Mamlakatimiz jamoatchiligi judolikka uchradi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi, davlat va jamoat arbobi Mirabror Usmonov shu yil 15 mart kuni og‘ir xastalik tufayli vafot etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoev marhum xonadoniga tashrif buyurib, rafiqasi va farzandlariga hamdardlik bildirdi.
Mirabror Zufarovich Usmonov 1947 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. Ko‘p yillar iqtisodiyot, savdo va xizmat ko‘rsatish sohalarida turli lavozimlarda samarali faoliyat olib borgan, 1994-2005 yillarda esa O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari sifatida iste’mol mollari ishlab chiqarish va savdo tarmoqlariga rahbarlik qilgan.
M.Usmonov O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatidagi ko‘p yillik faoliyati davomida bilimi, katta hayotiy tajribasi bilan qonunlar ishlab chiqilishida faol ishtirok etdi. O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi prezidenti sifatida mamlakatimizda sportni rivojlantirishga katta hissa qo‘shdi.
Mirabror Usmonovning ko‘p yillik samarali mehnati davlatimiz tomonidan munosib taqdirlanib, “Mehnat shuhrati”, “Fidokorona xizmatlari uchun”, “El-yurt hurmati” va “Do‘stlik” ordenlari hamda “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiysi” faxriy unvoni bilan mukofotlangan edi.
Davlatimiz rahbarining marhum xonadoniga tashrifi xalqimizga xos olijanoblikning, mamlakat rivojiga hissa qo‘shgan insonlarga ehtiromning yana bir ifodasi bo‘ldi.
Qur’on tilovat etilib, marhumning haqiga duo qilindi.
34aa7bed-a18d-010e-2da8-e6612470e674.jpg
Prezidentimiz marhumning ezgu ishlarini yodga oldi.
– Mirabror Usmonov mustaqilligimizning og‘ir-yengil kunlarini tortgan, xalqimizga, Vatanimizga katta xizmatlar qilgan ulug‘ inson edi. Odamlarga qo‘lidan kelgancha yaxshilik qilardi. Oilasiga, yurtiga, davlatga sadoqatli edi. Keyingi paytlarda sog‘ligi yaxshi bo‘lmasa ham Senatning hamma majlislarida qatnashishga harakat qildi, foydam tegsin derdi, – dedi davlatimiz rahbari.

Общественность нашей страны понесла тяжелую утрату. 15 марта от тяжелой болезни скончался член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, государственный и общественный деятель Мираброр Усманов.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил дом покойного и выразил соболезнования его супруге и детям.
Мираброр Зуфарович Усманов родился в 1947 году в городе Ташкенте. Многие годы плодотворно трудился в различных должностях в сферах экономики, торговли и обслуживания. В 1994-2005 годах в качестве заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан курировал отрасли производства потребительских товаров и торговли.
М.Усманов в течение многолетней деятельности в Сенате Олий Мажлиса своими широкими познаниями и большим жизненным опытом принимал активное участие в разработке законов. Как президент Национального олимпийского комитета Узбекистана внес весомый вклад в развитие спорта в нашей стране.
Многолетний плодотворный труд М.Усманова достойно оценен нашим государством. Он награжден орденами «Мехнат шухрати», «Фидокорона хизматлари учун», «Эл-юрт хурмати» и «Дустлик», ему было присвоено почетное звание «Заслуженный наставник молодежи Республики Узбекистан».
Личное выражение главой государства слов поддержки семье покойного стало очередным воплощением присущих нашему народу благородных качеств, уважения к тем, кто внес вклад в развитие страны.
Были прочитаны суры из Корана и молитвы за покойного.
– Мираброр Усманов познал как трудные, так и светлые дни нашей независимости, многое сделал для Родины. Он делал людям добро по мере своих сил. Был преданным семье, стране, государству. Несмотря на ухудшившееся в последнее время состояние здоровья, он старался участвовать во всех заседаниях Сената, горел желанием приносить пользу, — сказал глава государства.