Prezident Shavkat Mirziyoyev “O‘zboshimchalik bilan egallangan yer uchastkalari hamda ularda qurilgan bino va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida”gi qonunni imzoladi.
Bu ko‘pchilik aholi kutayotgan, millionlab oilalar hayotiga daxldor masala edi. Dastlabki o‘rganishlarga ko‘ra, hozirda huquqiy hujjatlari yo‘q yoki to‘liq bo‘lmagan 3 million 600 mingdan ortiq yer uchastkalari mavjud.
Shu bois davlatimiz rahbari 2023 yil 21 noyabrda yer hisobi va kadastr xizmatlari bo‘yicha o‘tgan videoselektor yig‘ilishida bu masalani qonuniy hal etish zarurligini aytgan edi. Shunga muvofiq, soha mutaxassislari va deputatlar ishtirokida qonun loyihasi ishlab chiqildi. Bunda Italiya, Bolgariya, Xorvatiya, Chexiya va boshqa davlatlarning ijobiy tajribasi inobatga olindi. Oliy Majlis palatalari muhokamalarida pishitildi.
Qonun 6 ta bob va 35 ta moddadan iborat bo‘lib, unda quyidagi yer va mulklarga nisbatan huquqlar e’tirof etilmoqda:
1) 2018 yil 1 may kuniga qadar fuqarolar yakka tartibdagi uy-joy qurgan holda o‘zboshimchalik bilan egallagan yer uchastkasi hamda unda qurilgan bino va inshootlarga;
2) 2018 yil 1 may kuniga qadar fuqarolar va tashkilotlar tomonidan hujjatda ko‘rsatilgan maydondan ortiqcha egallangan yer uchastkasi hamda unda qurilgan bino va inshootlarga;
3) “bir martalik aksiya” doirasida huquqlarni e’tirof etish oxiriga yetmagan yer uchastkasi hamda unda qurilgan bino va inshootlarga;
4) 2021 yil 8 iyunga qadar tuman (shahar) hokimi qarori bilan ajratilgan, lekin viloyat hokimi yoki xalq deputatlari Kengashi tomonidan tasdiqlanmagan yer uchastkalariga;
5) bog‘dorchilik va uzumchilik shirkatlari hududidagi turar joylar hamda ular egallagan yer uchastkasiga;
6) kichik sanoat zonalariga 2020 yil 9 martgacha joylashtirilgan tadbirkorlarning yer uchastkasiga;
7) davlat orderi bilan xususiylashtirilgan binolar va uylar egallagan yer uchastkasiga;
8) hokim qarori bilan mulk huquqi e’tirof etilgan binolar va uylar egallagan yer uchastkasiga.
Qonunda huquqlarni e’tirof etishning asosiy shartlari ham aniq belgilangan. Masalan, yer boshqa shaxsga ajratilmagan yoki auksionga chiqarilmagan bo‘lishi, yer bo‘yicha nizo bo‘lmasligi, bosh reja talablariga zid emasligi va boshqa omillar hisobga olinadi.
Huquqlarni e’tirof etish hududlar bo‘yicha bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga taalluqli ma’lumotlarni va hujjatlarni kelishish Kadastr agentligining avtomatlashtirilgan axborot tizimi orqali amalga oshiriladi. Bu tizimga 15 ta vakolatli tashkilot ham tegishli ma’lumotlarini kiritadi.
To‘plangan hujjatlarning to‘liqligi va qonuniyligi viloyat adliya boshqarmasi tomonidan tekshirib chiqiladi. Ularning natijalari mahalla burchaklari, Kadastr agentligining sayti orqali jamoatchilikka e’lon qilinadi. Ijobiy xulosa qabul qilingan fuqarolarga SMS-xabarnoma yuboriladi. U asosida bir martalik to‘lovni amalga oshirganlarga har chorakda Xalq deputatlari viloyat kengashi qarori bilan huquqlar e’tirof etiladi.
Prokuratura, ichki ishlar, agroinspeksiya, ekologiya, kadastr organlari qonunni amalga oshirishda davlat nazoratini o‘rnatadi. Shuningdek, qonunda jamoatchilik nazoratiga alohida e’tibor qaratilgan.  Ya’ni, xalq deputatlari tuman kengashlari qarori bilan har bir mahallada jamoatchilik guruhlari tashkil etiladi. Bu guruhlarga mahalla joylashgan okrugdan saylangan tuman kengashi deputati, mahalla raisi va faol fuqarolar kiritiladi.
