Yuqori martabali mehmon O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov hamrohligida Samarqand shahridagi Hazrati Xizr majmuasida bo‘ldi. O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov qabriga gul qo‘yib, uning xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
BMT Bosh kotibi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Samarqand viloyatidagi Xalq qabulxonasiga tashrif buyurdi. Mehmonga mamlakatimizda fuqarolar murojaatlari bilan ishlashning qonuniy asoslari, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan Xalq qabulxonalari faoliyati, inson huquq va manfaatlarini ta’minlash borasida olib borilayotgan ishlar haqida so‘zlab berildi.
Antoniu Guterrish Xalq qabulxonasidagi tibbiyot, ona va bola xonalari hamda fuqarolarni qabul qilish uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Fuqarolarni qabul qilish, ularning murojaatlarini ko‘rib chiqish jarayonlarini kuzatdi.
Samarqand shahridagi “Yuksalish” mahalla fuqarolar yig‘inida BMT Bosh kotibi mahalla faollari, bu yerda istiqomat qilayotgan turli millat vakillari hamda viloyatdagi milliy madaniy markazlar xodimlari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini tashkil etish va rivojlantirish, ularning davlat boshqaruvi idoralari bilan ijtimoiy sheriklik asosida amalga oshirayotgan ishlari haqida so‘z yuritildi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 3-fevraldagi “Mahalla institutini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni asosida tizimda olib borilayotgan yangilik va o‘zgarishlar, ularning hudud obodligi, aholi turmush farovonligini oshirishdagi ahamiyati, fuqarolar yig‘ini qoshidagi komissiyalar faoliyati to‘g‘risida so‘zlab berildi.
Mahallada istiqomat qilayotgan o‘nga yaqin millat vakillari bir oila kabi ahil-inoq turmush kechirmoqda, milliy an’ana va qadriyatlari, urf-odatlarini asrab, davom ettirib kelmoqda.
Antoniu Guterrish bugungi kunda sayyoramizning turli mintaqalarida millatlararo kelishmovchilik va bir-birini tushunmaslik oqibatida har xil nizolar kelib chiqayotgani, bunday noxush holatlar nainki o‘sha millatlar, balki dunyo xalqlari birdamligi, xavfsizligiga tahdid solayotganini ta’kidladi. Ana shunday murakkab sharoitda O‘zbekistonda bir yuz o‘ttizdan ortiq millat va elat vakillarining ahil-inoq, hamjihat hayot kechirayotgani, mahalla instituti xalq hayotida muhim o‘rin tutayotgani tahsinga sazovor ekanini qayd etdi. O‘zbekistondagi tinchlik-osoyishtalik, barqarorlik va bag‘rikenglik muhiti BMTning asosiy maqsad va tamoyillariga to‘la mos ekanini alohida ta’kidladi.

Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш 10 июня прибыл в Самарканд.
Высокий гость в сопровождении министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова посетил комплекс Хазрати Хизр в городе Самарканде. Возложил цветы на могилу Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, отдал дань уважения его памяти.
Генеральный секретарь ООН побывал в Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Самаркандской области. Гостю рассказано о законодательных основах работы с обращениями граждан в нашей стране, деятельности организованных по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Народных приемных, проводимой работе по обеспечению прав и интересов человека.
Антониу Гутерриш осмотрел организованные в Народной приемной медицинский кабинет, комнату матери и ребенка, а также созданные условия для приема граждан. Наблюдал за процессами приема граждан, рассмотрения их обращений.
В сходе граждан махалли “Юксалиш” города Самарканда Генеральный секретарь ООН встретился с активистами махалли, представителями проживающих здесь различных наций и народностей, работниками действующих в области национальных культурных центров.
На встрече речь шла об осуществляемой работе по организации и развитию деятельности органов самоуправления граждан, об их взаимодействии на основе социального партнерства с органами государственного управления. Было рассказано о новшествах и преобразованиях, проводимых в системе на основе Указа Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли» от 3 февраля 2017 года, об их значении в деле благоустройства территории, повышения благосостояния населения, деятельности комиссий при сходе граждан.
Представители около десяти наций и народностей, проживающих в махалле как сплоченная и дружная единая семья, бережно хранят и продолжают свои национальные обычаи и традиции.
Антониу Гутерриш отметил, что сегодня в различных регионах мира вследствие национальных разногласий возникают разные конфликты, что такие случаи подвергают угрозе не только те нации, но и сплоченность и безопасность народов мира. Подчеркнул, достойно всяческих похвал то, что на фоне такой сложной обстановки в мире, в Узбекистане в мире и согласии, бок о бок живут представители более ста тридцати наций и народностей, институт махалли играет важную роль в жизни народа. Особо отметил, что царящая в Узбекистане атмосфера мира и спокойствия, стабильности и толерантности полностью соответствует основным целям и принципам ООН.