Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida 27-iyun kuni “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish, aholi yashash joylarini obod maskanga aylantirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri va uning o‘rinbosarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, vazirlik va idoralar mutasaddilari ishtirok etdi.
Prezidentimizning 2018-yil 29- martdagi “Obod qishloq” dasturi to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq, joriy yilda 159 ta tumandagi 386 ta qishloqda qurilish-obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. Ushbu qishloqlarda 142 mingta yakka tartibdagi uy-joy va 1000 dan ziyod ko‘p qavatli uyni ta’mirlash, 2,5 ming kilometr elektr, 495 kilometr gaz, 2 ming kilometr ichimlik suvi tarmoqlarini tortish va qayta tiklash, 17 ming dona kanalizatsiya qudug‘i va 3 ming kilometr yo‘llarni ta’mirlash, 2 ming 400 ta bozor va boshqa infratuzilma obyektlarini qurish belgilangan.
Bundan tashqari, 388 maktab, 313bog‘cha, 168 tibbiyot muassasasi, 38 mahalla binosi va 55 boshqa ijtimoiy soha obyektini qurish va ta’mirlash rejalashtirilgan.
Bugun kunga qadar 51 ming 660 yakka tartibdagi uy-joy, 518 ko‘p qavatli uy, 610 kilometr elektr tarmog‘i, 66 kilometr gaz quvuri, 398 ta transformator punkti ta’mirlangan.
Yig‘ilishda bu boradagi dastlabki natijalar atroflicha tahlil qilindi. Dasturda belgilangan ishlarni tashkil qilish va amalga oshirishda sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani qayd etildi.
Ta’kidlanganidek, dasturga qo‘shimcha kiritilgan 64 qishloqning 44 tasi bo‘yicha, xususan, Andijonda – 22, Navoiyda – 6, Toshkent viloyatida – 13, Xorazmda – 3 ta qishloqning bosh rejasi ishlab chiqilmagan.
Prezidentimiz dasturni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan mablag‘larni shakllantirish borasidagi ishlar sustkashlik bilan olib borilayotganini tanqid qildi. Qator hududlarda uy-joylarni ta’mirlash ishlari hanuz talab darajasida tashkil etilmagan. Misol uchun, 54 qishloqdagi jami 14 mingta uy-joyni ta’mirlash ishlari boshlanmagan. Qishloq joylardagi ko‘p qavatli uylarni ta’mirlash ishlari talab darajasida emas.
Yig‘ilishda dastur doirasida aholining ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash borasidagi ishlarni takomillashtirish zarurligi ta’kidlanib, Buxoro, Jizzax, Samarqand, Surxondaryo va Farg‘ona viloyatlarida suv tarmoqlarini qurish ishlarini jadallashtirish bo‘yicha muhim vazifalar belgilab olindi.
O‘tkazilgan tahlillar qishloqlarda sizot suvlar sathini pasaytirish borasidagi ishlar talab darajasida tashkil etilmaganini ko‘rsatmoqda. Sizot suvlar sathini pasaytirish uchun 2,2 ming kilometr melioratsiya tarmoqlarini ta’mirlash va tiklash talab etiladi. Biroq, bugungi kunda atigi 220 kilometr kollektor-drenaj tizimida ishlar bajarilgan.
Davlatimiz rahbari ikki hafta muddatda qishloqlarda irrigatsiya va kollektor-drenaj tarmoqlari bo‘yicha loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqishni yakunlab, ishlarni boshlash bo‘yicha mutasaddilarga topshiriq berdi.
Yig‘ilishda 73 qishloqda 455 kilometr elektr tarmoqlarini hamda 40 aholi punktida 76 kilometr gaz ta’minotini ta’mirlash ishlari haligacha boshlanmagani alohida ko‘rsatib o‘tildi. “O‘zbekenergo” AJ rahbariyatiga bu qoloqlikni tezda bartaraf etish, mahalliy hokimliklar bilan birga ikki hafta muddatda ushbu qishloqlarda elektr energiyasi tarmoqlarini ta’mirlash ishlarini boshlash vazifasi topshirildi.