Turar joylar, xususiylashtirilgan yoki mulk huquqi e’tirof etilgan bino va inshootlar ostidagi yer uchastkalariga huquqlarni e’tirof etish uchun bir martalik to‘lov olinadi. Bu to‘lov Toshkent shahrida bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravari, Nukus shahri va viloyat markazlarida 3 baravari, shaharlarda 2 baravari va boshqa aholi punktlarida bir baravarini tashkil etadi. Ijtimoiy himoya yagona reyestriga kiritilgan va nogironligi bo‘lgan shaxslarga chegirma beriladi.
Bir martalik to‘lovdan kadastr va adliya idoralari, “O‘zbekkosmos” agentligining xarajatlari qoplanadi. Qolgan mablag‘lar tashabbusli byudjet tadbirlariga yo‘naltiriladi, ya’ni o‘sha mahallalarning o‘ziga sarflanadi.
Qonun 3 oydan keyin kuchga kiradi, unga qadar joylarda targ‘ibot, tushuntirish va tayyorgarlik ishlari amalga oshiriladi. Qonun 2028 yil 1 yanvarga qadar amal qiladi.
Shu o‘rinda aytish kerakki, Qoraqalpog‘iston Respublikasida bu boradagi ishlar allaqachon boshlangan. O‘zbekiston Prezidentining 2023 yil 28 iyuldagi farmoni bilan, faqat ushbu hududdagi hujjatsiz uy-joylar va ular joylashgan yer uchastkalariga bo‘lgan huquqlarni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi qarori bilan e’tirof etishga ruxsat berilgan edi.
Shundan so‘ng, barcha tuman va shaharlarda ishchi guruhlar tuzilib, Qoraqalpog‘iston Respublikasida huquq belgilovchi hujjatlarsiz qurilgan 43 ming 432 ta uy-joy birma-bir o‘rganib chiqildi. Uylarning joylashgan o‘rni, holati va qurilgan vaqti yer hisobi hamda kosmik suratlarni tahlil qilish asosida tekshirildi.
Barchasining yakunida ijobiy xulosaga kelingan 27 ming 590 ta uy-joyga mulk huquqi, ular joylashgan yer uchastkalariga ijara huquqi e’tirof etildi.
Ushbu xalqparvar siyosat natijasi 27 ming 590 ta xonadonda yashovchi 100 mingdan ortiq fuqarolarning hayotiga ijobiy ta’sir ko‘rsatdi. Ularda o‘z uy-joyini qonuniy rasmiylashtirib olish, boshqa shaxsga sotish, oila a’zolarini doimiy ro‘yxatga qo‘yish huquqi paydo bo‘ldi. Shuningdek, mulkdorlar endi bu uyini ta’mirlash yoki qo‘shimcha qurilish qilish uchun imtiyozli kreditlar olishi, uy-joy jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yiladigan hollarda, qonunga muvofiq kompensatsiya talab qilishi mumkin bo‘ldi.
“O‘zboshimchalik bilan egallangan yer uchastkalari hamda ularda qurilgan bino va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida”gi qonun ushbu xayrli ishlarning ko‘lamini butun mamlakatimiz bo‘ylab yoyadi. Agar 3 million 600 mingdan ortiq yer uchastkasining har biri o‘rtacha 3-4 nafardan fuqaro va tadbirkorlarga daxldor bo‘lsa, bu qonun 10 milliondan ziyod aholining muammosini hal qilib, kelgusi hayotiga qonuniy zamin yaratadi.

Президент подписал закон, затрагивающий жизнь более 10 миллионов человек
Президент Шавкат Мирзиёев подписал закон «О признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения».
Решение этого вопроса, касающегося жизни миллионов семей, ждали многие граждане нашей страны. По предварительным данным, в настоящее время имеется более 3 миллионов 600 тысяч земельных участков, правовые документы на которые не оформлены или неполны.
В связи с этим глава государства на состоявшемся 21 ноября 2023 года видеоселекторном совещании по земельному учету и кадастру отметил необходимость законного решения данного вопроса. В соответствии с этим, с участием специалистов сферы и депутатов был разработан законопроект. При этом был учтен положительный опыт Италии, Болгарии, Хорватии, Чехии и других стран. Проект был доработан и рассмотрен в палатах Олий Мажлиса.
