2019-yilgi byudjet-soliq siyosatida aholi daromadlari va ish oʻrinlarini koʻpaytirishga alohida eʼtibor qaratiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-oktyabr kuni joriy yilda Davlat byudjetining kutilayotgan ijrosi, 2019-yilga moʻljallangan makroiqtisodiy koʻrsatkichlar, byudjet-soliq siyosatining asosiy yoʻnalishlari muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Yigʻilishda joriy yil yakuni boʻyicha Davlat byudjeti daromadlari 74,5 trillion soʻm, xarajatlari esa 78,5 trillion soʻmni tashkil etishi, mahalliy byudjetlar ixtiyorida 5,5 trillion soʻm yoki oʻtgan yilga nisbatan 6 barobar koʻp mablagʻ qolishi kutilayotgani qayd etildi.
Byudjet xarajatlari 2017-yilga nisbatan 60 foiz yoki 29 trillion soʻmga oshgan. Ushbu mablagʻlarning 5,6 trillion soʻmi “Obod qishloq”, “Obod mahalla”, “Yoshlar – kelajagimiz” dasturlari va arzon uy-joylar qurilishini moliyalashtirishga yoʻnaltirildi. Yosh tadbirkorlarga imtiyozli kreditlar berish, aholini ish bilan taʼminlash uchun “Mikrokreditbank” aksiyadorlik tijorat bankiga 700 milliard soʻm va Xalq bankiga 1 trillion soʻmdan ziyod mablagʻ, mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini oshirishga 4,5 trillion soʻm ajratildi.
Asosiysi, byudjet sohasi xodimlari ish haqi, pensiya va nafaqalarini inflyatsiya koʻrsatkichidan yuqori oshirish bilan birga tarbiyachilar, oʻqituvchilar, ilmiy xodimlar, profescor-oʻqituvchilar, madaniyat xodimlarining ish haqi 30 foizdan 100 foizgacha oshirildi.
Valyuta va narx siyosatining erkinlashuvi, qishloq xoʻjaligida hisob-kitoblarning tartibga solinishi va kapital qoʻyilmalar oshishi byudjet daromadlari koʻpayishiga ijobiy taʼsir koʻrsatdi.
9b0658f3-8d3f-37bb-4f59-cc262c0c001d.jpg
Yil yakuniga qadar yana ikki oy bor. Shuning uchun barcha rezervlarni ishga solib, byudjetda yuz berishi mumkin boʻlgan defitsitning oldini olish zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yigʻilishda kelasi yili byudjet daromadlari izchil oshishi, soliq tizimida joriy etiladigan tarixiy oʻzgarishlar natijasida aholi va biznesga katta yengilliklar yaratilishi taʼkidlandi.
Xususan, 2019-yil 1-yanvardan:
– tushumdan olinadigan majburiy ajratmalarni toʻliq bekor qilish natijasida korxonalarda qoʻshimcha 5,2 trillion soʻm daromad qoladi;
– jismoniy shaxslar uchun daromad soligʻining eng yuqori stavkasi 22 foizdan 12 foizgacha, yagona ijtimoiy toʻlovi 25 foizdan 15 foizgacha tushirilishi, fuqarolarning 8 foizlik sugʻurta badali bekor qilinishi natijasida aholi daromadlari 6,5 foizga oshadi;
– yuridik shaxslar mol-mulk soligʻi 5 foizdan 2 foizgacha, foyda soligʻi 14 dan 12 foizgacha, kichik biznes subyektlari yagona soligʻi 5 foizdan 4 foizgacha kamaytirilishi natijasida tadbirkorlar ixtiyorida 2 trillion soʻm qoʻshimcha mablagʻ qoladi. Umuman olganda, mavjud 19 ta soliq va majburiy toʻlovlar turi 15 tagacha kamaytiriladi.
Bunday yengilliklar natijasida byudjet tushumlarini taʼminlash biroz qiyinlashadi. Shu bois, yigʻilishda byudjet defitsitini qisqartirish, daromadlarni koʻpaytirish, jumladan, ishchilar soni va ish haqini legallashtirish boʻyicha tizimli ishlarni amalga oshirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
2019-yilgi byudjetnomani, shuningdek, soliq siyosatidagi oʻzgarishlar boʻyicha tegishli qonun loyihasini puxta ishlab chiqib, yaqin vaqt ichida Oliy Majlisga taqdim etish vazifasi qoʻyildi.
Qoʻshimcha qiymat soligʻi toʻlashning soddalashtirilgan mexanizmini joriy etish, mavjud imtiyozlarni toʻliq xatlovdan oʻtkazib, optimizatsiya qilish boʻyicha ham topshiriqlar berildi.
2019-yilgi byudjetning xarajatlar qismi muhokama qilinar ekan, Prezidentimiz uni asosan ijtimoiy va iqtisodiy sohalarga yoʻnaltirish zarurligini taʼkidladi.
Kelasi yil ham byudjetdan toʻlanadigan oylik, pensiya va nafaqalarni inflyatsiya darajasidan kam boʻlmagan miqdorda oshirish siyosatini davom ettirishimiz kerak. Bunda oylik maoshining oʻsishi nisbatan past boʻlgan ijtimoiy soha xodimlariga asosiy eʼtibor qaratish, jumladan, tibbiyot xodimlarining oyligini 26,5 foizga, oliy taʼlim va ilm-fan muassasalari xodimlari ish haqini 1,5 barobarga oshirish zarur, dedi davlatimiz rahbari.
