностей, развития предпринимательства, дальнейшего улучшения благосостояния населения.
В Маргилане на развитие инфраструктуры будет направлено 87,6 миллиона долларов, строительство жилья – 110 миллионов долларов. В ближайшие годы в этом городе будут построены 12 девятиэтажных, 54 двенадцатиэтажных, 16 шестнадцатиэтажных домов, и потребности населения в жилье будут полностью удовлетворены. Таким образом, в обоих городах будут построены два своеобразных новых городка.
Глава государства, знакомясь с проектами по строительству жилья, отметил необходимость их повторного пересмотра, подготовки пятилетнего плана по развитию Коканда и Маргилана.
— Вначале необходимо изучить, где имеются трудности, узнать мнение людей, — сказал Президент. — Пусть население знает, когда и в каком регионе будет осуществлено строительство. Жилье и рабочие места должны развиваться пропорционально. С учетом ремесленнических традиций ферганцев, возможностей региона необходимо создавать предприятия по производству кожевенно-обувной, фарфоровой продукции, ювелирных изделий и другие.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Шаффоф омадли саноат», расположенного в свободной экономической зоне «Коканд».
Свободная экономическая зона «Коканд» становится удобной площадкой для расширения производства конкурентоспособной продукции в области, привлечения иностранных и местных инвестиций для создания современных производств на основе глубокой переработки сырья и ресурсов.
Промышленная зона, созданная в соответствии с указом Президента страны от 12 января 2017 года, располагается на площади почти в 710 гектаров. Здесь реализуется 94 инвестиционных проекта на общую сумму 180 миллионов долларов в машиностроении, текстильной, фармацевтической, продовольственной, кожевенно-обувной промышленности, в сфере электротехники и других отраслях.
В настоящее время задействовано 29 проектов на 52 миллиона долларов, создано около 1 700 рабочих мест. За восемь месяцев текущего года резидентами свободной экономической зоны произведено продукции на 407 миллиардов сумов, экспортировано товаров на 3,3 миллиона долларов.
В настоящее время продолжается работа по 65 проектам стоимостью 135,1 миллиона долларов. В процессе реализации этих проектов освоены инвестиции в размере 55 миллионов долларов. С их задействованием будет освоено производство новых видов промышленных товаров на 3,1 триллиона сумов, экспортировано товаров на 120 миллионов долларов и создано около 4,5 тысячи рабочих мест.
Президент Шавкат Мирзиёев, знакомясь с потенциалом свободной экономической зоны «Коканд», отметил, что для ее дальнейшего развития необходимо изучить опыт промышленной зоны “Гебзе” Турции.
— Здесь нужно создать таможенный отдел, который должен давать рекомендации по производству товаров в промышленной зоне. Необходимо пересмотреть деятельность всех экономических зон нашей страны с этой точки зрения. Так, если в свободных экономических зонах не производить энергосберегающую, импортозамещающую продукцию, мы не сможем повысить конкурентоспособность нашей экономики, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Совместное предприятие «Шаффоф омадли саноат» создано в рамках региональной инвестиционной программы по развитию Ферганской области в 2019-2020 годах, разработанной по итогам поездки главы нашего государства в область в мае этого года.
Здесь будут производиться в год 230 тысяч штук оборудования для метана, 250 тысяч штук для пропана, 300 тысяч штук комплектующих и запасных частей.
Продукция предприятия, на котором работают 400 человек, будет экспортирована в такие страны, как Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Россия и другие.
В следующем году на предприятии планируется производить грузоподъемные кары, с 2021 года – впервые в Узбекистане электромобили. Для этого нового производства, которое будет возводиться совместно с китайской компанией “Silk road company”, выделено 3 гектара площади. Общая стоимость проекта составляет 30 миллионов долларов США, из которых 24 миллиона долларов – иностранные инвестиции.
По расчетам стоимость производимых в нашей стране экологически чистых электромобилей будет составлять около 3 тысяч долларов. Это имеет важное значение в условиях ограниченных запасов нефтепродуктов. Электромобили с одной подзарядкой могут проехать 150 километров.
С запуском данного проекта в год будет производиться 2 тысячи электромобилей. Вместе с обеспечением внутреннего рынка новым видом транспорта это позволит экспортировать электромобили.
Глава нашего государства осмотрел продукцию, производимую в свободной экономической зоне «Коканд», побеседовал с ферганскими предпринимателями.
Глава нашего государства во время поездок в регионы регулярно встречается с предпринимателями, выслушивает их проблемы, принимает необходимые меры по устранению недостатков, мешающих их деятельности.
И в этот раз Президент попросил предпринимателей откровенно рассказать о волнующих их проблемах. Высказал свои суждения о создании в стране бизнес-среды, “развязывании рук” предпринимателей, поддержке их инициатив.