Shuningdek, chekka hududlarga suyultirilgan gaz ballonlari yetkazib berish bo‘yicha kunlik grafik ishlab chiqib ijrosini ta’minlash, dasturga kiritilgan qishloqlar va ularga tutash hududlarda avtomobil yo‘llarini ta’mirlashni kuzga qadar yakunlash zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda yana bir muhim masalaga e’tibor qaratildi. Dasturga kiritilgan qishloqlarda ijtimoiy soha obyektlarini qurish va ta’mirlash ishlari orqada qolmoqda. Jumladan, 318 maktab bo‘yicha loyiha-smeta ishlari yakunlanmagan. 109 oilaviy poliklinikani ta’mirlash bo‘yicha tarmoq jadvallari ishlab chiqish va tasdiqlashni jadallashtirish zarur. Qashqadaryo, Samarqand, Sirdaryo viloyatlarida tibbiyot muassasalarini ta’mirlash ishlari kechiktirilmoqda. Maktabgacha ta’lim muassasalarini rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ishlari faqat Buxoro, Jizzax, Navoiy va Toshkent viloyatlarida o‘z muddatida bajarilmoqda.
Qishloq joylarda zamonaviy savdo nuqtalari hamda maishiy xizmat ko‘rsatish majmualari barpo etish qishloq aholisi turmush sharoiti yaxshilanishida muhim samara beradi. Bundan 2 oy oldin o‘tkazilgan yig‘ilishda qishloqlarda 368 savdo kompleksi qurish bo‘yicha topshiriq berilgan edi. Ayni kunda ularning 52 tasini qurish boshlangan, 36 tasiga yer ajratilgan, 66 tasi rekonstruksiya qilinmoqda.Yig‘ilishda 214 supermarket tipidagi savdo komplekslarini qurish, qishloqlarda maishiy xizmat ko‘rsatish majmualari va hammomlarni namunaviy loyihalar asosida barpo etish uchun bo‘sh turgan bino-inshootlarni tadbirkorlarga berish choralarini ko‘rish zarurligi qayd etildi.
Ayni kunlarda mamlakatimizning barcha viloyatlarida qurilish-obodonlashtirish ishlari jadal olib borilmoqda. Yig‘ilishda hududlarga qurilish materiallarini uzluksiz va yetarli miqdorda yetkazib berish, qishloqlarda shunday mahsulotlar do‘konlari ochish zarurligi ta’kidlandi. Bu belgilangan tadbirlarning sifatli va muddatida bajarilishini ta’minlab, qurilish ishlari narxi oshib ketishining oldini oladi.
Ma’lumki, Prezidentimiz shu yil 1 iyun kuni Chilonzor tumanidagi Xirmontepa va Tirsakobod mahallalarida bo‘lganida “Obod mahalla” dasturi loyihasini shakllantirish bo‘yicha topshiriq bergan edi.
Bugungi kunda tajriba sifatida Toshkent shahrining 11tumani va yurtimizdagi 30 shaharda 1 tadan mahalla hududida obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari Toshkent shahridagi mahallalarni o‘rganish borasida boshlangan ishlar xususida to‘xtalar ekan, poytaxtimizdagi ahvol viloyatlardagi eng chekka qishloqlardan ham achinarli ekanini afsus bilan qayd etdi.
– Xalqimiz bir oydan buyon Toshkent shahridagi mahallalar ahvoli to‘g‘risidagi teleko‘rsatuvlarni ko‘rib borayapti. Nafaqat Chilonzorda, balki shaharning deyarli barcha tumanida Manasdagi sharoitdan battar joylar borligini hokimlar va mutasaddi idoralar rahbarlari bilmaydi. Sababi, rahbarlar bunday joylarga umuman bormagan, – dedi Prezidentimiz. – Qachongacha hokimliklar va mutasaddi idoralar rahbarlari yuqoridan topshiriq kelishini kutib o‘tiradi, qachon ular muammo va kamchiliklarni o‘z tashabbusi bilan bartaraf etishni boshlaydi? Afsuski, shu vaqtgacha bu savolga hech kimdan javob olmadim.