Yigʻilishda taʼkidlanganidek, ijtimoiy nafaqalar uchun mablagʻlar hajmini 20 foizga koʻpaytirish, umuman, oylik va unga tenglashtirilgan toʻlovlarning davlat byudjeti xarajatidagi ulushini 49 foizdan 54 foizga oshirish rejalashtirilmoqda.
Qabul qilingan davlat dasturlarini amalga oshirish masalalariga ham eʼtibor qaratildi. Buning uchun imtiyozli shartlarda xorijiy mablagʻlarni jalb etish, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida taʼmirlanadigan obyektlar roʻyxatini aniq shakllantirib, 2019-yilgi Investitsiya dasturiga kiritish zarurligi qayd etildi.
Byudjet mablagʻlaridan maqsadli va samarali foydalanish, bu borada nazoratni yanada kuchaytirish boʻyicha ham topshiriqlar berildi.

В бюджетно-налоговой политике на 2019 год особое внимание будет уделено увеличению доходов населения и рабочих мест
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 октября провел совещание, посвященное обсуждению ожидаемых итогов исполнения Государственного бюджета в текущем году, основных макроэкономических показателей и направлений бюджетно-налоговой политики на 2019 год.
На совещании отмечалось, что по итогам текущего года, как ожидается, доходы Государственного бюджета составят 74,5 триллиона сумов, расходы – 78,5 триллиона сумов, в распоряжении местных бюджетов останется 5,5 триллиона сумов или в 6 раз больше средств по сравнению с прошлым годом.
Расходы бюджета в нынешнем году выросли на 60 процентов или 29 триллионов сумов относительно 2017 года. Из этой суммы 5,6 триллиона сумов было направлено на финансирование программ “Обод кишлок”, “Обод махалла”, “Yoshlar – kelajagimiz” и строительство доступного жилья. Для выделения молодым предпринимателям льготных кредитов и обеспечения занятости населения было выделено 700 миллиардов сумов АКБ “Микрокредитбанку” и более 1 триллиона сумов Народному банку, на повышение обороноспособности нашей страны направлено 4,5 триллиона сумов.
Самое главное, наряду с повышением размеров заработной платы работников бюджетной сферы, пенсий и пособий выше уровня инфляции осуществлено повышение заработной платы воспитателей, учителей, работников науки и культуры от 30 до 100 процентов.
Либерализация валютной и ценовой политики, упорядочение взаиморасчетов в сельском хозяйстве и рост капиталовложений положительно повлияли на увеличение доходов бюджета.
До конца года есть еще два месяца. Поэтому необходимо задействовать все резервы и предотвратить возможный дефицит бюджета, сказал Шавкат Мирзиёев.
9b0658f3-8d3f-37bb-4f59-cc262c0c001d.jpg
На совещании отмечалось, что поступательный рост доходов бюджета в следующем году, внедряемые в налоговой системе исторические изменения станут большим подспорьем для населения и бизнеса.
В частности, в результате отмены с 1 января 2019 года обязательных отчислений с выручки в распоряжении предприятий останется дополнительно 5,2 триллиона сумов дохода.
Снижение максимальной ставки подоходного налога физических лиц с 22 до 12 процентов, ставки единого социального платежа с 25 до 15 процентов, а также отмена 8-процентного страхового взноса приведет к росту доходов населения на 6,5 процента.
В результате снижения ставок налога на имущество юридических лиц с 5 до 2 процентов, налога на прибыль с 14 до 12 процентов, единого налогового платежа для субъектов малого бизнеса с 5 до 4 процентов в распоряжении предпринимателей останется 2 триллиона сумов дополнительных средств. В целом количество налогов и обязательных платежей сократится с 19 до 15 видов.
Эти послабления немного затруднят обеспечение поступлений в бюджет. В связи с этим на совещании даны поручения по сокращению дефицита и увеличению доходов бюджета, в частности, осуществлению системной работы по легализации количества работников и заработной платы.
Поручено представить в ближайшее время в Олий Мажлис тщательно проработанное Бюджетное послание на 2019 год и проект соответствующего закона о внесении изменений в налоговую политику.
Даны также указания по внедрению упрощенного механизма уплаты налога на добавленную стоимость, инвентаризации и оптимизации действующих льгот.
При обсуждении расходной части бюджета на 2019 год Президент отметил, что расходы должны быть ориентированы в основном на социальную и экономическую сферы.
Мы должны и в следующем году продолжить политику повышения размеров заработной платы, пенсий и пособий из бюджета не ниже уровня инфляции. При этом следует уделить основное внимание работникам социальной сферы с относительно низкими темпами роста зарплат, в том числе повысить зарплаты медицинских работников на 26,5 процента, работников учреждений высшего образования и науки — в 1,5 раза, сказал глава государства.
Как отмечалось на совещании, планируется увеличение расходов на социальные пособия на 20 процентов, а доли заработной платы и приравненных к ней платежей в Государственном бюджете в целом с 49 до 54 процентов.
Уделено внимание и реализации принятых государственных программ. Отмечалась необходимость привлечения для этого иностранных средств на льготных условиях, формирования и включения в Инвестиционную программу на 2019 год конкретного перечня объектов, подлежащих ремонту в рамках программ “Обод кишлок” и “Обод махалла”.
Даны поручения по целевому и эффективному использованию бюджетных средств, дальнейшему усилению контроля в этой сфере.