— Кого я считаю умелым предпринимателем? Делового человека, у которого на счету есть не менее 20 миллионов долларов. Было время, когда трудно было найти предпринимателя с 2-3 миллионами долларов, сейчас расширились ряды наших соотечественников, у которых на счету есть 20-30 миллионов долларов, которые строят крупные предприятия, развивают нашу экономику. Мы сделали первые шаги на пути развития этой сферы. Теперь, если мы создадим в обществе бизнес-среду, научим людей предпринимательству, то добьемся намеченных результатов. Для того, чтобы внести свой вклад в будущее страны, вы должны в наследство своим детям дать знания. Тогда изменится наше общество, вырастет поколение с предпринимательской жилкой, которое обогатит и государство, и народ, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На встрече с ферганскими предпринимателями отмечено, что все воодушевлены искренней беседой с главой государства, и намерены реализовать еще более эффективные проекты, используя возможности, созданные для свободной работы и становления собственником.
Глава государства в Коканде в Музее великих мыслителей беседовал с активистами Ферганской области, ветеранами, представителями интеллигенции. Речь шла об изменениях в области культуры, просвещения и образования.
Президент во время визита 22 июня 2017 года в Ферганскую область также посетил Музей великих мыслителей в Коканде, дал указания по его ремонту. Затем здесь был проведен масштабный ремонт. Убраны морально устаревшие экспонаты, и музей приведен в соответствие с современными требованиями. Расширены залы музея, они оснащены техническими средствами. Территория возле музея благоустроена.
Экспозиция музея состоит из 5 разделов. Первый раздел называется «Наука и культура Центральной Азии». Здесь представлены сведения о таких выдающихся мыслителях, как Мусо Хоразми, Абу Наср Фороби, Абу Райхон Беруни, Абу Али ибн Сино, Ахмад Фаргони, Имом Бухари, Имом Термизи, Имом Матуриди, Юсуф Хос Хожиб, Махмуд Кошгари, Амад Яссави, Махмуд Замахшари, Бурхонуддин Маргинани, а также копии их рукописей.
Во втором разделе музея представлены экспонаты эпохи Темуридов, исторические произведения, касающиеся Амира Темура, Мирзо Улугбека, Саъдиддина Тафтазони, Гиёсиддина Жамшида, Али Кушчи, Мирхонда. Также в экспозициях музея можно получить сведения о таких выдающихся личностях, вышедших в XVIII-XIX веках из Ферганской долины, как Машраб, Хувайдо, Садойи, Низоми Хуканди, Азими, Увайси, Амири, Нодира, Хакимхон Тура, Гулхани, Фазли, Мухйи, Мукими, Фуркат, Завки, Махмуд Хаким Яйфони, Хазини.
Еще в одном разделе широко освещается движение джадидов в Туркестане, жизнь и деятельность его ярких представителей – Махмудходжи Бехбуди, Абдурауфа Фитрата, Абдуллы Авлони, Хамзы Хакимзода Ниёзи, Ашурали Зохири, Иброхима Даврона, Исхакхана Ибрата. Также имеются экспонаты, касающиеся искусства каллиграфии Коканда, национального ремесленничества и данные о местах поклонения.
Пятый раздел музея представлен материалами и экспонатами, касающимися вышедших из Ферганской долины выдающихся ученых, академиков – Кори Ниёзи, Теша Зохидова, Рахимы Аминовой, Пулата Каюмий, Боки, Азиза и Лазиза Каюмовых и других.
При музее создан информационно-учебный центр “Потомки мыслителей”, который выполняет роль школы мастерства для молодежи, увлекающейся наукой.
На встрече отмечалось, что в нашей стране уделяется большое внимание почитанию национальных ценностей, изучению наследия великих мыслителей. Также большое значение имело проведение международных фестивалей по искусству бахши и макома. Созданы центры Имома Бухори, Имома Термизи, школы для одаренных детей имени Мирзо Улугбека и Мухаммада Хоразми. Президентские школы, новые высшие учебные заведения открывают новые возможности для молодежи.
— Время летит быстро. По каждой сфере мы ведем изыскания, неустанно трудимся. Изменения есть, но они нас не могут удовлетворить, — сказал Президент.
Активисты области отметили, что, как по всей Фергане, так и в городе Коканде в рамках подготовки к Международному фестивалю по народно-прикладному искусству осуществлена масштабная созидательная работа.
Глава нашего государства встретился с кокандцами, которые проходили в праздничном настроении по улицам города, прилегающим к Музею великих мыслителей. Здесь горожане выразили искреннюю благодарность Шавкату Мирзиёеву за благие дела по улучшению и благоустройству Коканда.