Hududlarda islohotlarni bir xil surʼatda amalga oshirish, odamlar uchun munosib turmush sharoiti yaratish – asosiy maqsadimiz
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va avval berilgan topshiriqlar ijrosi bilan tanishish maqsadida 16-17 may kunlari Andijon viloyatida boʻldi.
Andijon viloyati hokimligida Prezident raisligida faollar yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Mamlakatimizning barcha hududlari kabi Andijon viloyatida ham katta oʻzgarishlar yuz bermoqda. Xususan, oʻtgan yili yalpi hududiy mahsulot 12 foiz, jalb etilgan investitsiyalar hajmi 19 foiz oʻsgan. Joriy yil birinchi chorakda ham yuqori surʼat kuzatildi.
Shunga qaramay, hali viloyatda ishga solinmagan imkoniyatlar koʻpligi, iqtisodiyot zamon talablari asosida diversifikatsiya qilinmagani taʼkidlandi. Jumladan, sanoat mahsulotining 80 foizi Asaka tumani va Andijon shahriga toʻgʻri keladi. Boshqa tumanlarda sanoat deyarli rivojlanmagan.
Shuni inobatga olgan holda, Andijon viloyatida 2019-2020 yillarda amalga oshiriladigan qiymati 25 trillion 181 milliard soʻmga teng 908 loyihadan iborat investitsiya dasturi ishlab chiqildi. Ushbu loyihalar doirasida 1,7 milliard dollarlik toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy sarmoyani oʻzlashtirish, 35 mingdan ziyod ish oʻrni yaratish koʻzda tutilmoqda.
Bundan tashqari, tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagi boʻlgan oilalarni aniqlab, “Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida 420 milliard soʻmlik imtiyozli kredit ajratish belgilandi.
Yigʻilishda ijtimoiy sohani rivojlantirish masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Joriy yilda Andijon shahrida 14 ta koʻp qavatli arzon uy va koʻplab tijoriy asosdagi uylar, qishloq joylarda 224 ta namunali uy-joy va 56 ta koʻp qavatli arzon turar joy qurilishi maʼlum qilindi.
Prezidentimiz viloyat aholisi oʻsib borayotgani yana koʻplab uylar qurish va qoʻshimcha ish oʻrinlari ochish, ijtimoiy va kommunal xizmatlar tashkil etishni talab qilishini, demak, tegishli vazirliklar va viloyat rahbarlari uzoqni koʻzlab ish yuritishi zarurligini taʼkidladi.
Qanchalik ogʻir boʻlmasin, islohotlarni barcha joyda bir xil olib borish qiyin. Chekka joylarni qoʻyib turing, hatto viloyat markazlarida ham hanuzgacha shoʻro davri manzarasini beradigan mahallalar, koʻchalar uchraydi.
Andijon shahrining Mustaqillik mahallasini ham oʻz nomiga monand deb boʻlmaydi. Bu yerda achinarli ahvolda yashayotgan oilalar uchun Xoʻjaobod tumani Xidirsha massividan 54 gektar yer ajratilib, Mustaqillikning 27 yilligi mahallasi barpo etilayotgani haqida xabar berilgan edi.
Davlatimiz rahbari 16 may kuni yangi mahallada boʻlib, bu yerga koʻchib kelayotgan oilalar uchun yaratilgan sharoit bilan tanishgan, bunyodkorlik ishlari koʻlamini kengaytirish boʻyicha topshiriqlar bergan edi.
Shavkat Mirziyoyev 17 may kuni Andijon shahrining Mustaqillik mahallasiga borib, bu yerdagi haqiqiy ahvol bilan tanishdi.
5 ming 600 nafardan ziyod aholi yashaydigan bu mahalla hech qanday sharoit yoʻqligi bois, shaharning ogʻriq nuqtalaridan biriga aylanib qolgan edi. Koʻchalarga mashina sigʻmaydi, qayerga qaramang torlik, pastqamlik, zaxlik, qoʻlansa hidga chidab boʻlmaydi. Qachondir muqarrar koʻchish kayfiyatidagi odamlar hatto devor, darvoza, eshik-romlarni boʻyashga hafsala qilmaydi, oʻt-oʻlan qovjiragan hovlisiga qaramaydi.
Prezidentimiz eski barak shaklidagi hovlilarda yashayotgan odamlar bilan suhbatlashdi.
Bunday sharoitda kun kechirishning oʻzi boʻlmaydi. Ayniqsa, bolalar shu sharoitda yashab kelayotgani ayanchlidir. Andijonda yer masalasi juda ogʻir. Bu yerga kelishimizdan maqsad odamlar turmushi bilan tanishish, hamma oilalar uchun yaxshi sharoit yaratib berish, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mahalla vakillari bahavo adirlikdan joy ajratilib, barcha sharoitlari mavjud uy-joylar qurilayotgani va oilalar koʻchirilayotganidan juda mamnun ekanini alohida taʼkidladi.
