Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonning Turkmanboshi shahrida boʻlib oʻtgan Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi taʻsischi davlatlar rahbarlari majlisidagi nutqi
Muhtaram Gurbanguli Malikguliyevich!
Avvalambor, hurmatli Gurbanguli Malikguliyevichga mehmondoʻstlik va bugungi sammit Turkmaniston gavhari boʻlgan goʻzal “Avaza” sayyohlik zonasidayuksak darajada tashkil etilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.
Oʻzbekiston Turkmanistonning Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasiga raislik faoliyatini yuksak baholaydi.
Turkmanistonlik doʻstlarimiz tomonidan ushbu serqirra tuzilma faoliyatini rivojlantirish va takomillashtirish, uning xalqaro nufuzini oshirish boʻyicha katta amaliy ishlar olib borilmoqda.
Ishonchim komilki, Jamgʻarma asoschilari boʻlgan davlatlar rahbarlarining qariyb oʻn yillik tanaffusdan keyin oʻtayotgan bugungi tarixiy majlisi mazkur tashkilot faoliyatida yangi sahifa ochadi, Markaziy Osiyo mintaqasidagi oʻzaro hamkorlikni yangi bosqichga koʻtaradi.
Bugun barchamiz turkman zaminida oʻzaro manfaatli hamkorlikka tayyor ekanimizni yana bir bor qatʻiyat bilan tasdiqlaymiz.
Hech shubhasiz, Orol dengizining qurishi muammosi bizning mintaqaviy faoliyatimiz kun tartibida alohida oʻrin tutadi – bu bizning umumiy fojiamizdir. Uning salbiy oqibatlari, afsuski, tobora chuqurlashmoqda.
Orolboʻyi hududini u yerda paydo boʻlgan sahro egallab olmoqda.
Oqibatda biz suv resurslari taqchilligi, ichimlik suvi sifatining yomonlashuvi, tuproqning degradatsiyaga uchrashi, bioxilma-xillikning keskin kamayishi, jiddiy iqlim oʻzgarishlarini yaqqol sezib turibmiz.
Shu munosabat bilan bugungi uchrashuvimiz gʻoyat muhim ahamiyatga ega.
Biz umumiy manfaatlarimizdan kelib chiqqan holda, ushbu fojia oqibatlarini bartaraf etish va Orolboʻyidagi ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash, mintaqaning suv va ekologiya bilan bogʻliq muammolariga yechim topish boʻyicha barcha saʻy-harakatlarimizni birlashtirishimiz lozim.
Hozirgi paytda Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi Markaziy Osiyoda vaqt sinovidan oʻtgan yagona mintaqaviy tashkilot boʻlib, mamlakatlarimiz oʻrtasida bu boradagi hamkorlikning amaliy mexanizmi boʻla oladi.
Biz Jamgʻarma faoliyatida Qirgʻiziston Respublikasi ishtiroki tiklanganini qoʻllab-quvvatlaymiz.
Aminmanki, biz mazkur tashkilot doirasida mintaqadagi barcha mamlakatlar manfaatlari mutanosibligini taʻminlashga erishamiz, bizning umumiy kelajagimiz – oʻz qoʻlimizda. Faqat barcha mintaqa davlatlarining Jamgʻarma faoliyatida, jumladan, Orol dengizi havzasidagi mamlakatlarga yordam koʻrsatish boʻyicha toʻrtinchi Dasturni ishlab chiqish va oʻzaro kelishish jarayonida toʻlaqonli ishtirok etishi orqali biz bu boradagi umumiy muammolarni hal etishimiz va tahdidlarni bartaraf etishimiz mumkin.
Shu munosabat bilan biz Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasining meʻyoriy-huquqiy asoslari va tashkiliy tuzilmasini takomillashtirish yuzasidan hamkorlarimiz bildirgan takliflarni koʻrib chiqishga tayyormiz.
Shu oʻrinda Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki, Global ekologik fond va boshqa hamkor tashkilotlar, donor davlatlar koʻmagida Oʻzbekistonda Orolboʻyidagi ekologik inqiroz oqibatlarini bartaraf etish boʻyicha olib borilayotgan saʻy-harakatlar haqida qisqacha toʻxtalib oʻtish zarur, deb oʻylayman.
Soʻnggi bir necha yil davomida Oʻzbekiston Orolboʻyi hududida bir qator keng koʻlamli loyihalarni amalga oshirdi. Orolning qurib qolgan hududida saksovul va boshqa shoʻrhoklikka chidamli oʻsimliklardan iborat 350 ming gektarlik butazorlar barpo etildi. Bunday hududlarning umumiy maydoni hozirgi kunda 700 ming gektarni tashkil etmoqda.
Orol dengizi inqirozi oqibatlarini yumshatish va Orolboʻyi hududini rivojlantirish boʻyicha 2013-2017 yillarga moʻljallangan kompleks chora-tadbirlar dasturi doirasida 500 tadan ortiq loyiha amalga oshirildi. Ularning yarmidan koʻpi milliy loyihalardir.
2018-2021 yillarda Orolboʻyi hududini rivojlantirish boʻyicha Davlat dasturi qabul qilindi.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Orolboʻyi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi boʻyicha koʻp tomonlama sheriklik asosida trast fondini tashkil etish borasidagi tashabbusni ilgari surdi va bu BMT tomonidan qoʻllab-quvvatlandi.
Bizning fikrimizcha, BMT shafeligidaish olib boradigan Trast fond faoliyati va turkman doʻstlarimiz taklifi asosida bugun tasdiqlanadigan Orol dengizi havzasi uchun BMT maxsus Dasturining amalga oshirilishi bir-birini toʻldiradi.
Shu yilning iyun oyida Toshkent shahrida Orol fojiasi oqibatlarini yumshatishga bagʻishlab oʻtkazilgan xalqaro konferensiyaning asosiy xulosa va tavsiyalarini hisobga olgan holda, bizning nazarimizda, oʻzaro hamkorlik borasida ustuvor ahamiyatga ega boʻlgan quyidagi yoʻnalishlarni alohida taʻkidlamoqchiman.
Birinchi. Ishonchim komilki, mintaqamizda noqulay ekologik vaziyatni tubdan yaxshilash uchun qatʻiy va nostandart chora-tadbirlar zarur.
Shu munosabat bilan Orolboʻyi hududini Ekologik innovatsiya va texnologiyalar zonasi, deb eʻlon qilish masalasini koʻrib chiqishni taklif etaman.
Bu tashabbus bizning umumiy kuchimizni quyidagi maqsadlar boʻyicha birlashtirishga yoʻnaltirilgan:
ekologik toza texnologiyalarni ishlab chiqish va amalga oshirishga xorijiy investitsiyalarni jalb etish uchun sharoit yaratish;
“yashil iqtisodiyot”, ekologik toza, energiya va suv tejaydigan texnologiyalar tamoyillarini kompleks tatbiq etish;
choʻllanish va ekologik migratsiyaning davom etishiga barham berish;
ekoturizmni rivojlantirish va boshqa chora-tadbirlarni amalga oshirish.
Bizning tashabbuslarimizni har tomonlama muhokama qilish maqsadida kelgusi yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki va Global ekologik fond koʻmagida maxsus konferensiya tashkil etilishini taklif qilamiz.
Mazkur xalqaro tashkilotlar bilan Ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasini tashkil etishning amaliy masalalari boʻyicha muzokaralar olib borish masalasini Jamgʻarma boshqaruviga topshirish mumkin, deb hisoblaymiz. Bu jarayonda quyidagilarga eʻtibor qaratish maqsadga muvofiqdir:
dunyodagi ekologik noqulay mintaqalarda bunday loyihalarni amalga oshirish borasidagi tajribalarni inobatga olgan holda, innovatsion loyihalarning yagona roʻyxatini shakllantirish va ularni birgalikda tayyorlash;
bunday maqsadlar uchun uzoq muddatli imtiyozli kredit va grantlar ajratish.
Bundan tashqari, Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi huzurida yuqorida qayd etilgan xalqaro institutlarning vakolatxonalarini ochishni taklif etamiz.
Ikkinchi. Qum koʻchkilarini mustahkamlash, Orolning qurigan qismidan havoga zaharli aerozol changlari koʻtarilishini kamaytirish masalalari bizning eʻtiborimiz markazida boʻlishi zarur.
Shu maqsadda choʻl sharoitiga chidamli va ozuqa oʻsimliklari koʻchatlarini yetishtirish boʻyicha Mintaqaviy markaz tashkil qilishni taklif etamiz.
Bizning olimlarimiz bergan maʻlumotlarga koʻra, 10-12 yil davomida dengizning qurigan qismini daraxtzor va butazorlarga aylantirishimiz mumkin.
Bundan tashqari, yangi unumdor yaylovlar yaratishga qurbimiz yetadi, bu chorvachilikniizchil rivojlantirish va oʻn minglab odamlarni ish bilan taʻminlash imkonini beradi.
Mintaqaviy markaz esa ehtiyoj katta boʻlgan mutaxassislar tayyorlash boʻyicha oʻziga xos noyob ilmiy-taʻlim bazasiga aylanadi.
Uchinchi. Mintaqamizning noyob hayvonot dunyosini saqlash masalasi. Bu masalada ham umummintaqaviy yondashuv zarur.
Orolboʻyi zonasida muhofaza qilinadigan transchegaraviy tabiiy hududlar tashkil etishni taklif qilamiz.
Yoʻqolib borayotgan hayvonlar, jumladan, qoplon,qulon, saygʻoq va boshqa noyob jonivorlarni saqlab qolish uchun qoʻlimizdan keladigan barcha ishlarni oʻzaro kelishib amalga oshirishimiz nihoyatda muhim ahamiyatga ega.
Toʻrtinchi. Suvni tejash, transchegaraviy suv resurslarini boshqarish va ulardan oqilona foydalanish masalalaridagi mintaqaviy hamkorlik darajasini keskin oshirish lozim.
Biz Orol dengizi hududidagi suv resurslaridan foydalanish boʻyicha oʻzaro maqbul hamkorlik mexanizmlarini ishlab chiqish uchun barcha zarur sharoitlarni yaratishga va Oʻzbekistonda ushbu masalaga bagʻishlangan mintaqaviy konferensiya oʻtkazishga tayyormiz.
Oʻylaymizki, Markaziy Osiyoda suv resurslaridan oqilona foydalanish boʻyicha mintaqaviy dastur qabul qilinishi mazkur konferensiyaning eng muhim natijasi boʻladi.
Beshinchi. Bugungi kunda ilmiy kooperatsiyani samarali rivojlantirmasdan oldimizda turgan muammolar yechimini taʻminlashning iloji yoʻq.
Shu munosabat bilan birgalikdagi fanlararo tadqiqotlarni tashkil etish muhim ahamiyatga ega, deb hisoblaymiz. Jumladan, Davlatlararo muvofiqlashtiruvchisuv xoʻjaligi komissiyasi va Davlatlararo barqaror rivojlanish komissiyasining ilmiy-axborot markazlari negizida bunday tadqiqotlar olib borish mumkin.
Aminmanki, bugun ilgari surilgan tashabbuslar asosida “yoʻl xaritasi” ishlab chiqishimiz va uning ijrosini amaliy jihatdan nazoratga olishni Jamgʻarma boshqaruviga topshirishimiz mumkin.
Xalqlarimizning tabiatga uning boyliklarini asrab-avaylagan holdamunosabatdaboʻlish va umumiy suv resurslaridan birgalikda foydalanish borasidagi koʻp asrlik anʻanalariga suyangan holda biz haqiqatdan ham ulkannatijalarga erishamiz, deb ishonaman.
Soʻzimning yakunida hurmatli Gurbanguli Malikguliyevichga Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi sammitini muvaffaqiyatli oʻtkazishga qoʻshgan katta hissasi uchun yana bir bor minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.

Прежде всего хочу выразить искреннюю признательность уважаемому Гурбангулы Мяликгулыевичу Бердымухамедову за оказанное гостеприимство и отличную организацию сегодняшнего саммита в жемчужине Туркменистана – прекрасной «Авазе».
Узбекистан высоко оценивает председательство Туркменистана в Международном фонде спасения Арала.
Нашими туркменскими друзьями осуществляется большая практическая работа по развитию и совершенствованию деятельности этой многосторонней структуры, повышению ее международного авторитета.
Убежден, что нынешнее историческое заседание глав государств-учредителей фонда, которое проходит после почти десятилетнего перерыва, откроет новую страницу в деятельности нашей организации, придаст мощный импульс региональному партнерству в Центральной Азии.
Сегодня на туркменской земле все мы вновь подтверждаем свою твердую готовность к взаимовыгодному сотрудничеству.
Безусловно, в нашей региональной повестке проблема высыхания Аральского моря занимает особое место — это наша общая боль. Ее негативные последствия усугубляются.
Регион Приаралья продолжает захватывать возникшая там пустыня.
В результате мы ощущаем дефицит водных ресурсов, снижение качества питьевой воды, деградацию земель, резкое уменьшение биоразнообразия, серьезные климатические изменения.
В связи с этим очень важна сегодняшняя наша встреча.
Необходимо объединить усилия для преодоления последствий этой катастрофы и улучшения социально-экономической ситуации в Приаралье, решения водных и экологических проблем региона с учетом наших общих интересов.
В настоящее время Международный фонд спасения Арала — единственная региональная организация в Центральной Азии, которая прошла серьезное испытание на прочность и сегодня может стать действенным механизмом сотрудничества наших стран.
Мы приветствуем возобновление участия Кыргызской Республики в фонде.
Уверен, что мы сможем добиться баланса интересов всех стран региона в рамках организации, наше общее будущее – в наших руках.
Только при полноценном участии всех стран региона в деятельности фонда, в том числе в разработке и согласовании четвертой Программы по оказанию помощи странам бассейна Аральского моря, мы сможем решить общие проблемы и вызовы.
В этой связи мы готовы рассмотреть предложения наших партнеров по совершенствованию нормативно-правовой базы и организационной структуры Международного фонда спасения Арала.
Считаю необходимым кратко остановиться на усилиях нашей страны, направленных на преодоление последствий экологического кризиса в Приаралье и осуществляемых при поддержке Всемирного банка, Азиатского банка развития, Глобального экологического фонда, других международных организаций и государств-доноров.
За последние несколько лет Узбекистан реализовал в зоне Приаралья ряд масштабных проектов.
На высохшем дне Арала около 350 тысяч гектаров засажено защитными насаждениями — саксаулом и другими солеустойчивыми видами растений.
Общая площадь таких территорий составила около 700 тысяч гектаров.
В рамках Комплексной программы мер по смягчению последствий Аральской катастрофы и развитию региона Приаралья, рассчитанной на 2013-2017 годы, осуществлено свыше 500 проектов, более половины из них носят национальный характер.
Принята Государственная программа по развитию региона Приаралья на 2018-2021 годы.
Наряду с этим Узбекистан выдвинул инициативу создания многопартнерского Трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья, получившую поддержку ООН.
По нашему мнению, работа Трастового фонда под эгидой ООН и реализация Специальной программы ООН для бассейна Аральского моря, утверждаемой сегодня по предложению туркменских друзей, будут дополнять друг друга.
