Assalomu alaykum, muhtaram mehmonlar!
Avvalambor, siz, azizlarni qadimiy va go‘zal O‘zbekiston zaminida, azim Samarqand shahrida samimiy qutlashga ruxsat bergaysiz.
Barchangizni “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalining tantanali ochilishi bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Bugungi marosimda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining o‘rinbosari, Jahon sayyohlik tashkiloti bosh kotibi Taleb Rifai, Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Parlamentlar assambleyasi raisi Kristin Muttonen, Islom hamkorlik tashkilotining Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tuzilmasi – AYSESKO Bosh direktori Abdulaziz Usmon al-Tuvayjri janoblari kabi yuqori martabali mehmonlarimiz ishtirok etayotgani bizga alohida mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Shuningdek, Islom tarixi, san’ati va madaniyatini o‘rganish bo‘yicha xalqaro markaz – IRSIKA bosh direktori Xalit Eren, Xalqaro folklor san’ati tashkilotining Osiyo mintaqasi bo‘yicha Bosh kotibi Mun Xyun Suk, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Ijroiya qo‘mitasi raisi Sergey Nikolayevich Lebedev, Rossiya Federatsiyasi Prezidentining xalqaro madaniy hamkorlik bo‘yicha maxsus vakili Mixail Yefimovich Shvidkoy, AQSh va Kanada Buxoro yahudiylari kongressi prezidenti Boris Qandov va boshqa qadrli mehmonlarimizni, xalqimizga hurmat ko‘rsatib, mana shunday anjumanlarimizda har safar ishtirok etib kelayotgan diplomatik korpus vakillarini samimiy qutlashdan baxtiyorman.
Fursatdan foydalanib, barcha festival ishtirokchilariga “Xush kelibsiz, Samarqand shahriga, xush kelibsiz, ona O‘zbekistonimizga!” deb yuksak hurmat va ehtiromimizni bildirishga ijozat bergaysiz.
Dunyoda qarama-qarshilik va ziddiyatlar kuchayib borayotgan bugungi o‘ta murakkab zamonda millati, tili va dini turlicha bo‘lgan millionlab odamlarni hech qanday tarjimonsiz do‘st qiladigan, ular o‘rtasida hamkorlik va hamjihatlikni yanada mustahkamlaydigan musiqa san’atining o‘rni va ta’siri tobora ortib bormoqda.
Shu ma’noda, “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalining bu yilgi anjumani alohida mazmun va ahamiyatga ega bo‘lib, u festival tashkil etilganiga yigirma yil to‘lgan tarixiy bir sanada o‘tkazilmoqda.
Bugungi quvonchli ayyomda mana shu xalqaro anjumanga asos solgan, uning jahon miqyosida munosib obro‘-e’tibor qozonishi uchun ulkan hissa qo‘shgan insonlarni, ularning unutilmas xizmatlarini chuqur minnatdorlik bilan e’tirof etamiz.
Bu haqda gapirganda, avvalo, atoqli siyosat va davlat arbobi, O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti muhtaram Islom Abdug‘aniyevich Karimovning aziz xotirasini hurmat-ehtirom bilan yodga olamiz. Islom Abdug‘aniyevich o‘zi tug‘ilib o‘sgan Samarqand shahrini, uning yuragi bo‘lgan qadimiy Registon maydonini qanchalik buyuk muhabbat bilan sevsa, “Sharq taronalari” festivalini ham shunchalik sevar, qadrlar edilar.
“Sharq taronalari” musiqa festivali o‘zining betakror ruhi va qiyofasi, xalqlar o‘rtasida do‘stlik rishtalarini mustahkamlash, musiqa san’ati an’analarini asrash, madaniy muloqotni rivojlantirish borasidagi ezgu maqsad-muddaolari bilan qisqa muddatda yuksak darajaga erishdi.
Bu borada siz, azizlar kabi fidoyi tashkilotchi va ishtirokchilarning munosib hissangiz borligini biz yaxshi bilamiz va yuksak qadrlaymiz.
“Sharq taronalari” festivali 1997-yildan buyon qanday katta yo‘lni bosib o‘tgani, uning o‘ziga xos shakllanish va rivojlanish tarixi haqida ko‘p gapirish mumkin.