Avval maʼlum qilinganidek, Mustaqillik mahallasi oʻrnida, Boburshoh, Amir Temur va Navoiy shohkoʻchalarining kesishmasida “Andijon sity” ishbilarmonlik markazi barpo etiladi.
Prezidentimiz bu qurilishda har bir qarich yerdan oqilona foydalanish, koʻkalamzorlashtirishga alohida eʼtibor berish zarurligini taʼkidladi.
Xuddi “Toshkent city”dagi singari bu yerda ham uylar va ofislar savdosi bilan shugʻullanuvchi koʻrgazma tashkil etish zarur. Odamlar kelib koʻrsin, shunda qiziqishi ortadi. Bu shaharcha yana ikki yildan soʻng Andijonning koʻz-koʻz qiladigan joyi boʻladi, dedi davlatimiz rahbari.
Mamlakatimizda taunxaus uslubidagi massivlar qurilishi loyihalari ishlab chiqilgan. Prezident taklifi bilan Andijon viloyatida aholi yashash sharoitini yaxshilash eng dolzarb masalalardan boʻlgani bois, birinchi boʻlib shu hududda bunday uylarni qurishni boshlash rejalashtirilmoqda.
“Qorakoʻl stroy engineering” masʼuliyati cheklangan jamiyati ishlab chiqqan loyihaga koʻra, 7,5 gektar yerda 108 ta taunxaus uslubidagi uy, 9 ta 5 xonali va yana shuncha 3 xonali kottejlar, bolalar bogʻchasi, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari quriladi.
Eng muhimi, ushbu massiv oʻzining suvni tozalash, kanalizatsiya inshooti, suv isitish stansiyasi, kichik elektr stansiyasi, quyosh elektr stansiyalariga ega boʻladi. Yaʼni taunxaus uylari oʻzini oʻzi toza ichimlik suvi, elektr, issiqlik bilan taʼminlaydi. Ularni qurishda energiyatejamkor materiallardan foydalaniladi.
Taqdimot chogʻida taunxaus uylari aholini ijtimoiy muhofaza qilish va resurslarni tejashda muhim oʻrin tutishi taʼkidlandi.
Bu uylar – kelajak uylari. Qishloq uylari qayerda qurilishidan qatʼiy nazar, endi kamchiqim boʻladi, ham odamlarga shahardagiday sharoit yaratiladi. Shuning hisobiga bu uylar narxi hozirgilari bilan teng, ammo kompleks sharoitga ega boʻladi, dedi Prezident.
Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf xiyoboni va ijod maktabida boʻldi.
Muhammad Yusuf xalqning dardi, qalbidagi quvonchu shodliklar, ona yurtga muhabbat, sadoqat va fidoyilik tuygʻularini sodda va goʻzal misralar orqali tarannum etgan oʻziga xos ijodkor edi. Uning asarlari minglab qalblarga baxt va quvonch tuygʻusi, samimiyat va begʻuborlik, maʼnaviy goʻzallik ulashayotir. Shoir ijodini oʻrganish, keng targʻib etishga alohida eʼtibor qaratilyapti.
Davlatimiz rahbari 2017 yil 2-3 iyun kunlari Andijon viloyatiga tashrifi chogʻida Oʻzbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf nomidagi maktab tashkil etish, yoshlarga uning ijodini, oʻzbek adabiyotining yangi qirralarini chuqur oʻrgatish, isteʼdodli ijodkorlarni tarbiyalash taklifini ilgari surgan edi. Shu asosda 2017 yil 25 iyulda Vazirlar Mahkamasining “Andijon shahrida Muhammad Yusuf nomidagi ona tili va adabiyoti fanini chuqurlashtirib oʻqitishga ixtisoslashtirilgan maktab va Muhammad Yusufning byusti oʻrnatilgan xiyobonni tashkil etish toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Andijon shahrining Amir Temur koʻchasida shoir nomidagi ona tili va adabiyoti fanini chuqurlashtirib oʻqitishga ixtisoslashtirilgan maktab-internat va shoirning byusti oʻrnatilgan xiyobon barpo etildi. Bugun mazkur maktabda 150 nafar iqtidorli yigit-qiz taʼlim olmoqda.
Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi aʼzosi, haykaltarosh Shohruhbek Oʻrozov tomonidan yaratilgan byust va ikki favvora, manzarali gul va daraxt koʻchatlari oʻtqazilgan xiyobon Andijon shahrining koʻrkiga koʻrk qoʻshib, yosh ijodkorlar toʻplanadigan adabiy-badiiy maskanlaridan biriga aylangan.