Ana shu kabi kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida “Obod qishloq” dasturi tajribasidan kelib chiqib, “Obod mahalla” dasturi qabul qilindi.
Ushbu dasturga muvofiq, joriy yilda har bir shaharda kamida 2 tadan va 2022 yilgacha har yili kamida 3 tadan mahalla qiyofasi tubdan yangilanadi. Ichimlik suvi, elektr va tabiiy gaz, kanalizatsiya tarmoqlarida qurilish-ta’mirlash, sizot suvlari sathini pasaytirish ishlari olib boriladi. Shuningdek, 5 ming 607 kilometr ichki yo‘llar, 369 ijtimoiy soha obyektini ta’mirlash, 969 bozor infratuzilmasi obyekti va servis shoxobchalari barpo etish mo‘ljallangan. Buning uchun mahalliy hokimliklar huzurida “Obod mahalla” jamg‘armalari tuziladi.
Dasturni amalga oshirish uchun 2018-2019 yillarda jami 3 trillion 130 milliard so‘m mablag‘ ajratiladi. Bir so‘z bilan aytganda, mazkur dastur mahallalarni obod qilishda muhim qadam bo‘ladi.
– “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish islohotlarimiz ichida eng muhim o‘rinlardan birini egallaydi, – dedi Prezidentimiz. – Chunki biz xalqimiz oldida ularning muammolarini hal etish, turmush sharoiti va hayoti sifatini yaxshilashga burchlimiz.
Yig‘ilishda dasturga muvofiq qishloq va mahallalarni obod qilish ishlarini tizimli tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarining so‘zsiz ijrosini ta’minlash yuzasidan qat’iy nazorat mexanizmini yanada kuchaytirish, ijtimoiy-iqtisodiy va boshqa sohalarda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish borasida har bir tuman va shahar bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi”ni hamda uy-joylar, ijtimoiy va maishiy xizmat ko‘rsatish obyektlari qurilishini tashkil etish yuzasidan “tarmoq jadvali”ni tasdiqlash zarurligi ta’kidlandi.
Har haftaning chorshanbasi “Obod qishloq” va “Obod mahalla” kuni deb belgilandi. Shu kuni respublika – viloyat – tuman darajasidagi barcha tashkilotlar bilan ushbu dasturlar ijrosini tanqidiy muhokama qilib, muammolarni bartaraf etish choralarini ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
– Joylardagi haqiqiy ahvolni biz xalqimizdan yashirmaymiz va borini qanday bo‘lsa, shunday ko‘rsatib boramiz. Albatta, bu ko‘pchilikka yoqmayapti, ko‘p rahbarlar buni hazm qila olmayapti. Lekin, biz bu boradagi barcha holatni va boshlagan ishlarimizni xalqimiz bilan bamaslahat va jamoatchilik nazorati ostida amalga oshiramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Videoselektor yig‘ilishida “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari ijrosini o‘z vaqtida, sifatli ta’minlash, mavjud muammolarni bartaraf etish bo‘yicha mutasaddi rahbarlar zimmasiga tegishli vazifalar yuklatildi.

Под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 27 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам реализации программ “Обод кишлок” и “Обод махалла”, благоустройства населенных пунктов.
В совещании участвовали Премьер-министр Республики Узбекистан и его заместители, председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, руководители министерств и ведомств.