Закон состоит из 6 глав и 35 статей, которыми признаются права на следующие земельные участки и имущество:
1) земельные участки, самовольно захваченные гражданами до 1 мая 2018 года путем строительства индивидуального жилья, и построенные на них здания и сооружения;
2) земельные участки, занятые гражданами и организациями до 1 мая 2018 года сверх указанной в документе площади, а также построенные на них здания и сооружения;
3) земельные участки, признание прав на которые в рамках «разовой акции» не было завершено, а также построенные на них здания и сооружения;
4) земельные участки, выделенные решением хокима района (города) до 8 июня 2021 года, но не утвержденные хокимом области или Кенгашем народных депутатов;
5) жилые помещения на территории садоводческих и виноградарских товариществ и занимаемый ими земельный участок;
6) земельные участки предпринимателей, размещенных в малых промышленных зонах до 9 марта 2020 года;
7) земельные участки, занятые зданиями и домами, приватизированными государственным ордером;
8) земельные участки, занятые зданиями и домами, на которые решением хокима признано право собственности.
Законом также четко определены основные условия признания прав. Например, земельный участок не должен быть выделен другим лицам или выставлен на аукцион; должен отсутствовать спор на земельный участок; не должно быть противоречия генеральному плану.
Признание прав осуществляется поэтапно по регионам. Согласование сведений и документов, касающихся самовольно захваченных земельных участков и построенных на них зданий и сооружений, осуществляется посредством автоматизированной информационной системы Агентства по кадастру. В эту систему также вводят соответствующую информацию 15 уполномоченных организаций.
Полнота и законность собранных документов проверяется областным управлением юстиции. Результаты будут объявлены на сайте Агентства по кадастру и в махаллинских уголках. Гражданам, получившим положительное заключение, будет направлено SMS-сообщение, на основании которого производится единовременный платеж. После этого права будут признаваться ежеквартально решением областного Кенгаша народных депутатов.
Органы прокуратуры, внутренних дел, агроинспекции, экологии, кадастра устанавливают государственный контроль за реализацией закона. Также в законе особое внимание уделяется общественному контролю. Так, решением районных кенгашей народных депутатов в каждой махалле будут созданы общественные группы. В эти группы войдут депутат районного кенгаша, избранный от округа, где расположена махалля, председатель махалли и активные граждане.
За признание прав на земельные участки под жилыми домами, приватизированными или признанными на праве собственности зданиями и сооружениями, взимается единовременный платеж. Размер платежа составляет 5 базовых расчетных величин в городе Ташкенте, 3 БРВ в городе Нукусе и областных центрах, 2 БРВ в городах и 1 БРВ в других населенных пунктах. Лицам, включенным в Единый реестр социальной защиты, а также лицам с инвалидностью предоставляется скидка.
Единовременный платеж направляется на покрытие расходов органов кадастра и юстиции, Агентства «Узбеккосмос». Оставшиеся средства будут направлены на мероприятия инициативного бюджета, то есть на махалли.
Закон вступит в силу через 3 месяца, до этого на местах будет проведена разъяснительная и подготовительная работа. Закон будет действовать до 1 января 2028 года.
Следует отметить, что в Республике Каракалпакстан работа в этом направлении уже начата. Указом Президента Узбекистана от 28 июля 2023 года было разрешено признавать права на не имеющие документов жилые дома и земельные участки, расположенные в регионе, решением Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
После этого во всех районах и городах были созданы рабочие группы, которые изучили 43 432 дома, построенные в Республике Каракалпакстан без правоустанавливающих документов. Расположение, состояние и время постройки домов проверялись на основе анализа земельного учета и космических снимков.
По итогам всестороннего обсуждения признано право собственности на 27 590 жилых домов и право аренды земельных участков, на которых они размещены.
Результаты этой благородной политики оказали положительное влияние на жизнь более 100 тысяч граждан, проживающих в 27 590 домах. У них появилось право легально оформлять своё жилье, продавать его другому лицу, ставить членов семьи на постоянный учет. Также собственники теперь смогут получать льготные кредиты на ремонт или дополнительное строительство, а в случае изъятия жилья для общественных нужд требовать компенсации в соответствии с законом.
Закон «О признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения» расширит масштабы этой благородной работы по всей стране. Если принять, что каждый из более 3 миллионов 600 тысяч земельных участков касается в среднем 3-4 граждан или предпринимателей, этот закон разрешит проблемы более 10 миллионов человек и создаст законную основу для их дальнейшей жизни.