Ammo men bu borada faqatgina bitta raqamga e’tiboringizni qaratmoqchiman.
Agar 1997-yilda, dastlabki musiqa bayramida dunyoning 31 ta davlatidan 57 nafar san’atkor qatnashgan bo‘lsa, bu yil 58 ta mamlakatdan 241 nafar mohir xonanda va sozanda ishtirok etmoqda.
“Sharq taronalari” festivali bugungi kunda YuNESKO tomonidan musiqa olamining yirik xalqaro forumi sifatida e’tirof etilgani va bu ibora dunyo bo‘ylab baralla yangrayotgani, hech shubhasiz, uning nufuzi va ahamiyati tobora ortib borayotganidan dalolat beradi.
Muhtaram festival qatnashchilari!
Mana shu go‘zal va betakror Registon maydonida turib, o‘zining 2750-yillik tarixi davomida ne-ne voqealarga guvoh bo‘lgan Samarqand shahri shu kunlarda yanada ochilib, jahon musiqa san’atining markaziga, chindan ham “er yuzining sayqali”ga aylanib borayotganiga barchamiz guvoh bo‘lmoqdamiz.
Bundan olti yuz yil muqaddam – buyuk Amir Temur zamonlarida ham yetti iqlimdan eng mohir sozanda va xonandalar yig‘ilib, Samarqand zaminida go‘zal anjumanlar o‘tkazganlari tarixiy manbalardan yaxshi ma’lum.
Mana, oradan shuncha yillar, asrlar o‘tib, yer yuzining manaman degan musiqa ustalari yana azim Samarqandga to‘planib, jahon ahlini beqiyos san’at bayramiga chorlamoqdalar.
Biz siz, aziz mehmonlarimizni dunyodagi turli xalqlarning ma’naviy olamini musiqa orqali ifoda etadigan, ularning salomi va ezgu tilaklarini yetkazadigan tinchlik va do‘stlik elchilari sifatida qabul qilamiz. Sizlar kabi ming-minglab san’at namoyandalarining jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish, yuksak insoniy ideallarni asrash va mustahkamlash yo‘lidagi olijanob sa’y-harakatlaringizni barchamiz yuksak baholaymiz.
Festival doirasida siz, azizlar o‘z Vataningizning musiqa merosini namoyon qilish bilan birga, bizning shahar va qishloqlarimizda bo‘lib, yurtdoshlarimiz bilan samimiy suhbatlar qilib, o‘zbek xalqining hayoti, uning orzu-intilishlari, mehmondo‘stlik fazilatlari bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘lasiz.
Bularning barchasi bizning mamlakatimiz va xalqimiz haqidagi tasavvurlaringizni kengaytiradi, sizlar uchun ijod va ilhom manbai bo‘lib xizmat qiladi, deb ishonaman.
Barchangizni bugungi san’at va nafosat bayrami bilan yana bir bor tabriklab, sizlarga sihat-salomatlik, baxt va omad, anjuman ishiga esa muvaffaqiyat tilayman.
Aziz do‘stlar, bugun barchamiz ezgu niyatlar ijobat bo‘ladigan qutlug‘ va saxovatli Samarqand zaminida turib, bir maqsadni istaymiz:

Приветственное слово Президента Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной открытию одиннадцатого международного музыкального фестиваля “Шарк тароналари”
Я рад приветствовать вас на древней и прекрасной земле Узбекистана, в величественном городе Самарканде.
От всей души поздравляю всех вас с торжественным открытием международного музыкального фестиваля “Шарк тароналари”.
Выражаю большую признательность за участие в сегодняшней церемонии нашим высоким гостям – заместителю Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, Генеральному секретарю Всемирной туристской организации Талебу Рифаи, председателю Ассамблеи парламентов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Кристин Муттонен, Генеральному директору Организации по вопросам образования, науки и культуры Организации исламского сотрудничества – АЙСЕСКО Абдулазизу Усмону аль-Тувайджри.