С учетом основных выводов и рекомендаций международной конференции по смягчению последствий Аральской катастрофы, проведенной в Ташкенте в июне этого года, хотел бы особо выделить следующие приоритетные, на наш взгляд, направления взаимодействия.
Первое. Убежден, что для кардинального улучшения неблагоприятной экологической ситуации в нашем регионе нужны решительные и нестандартные меры.
В этой связи предлагаю рассмотреть вопрос об объявлении Приаралья зоной экологических инноваций и технологий.
Эта инициатива направлена на объединение наших общих усилий в целях формирования условий для привлечения иностранных инвестиций в разработку и внедрение экологически чистых технологий; комплексного внедрения принципов «зеленой» экономики, экологически чистых, энерго- и водосберегающих технологий; предотвращения дальнейшего опустынивания и экологической миграции; развития экотуризма и реализации других мер.
Для всестороннего обсуждения нашей инициативы предлагаем в следующем году организовать при поддержке ООН, Всемирного банка, Азиатского банка развития и Глобального экологического фонда специальную конференцию.
Считаем возможным поручить правлению фонда провести с указанными международными организациями переговоры по практическим вопросам создания зоны экологических инноваций и технологий, включая формирование единого перечня и совместную подготовку инновационных проектов, с учетом опыта реализации таких проектов в экологически неблагоприятных регионах мира; выделение на эти цели долгосрочных льготных кредитов и грантов.
Кроме того, предлагаем открытие представительств указанных международных институтов при Международном фонде спасения Арала.
Второе. В центре нашего внимания должны оставаться вопросы закрепления подвижных песков, уменьшения выноса ядовитых аэрозолей с высохшего дна Арала.
В этих целях предлагаем создать Региональный центр по выращиванию саженцев пустынных и кормовых растений.
По данным наших ученых, мы сможем в течение 10-12 лет покрыть лесными насаждениями все высохшее дно моря.
Более того, нам под силу создать новые высокопродуктивные пастбища, что даст толчок интенсивному развитию животноводства и обеспечит работой десятки тысяч человек.
Сам Региональный центр станет уникальной научно-образовательной базой по подготовке востребованных специалистов.
Третье. Это сохранение уникальной фауны нашего региона. Здесь также нужен общерегиональный подход.
Предлагаем создать в зоне Приаралья трансграничные охраняемые природные территории.
Крайне важно нам сообща сделать все от нас зависящее, чтобы сохранить исчезающие виды животных, такие как гепард, кулан, сайгак и другие.
Четвертое. Необходимо кардинально повысить уровень регионального сотрудничества в вопросах водосбережения, управления и рационального использования трансграничных водных ресурсов.
Мы готовы создать все необходимые условия для выработки взаимоприемлемых механизмов взаимодействия в использовании водных ресурсов бассейна Аральского моря и провести в Узбекистане региональную конференцию по этим вопросам.
Думаем, что ее итогом должно стать принятие Региональной программы рационального использования водных ресурсов в Центральной Азии.
Пятое. Сегодня невозможно обеспечить решение стоящих перед нами проблем без развития эффективной научной кооперации.
В этой связи считаем важным организовать проведение совместных междисциплинарных исследований, в том числе на площадке научно-информационных центров Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии и Межгосударственной комиссии устойчивого развития.
Уверен, что на основе выдвинутых сегодня инициатив мы сможем разработать «дорожную карту» и поручить правлению фонда обеспечить действенный контроль за ее исполнением.
Убежден, что, опираясь на многовековые традиции наших народов по бережному отношению к природе и совместному использованию общих водных ресурсов, мы сможем добиться действительно прорывных результатов.
В заключение позвольте еще раз поблагодарить уважаемого Гурбангулы Мяликгулыевича за его большой личный вклад в успешное проведение саммита Международного фонда спасения Арала.