В соответствии с Указом Президента «О программе «Обод кишлок» от 29 марта 2018 года, в текущем году осуществляется строительно-созидательная работа в 386 селах 159 районов. В этих селах предусмотрены ремонт 142 тысяч индивидуальных и более тысячи многоэтажных домов, 17 тысяч канализационных скважин, 3 тысяч километров дорог, прокладка и восстановление 2,5 тысячи километров и 495 километров газопровода, электросетей, 2 тысяч километров водопровода, строительство 2 тысяч 400 рынков и других инфраструктурных объектов.
Кроме того, запланированы строительство и ремонт зданий 388 школ, 313 детских садов, 168 медицинских учреждений, 38 махаллей и 55 других объектов социальной сферы.
На сегодняшний день отремонтированы 51 тысяча 660 индивидуальных, 518 многоэтажных домов, 610 километров линий электропередач, 66 километров газопровода, 398 трансформаторных пунктов.
На совещании подробно проанализированы первые результаты в данном направлении. Подчеркивалось, что допускается медлительность в организации и реализации предусмотренных в программе работ.
Отмечалось, что все еще не разработаны генеральные планы 44 сел из 64, дополнительно внесенных в программу, в частности 22 села Андижанской, 6 сел Навоийской, 13 сел Ташкентской, 3 села Хорезмской областей.
Президент подверг критике медлительность в работе по формированию средств, необходимых для реализации программы. В ряде регионов работа по ремонту жилых домов до сих пор не организована на должном уровне. К примеру, в 54 селах еще не начаты ремонтные работы 14 тысяч жилых домов. Работа по ремонту многоэтажных домов в сельской местности не отвечает соответствующему уровню.
На совещании отмечалось, что в рамках программы необходимо совершенствовать работу по улучшению снабжения населения питьевой водой, определены важные задачи по ускорению работ по прокладке водопровода в Бухарской, Джизакской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ферганской областях.
Проведенный анализ показывает, что работа по снижению уровня грунтовых вод в сельской местности не отвечает требованиям. Для снижения уровня грунтовых вод требуется ремонт и восстановление мелиорационной системы протяженностью 2,2 тысячи километров. Однако, на сегодняшний день работа в этом направлении выполнена лишь на 220 километрах коллекторно-дренажной системы.
Глава нашего государства дал поручение по завершению в двухнедельный срок составления проектно-сметной документации по ирригационной и коллекторно-дренажной системам в сельской местности и началу работы в этом направлении.
На совещании было особо указано, что в 73 селах все еще не начаты работы по ремонту 455 километров электросетей, в 40 населенных пунктах – 76 километров газопровода. Руководству АО «Узбекэнерго” была поставлена задача по незамедлительному устранению этой проблемы, началу совместно с местными хокимиятами в двухнедельный срок работ по ремонту электросетей в этих селах.
Также подчеркивалась необходимость разработки ежедневного графика по поставке в отдаленные районы баллонов с сжиженным газом и обеспечения его реализации, завершения до осени ремонта автомобильных дорог во внесенных в программу селах и на прилегающей к ним территории.
В ходе совещания особое внимание уделялось еще одному важному вопросу. Во включенных в программу селах отстает темп работы по строительству и ремонту объектов социальной сферы. В том числе, не завершена разработка проектно-сметной документации по 318 школам. Необходимо ускорить разработку и утверждение отраслевых графиков по ремонту 109 семейных поликлиник. В Кашкадарьинской, Самаркандской, Сырдарьинской областях задерживаются работы по ремонту медицинских учреждений. Работа по реконструкции и ремонту дошкольных образовательных учреждений выполняется в срок лишь в Бухарской, Джизакской, Навоийской и Ташкентской областях.
Возведение в сельской местности современных торговых точек и пунктов бытового обслуживания дает ожидаемые результаты в улучшении условий жизни сельских жителей. На совещании, проведенном два месяца назад, были даны указания по строительству 368 торговых комплексов. В настоящее время начато строительство 52 из них, отведены участки для строительства 36, проводится реконструкция 66.
На совещании отмечалось, что необходимо предпринять меры по строительству 214 торговых комплексов супермаркетного типа, предоставлению предпринимателям пустующих зданий и сооружений для организации деятельности в сельской местности комплексов бытового обслуживания и бань.
В эти дни во всех областях республики ускоренными темпами продолжаются строительные и благоустроительные работы. На совещании подчеркивалась необходимость обеспечения бесперебойной поставки строительных материалов в нужном объеме, создания магазинов строительных материалов на селе. Это не только обеспечит качественное и своевременное выполнение намеченных работ, но и предотвратит повышение себестоимости строительства.
Как известно, в ходе визита в махалли Хирмонтепа и Тирсакобод Чиланзарского района 1 июня нынешнего года Президент Шавкат Мирзиёев дал указания по разработке программы “Обод махалла”.
На сегодняшний день в 11 районах Ташкента и 30 городах страны в качестве эксперимента осуществляется работа по благоустройству территории одной махалли в каждом районе и городе.
Говоря о работе, начатой по изучению махаллей города Ташкента, глава государства с сожалением отметил, что дела в столице обстоят даже хуже, чем в самых отдаленных районах нашей страны.
– Наш народ в течение месяца смотрит телепередачи о плачевном состоянии махаллей столицы. Хокимам и руководителям уполномоченных ведомств не известно, что не только на Чиланзаре, но и почти во всех районах города есть места, где дела обстоят хуже, чем в Манасе. Так, как чиновники вообще не бывали в таких местах, – сказал Президент. – До каких пор руководители хокимиятов и ответственных ведомств будут ждать поручения сверху, когда же они по собственной инициативе будут устранять проблемы и недостатки? К сожалению, я до сих пор не могу получить дельного ответа на свой вопрос.
В целях устранения подобных недостатков исходя из положительного опыта программы “Обод кишлок” была принята программа “Обод махалла”.
В соответствии с программой в нынешнем году в каждом городе будет кардинально изменен облик минимум 2, а до 2022 года ежегодно как минимум 3 махаллей. Будет проводиться работа по строительству и ремонту водопроводов, электросетей, газовых труб и систем канализации, снижению уровня грунтовых вод. Кроме того, предусмотрен ремонт 5 тысяч 607 километров внутренних дорог, 369 объектов социальной сферы, создание 969 объектов рыночной инфраструктуры и сервисных пунктов. Для этого при местных хокимиятах будут основаны фонды “Обод махалла”.
Для реализации программы в 2018-2019 годах будет выделено всего 3 триллиона 130 миллиардов сумов средств. Словом, данная программа стала важным шагом в благоустройстве махаллей.
– Реализации программ “Обод кишлок” и “Обод махалла” отведено одно из важнейших мест. Так как мы взяли на себя обязательства перед нашим народом по решению его проблем, улучшению жизненных условий и повышению качества жизни, сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании поручена системная организация строительной и благоустроительной работ, реализуемых в рамках этих программ.
Отмечалась необходимость утверждения отдельной «дорожной карты» по каждому району и городу по дальнейшему усилению механизма контроля за неукоснительным выполнением программ “Обод кишлок” и “Обод махалла”, устранения недостатков в социально-экономической и других сферах, а также «отраслевой таблицы» по организации работ по строительству жилых домов, объектов социального и бытового обслуживания.
Каждая среда недели определена днем “Обод кишлок” и “Обод махалла”. Даны поручения по критическому анализу в этот день реализации этих программ со всеми организациями республиканского, областного и районного масштабов, принятию мер для устранения имеющихся проблем.
– Мы не будем скрывать от народа истинную ситуацию на местах, будем показывать ему все как есть. Безусловно, многим это не нравится, многие руководители не могут просто этого переварить. Однако, все начатые дела и истинную обстановку на местах мы будем осуществлять сообща с нашим народом, под четким контролем общественности, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На видеоселекторном совещании на ответственных руководителей возложены соответствующие задачи по своевременной и качественной реализации программ “Обод кишлок” и “Обод махалла”, устранению имеющихся проблем.