Prezident maktab-internat oʻqituvchi va oʻquvchilari bilan muloqot qildi. Muhammad Yusufning ijodiy faoliyati, maktabda oʻqigan kezlari foydalangan oʻquv qurollari, suratlar joy olgan muzeyda boʻldi. Oʻquvchilar shoir sheʼrlari va oʻz ijod namunalaridan oʻqib berdi.
Muhammad Yusuf xalqchil shoir edi. U qisqa umri davomida katta maʼnaviy meros qoldirib ketdi. Vatan haqida sodda til bilan yozgan samimiy sheʼrlari doimo qalbimizda saqlanib qoladi. Eng katta boylik – bu maʼnaviy boylikdir. Shuning uchun yoshlarimiz doimo oʻqishi, izlanishi lozim. Hamma narsa oʻtkinchi. Lekin bilim hech qachon yoʻqolmaydi. Bilimli odam hech qachon xor boʻlmaydi. Shuning uchun sizlar oʻqish, izlanishdan toʻxtamasligingiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga maktab-internat oʻquvchilari uchun avtobus ajratish, boshqa viloyatlardagi ijod maktablariga borib, tengdoshlari bilan muloqot qilishiga koʻmaklashish, viloyat televideniyesida oʻquvchilar ishtirokida koʻrsatuvlar tayyorlash boʻyicha topshiriqlar berdi.

Наша цель – одинаково следовать курсом реформ в регионах, создать достойные условия для жизни людей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом реформ по социально-экономическому развитию регионов, осуществляемой созидательной работой и реализацией данных ранее поручений 16-17 мая посетил Андижанскую область.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева в хокимияте Андижанской области состоялось совещание актива.
В Андижанской области, как и во всех регионах страны, происходят масштабные преобразования. В частности, в прошлом году объем валового регионального продукта области вырос на 12 процентов, объем инвестиций – на 19 процентов. Рост зафиксирован и в первом квартале текущего года.
Однако, как отмечалось, в области имеется еще много возможностей, ее экономика остается недиверсифицированной. Так, 80 процентов промышленности региона приходится на долю Асакинского района и города Андижана. В других регионах промышленность практически не развивается.
В связи с этим разработана инвестиционная программа, состоящая из 908 проектов на сумму 25 триллионов 181 миллиард сумов, которые будут реализованы в Андижанской области в 2019-2020 годах. Эти проекты предусматривают освоение прямых иностранных инвестиций на 1,7 миллиарда долларов и создание свыше 35 тысяч рабочих мест.
Кроме того, поставлена задача выявить семьи, желающие заниматься предпринимательством, и выделить им в общей сложности 420 миллиардов сумов льготных кредитов в рамках программы «Каждая семья – предприниматель».
Особое внимание на совещании уделено вопросам развития социальной сферы. Сообщено, что в нынешнем году в Андижане будет построено 14 многоэтажных доступных домов и множество домов от частных застройщиков, а в сельской местности – 224 индивидуальных и 56 многоквартирных доступных домов.
Президент отметил, что растущее население области требует расширения жилищного строительства и создания еще большего числа рабочих мест, организации дополнительных социальных и коммунальных служб, для чего руководители министерств и области должны работать не покладая рук, с прицелом на дальнюю перспективу.
Как бы ни было тяжело, трудно одинаково следовать курсу реформ во всех регионах. Даже в центрах области, не говоря уже об отдаленных районах, до сих пор встречаются махалли и улицы, пронизанные советским духом.
Махалля «Мустакиллик» Андижана совсем не соответствует своему названию. Как сообщалось ранее, для семей, проживающих в плачевных условиях на массиве Хидирша Ходжаабадского района, было выделено 54 гектара земли и создается махалля “Мустакилликнинг 27 йиллиги”.
Глава государства 16 мая побывал в этой махалле, ознакомился с условиями, созданными для переселенцев, дал поручения по расширению масштаба созидательных работ.
Шавкат Мирзиёев 17 мая побывал в махалле «Мустакиллик» Андижана и ознакомился с реальной ситуацией.
Данная махалля, где проживает свыше 5 600 жителей, считалась одной из проблемных в городе. По узким улицам не могут проехать машины, здесь построены низкие дома, ощущается резкий неприятный запах. Люди находились в «чемоданном настроении» в надежде, что скоро переедут отсюда и поэтому даже не покрасили стены и двери, окна и заборы, не ухаживали за огородами во дворах.
Президент побеседовал с людьми, проживающими в старых домах барачного типа.
Нелегко жить в таких тяжелых условиях. Особенно нельзя смириться с тем, что здесь живут дети. В Андижане очень тяжело с земельным вопросом. Жители этой махалли жили здесь от безысходности. Я приехал сюда, чтобы ознакомиться с условиями жизни людей, создать достойные условия для всех семей, сказал Шавкат Мирзиёев.
Жители махалли особо отметили, что рады выделению на холмистом склоне земли под строительство домов со всеми условиями и переселению семей в эти дома.
На месте махалли «Мустакиллик» на перекрестке проспектов Бобуршох, Амир Темур и Навои будет построен деловой центр “Andijon city”.
Президент отметил, что при строительстве необходимо уделить особое внимание рациональному использованию каждого клочка земли, работам по озеленению.
Как и в “Tashkent city”, здесь следует организовать выставку по продаже домов и офисов. Пусть сюда приходят люди, тогда повысится их интерес. Это место через два года превратится в самую развитую часть Андижана, которой можно по праву гордиться, сказал глава государства.
В нашей стране разрабатываются проекты массивов в стиле таунхаус. Так как улучшение жизненных условий жителей Андижанской области является одним из самых актуальных вопросов, по предложению Президента планируется начать реализацию такого проекта именно с Андижанской области.
Согласно проекту, разработанному обществом с ограниченной ответственностью “Qorako’l stroy engineering”, на 7,5 гектара земли будут построены 108 домов в стиле таунхаус, 9 пятикомнатных и столько же трехкомнатных коттеджей, детские сады, пункты торговли и бытового обслуживания.
Самое главное, этот массив будет располагать своим сооружением по очистке воды, системой канализации, водонагревательной станции, малой электростанцией, солнечными электростанциями. То есть, дома типа таунхаус будут обеспечивать себя чистой питьевой водой, электричеством и теплом. При строительстве домов будут использованы энергоэффективные стройматериалы.
В ходе презентации отмечалось, что дома в стиле таунхаус будут играть важную роль в улучшении социальных условий жителей и экономии ресурсов.
Это – дома будущего. Несмотря на то, где будут строиться сельские дома, теперь это будет стоить намного дешевле, вместе с тем для людей будут созданы условия, ни в чем не уступающие городским. За счет этого стоимость этих домов сровняется со стоимостью нынешних, однако они обладают комплексными условиями, сказал Президент.
В рамках поездки Шавкат Мирзиёев также посетил аллею и школу имени народного поэта Узбекистана Мухаммада Юсуфа.
Мухаммад Юсуф был уникальным поэтом, который простыми и в то же время красивыми словами воспевал в своих бессмертных произведениях чаяния народа, свою душевную радость, любовь, преданность и верность Родине. Его произведения даруют нашим сердцам радость, искренность, духовную красоту. Особое внимание уделяется изучению и широкой пропаганде творчества поэта.
Глава государства в ходе поездки в Андижанскую область 2-3 июня 2017 года предложил организовать в центре области школу имени Мухаммада Юсуфа с углубленным обучением узбекскому языку и литературе, где будет воспитываться талантливая молодежь. На этой основе 25 июля 2017 года было принято постановление Кабинета Министров “О создании парка с бюстом Мухаммада Юсуфа и специализированной школы с углубленным изучением родного языка и литературы имени Мухаммада Юсуфа в городе Андижан”.
На улице Амира Темура Андижана были возведены специализированная школа с углубленным изучением родного языка и литературы имени поэта и парк с его бюстом. Сегодня в школе обучаются 150 одаренных детей.
Парк, где установлены бюст, созданный членом Академии художеств Узбекистана, скульптором Шохрухбеком Урозовым, а также два фонтана, высажены декоративные деревья и цветочная рассада, преображает облик города Андижан, превращается в художественно-творческий центр.
Президент побеседовал с учителями и учащимися школы-интерната. Шавкат Мирзиёев посетил музей, посвященный жизни и творчеству Мухаммада Юсуфа. Учащиеся школы зачитали отрывки из стихов поэта и образцы своего творчества.
Мухаммад Юсуф был всенародно любимым, искренним поэтом, истинным патриотом, который оставил богатое наследие. Вы должны быть достойными продолжателями его дела. Духовность – самое большое богатство. Поэтому наша молодежь должна учиться, постоянно работать над собой. Все в этой жизни проходит. Однако знания никогда не утрачивают свою ценность. Человек со знаниями всегда обретет достойное место в жизни, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поручил ответственным лицам выделить автобус для учащихся школы-интерната, организовать посещение ими творческих школ в других областях для общения со сверстниками, готовить на областном телевидении передачи с участием школьников.