Позвольте также искренне приветствовать генерального директора Международного центра по изучению истории, культуры и искусства ислама – ИРСИКА Халита Эрена, Генерального секретаря Международной организации фольклорного искусства по Азиатскому региону Мун Хюн Сука, председателя Исполнительного комитета Содружества Независимых Государств Сергея Николаевича Лебедева, специального представителя Президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаила Ефимовича Швыдкого, президента Конгресса бухарских евреев США и Канады Бориса Кандова и других наших дорогих гостей, представителей дипломатического корпуса, которые в знак уважения к нашему народу всегда участвуют в наших торжествах и форумах.
Пользуясь случаем, хочу выразить всем участникам фестиваля свое высокое уважение и почтение, сказав: “Добро пожаловать в Самарканд, добро пожаловать в наш родной Узбекистан!”.
В нынешнее чрезвычайно сложное время, когда в мире усиливаются различные вызовы и угрозы, усугубляются противостояния, все больше возрастают роль и значение музыкального искусства, которое без переводчиков объединяет миллионы людей разных национальностей, языков и религий, еще больше укрепляет узы дружбы, сотрудничества и согласия.
В этом плане международный музыкальный фестиваль “Шарк тароналари”, которому в этом году исполняется 20 лет со дня организации, приобретает особый смысл.
Сегодня, в этот праздничный день, мы с глубокой признательностью вспоминаем людей, заложивших основы нашего музыкального форума, внесших огромный вклад в рост его международного авторитета, их незабываемые заслуги.
Говоря об этом, мы прежде всего с глубоким уважением отдаем дань памяти выдающемуся политическому и государственному деятелю, Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Абдуганиевичу Каримову. Ислам Абдуганиевич безгранично любил родной Самарканд, древнюю площадь Регистан, являющуюся сердцем этого города, он так же тепло относился и ценил фестиваль “Шарк тароналари”.
За короткое время музыкальный фестиваль “Шарк тароналари” приобрел высокий авторитет и престиж благодаря своей неповторимости, целям укрепления дружбы между народами, сохранения традиций национального музыкального искусства, развития культурного диалога.
Мы хорошо знаем и высоко ценим достойный вклад в это благородное дело таких преданных музыкальному искусству людей, как вы, активные участники и организаторы форума.
Можно много говорить о том, какой большой путь с 1997 года прошел фестиваль “Шарк тароналари”, об истории его становления и развития.
Хочу обратить ваше внимание лишь на некоторые цифры.
Если на первый музыкальный праздник в Самарканд приехали 57 артистов из 31 государства мира, то в этом году в фестивале участвует 241 талантливый исполнитель из 58 стран.
Сегодня фестиваль “Шарк тароналари” признан ЮНЕСКО крупным международным культурным форумом, и его название стало своеобразным брендом в мире музыки, что, безусловно, свидетельствует о его возрастающем престиже и значимости.
Присутствуя на этой прекрасной, неповторимой площади Регистан, все мы убеждаемся в том, как преобразился и стал еще краше Самарканд, который на протяжении своей 2750-летней истории был свидетелем многих событий, как он все больше становится центром мирового музыкального искусства, поистине «украшением лика Земли».
Из исторических источников хорошо известно, что шестьсот лет назад – в эпоху великого Амира Темура в Самарканд также со всего света приезжали лучшие музыканты и исполнители и проводили здесь праздничные торжества.
И вот сегодня именитые мастера искусств со всего мира вновь собрались в величественном Самарканде, что привлекает внимание международной общественности к этому уникальному празднику музыки.
Мы чествуем вас, наших дорогих гостей, как послов мира и дружбы, посредством музыки выражающих красоту духовного мира разных народов, их добрые пожелания. Все мы высоко ценим ваши благородные усилия, направленные на борьбу с невежеством посредством искусства, во имя сохранения и укрепления высоких идеалов гуманизма.
В рамках фестиваля наряду с демонстрацией музыкального наследия своих стран вы также будете иметь возможность побывать в наших городах и селах, встретиться с нашими соотечественниками, ближе познакомиться с жизнью узбекского народа, его надеждами и устремлениями, гостеприимством и добросердечностью.
Убежден, все это расширит ваши представления о нашей стране и народе, послужит для вас источником творческого вдохновения.
Еще раз поздравляю всех вас с праздником искусства и красоты, желаю вам здоровья, счастья и удачи, работе форума – успехов.
Дорогие друзья, сегодня, находясь на священной и благодатной земле Самарканда, где сбываются добрые мечты, все мы желаем одного: