Yig‘ilishda Bosh vazir, uning o‘rinbosarlari, vazirlik va idoralar mutasaddilari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi rahbariyati, viloyatlar hokimlari ishtirok etdi.Asosiy e’tibor “Obod qishloq” dasturining amalga oshirilishi bilan bog‘liq masalalarga qaratilib, istiqboldagi vazifalar belgilab olindi.
Qayd etilganidek, o‘tgan yillar davomida yurtimizning barcha hududlarida keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari olib borildi. Lekin olis qishloqlarda istiqomat qilayotgan oddiy odamlarning yashash sharoitini yaxshilashga yetarlicha e’tibor qaratilmadi. Bunday holat o‘sha hududlar aholisi e’tirozlariga sabab bo‘lib kelayotgan edi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan bunday munosabatga chek qo‘yilib, aholining yashash sharoitini yanada yaxshilash bo‘yicha aniq va maqsadli tizim yaratildi. Davlatimiz rahbarining 2018-yil 29-martdagi “Obod qishloq dasturi to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq, joriy yilda har bir tumanda 2 tadan qishloqda, keyingi yildan boshlab esa har yili har bir tumanda 3 tadan qishloqda keng ko‘lamli qurilish-obodonlashtirish ishlari amalga oshiriladi.
“Obod qishloq” dasturining amalga oshirilishini muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika komissiyasi va uning hududiy shtablari tomonidan joriy yilda obod qilinadigan 368 ta qishloq ro‘yxati tuzilib, tasdiqlandi.
– Keyingi 25 yil mobaynida namunali uy-joy qurishni hisobga olmaganda, qishloqlarning tashqi qiyofasini yaxshilash va obodonlashtirish bo‘yicha biror-bir amaliy ish qilinmagan, buning uchun moliyaviy mablag‘lar ajratilmagan, – dedi davlatimiz rahbari. – Aksariyat qishloqlarda ko‘chalar, ijtimoiy soha obyektlari, ichimlik suvi, elektr ta’minoti kabi muhim sohalar yillar davomida qarovsiz va e’tiborsiz qolishi natijasida nochor ahvolga kelib qolgan.
Prezidentimiz aholining uy-joy va bino-inshootlarni zamonaviy me’yorlarga amal qilmagan holda, tartibsiz va o‘zboshimchalik bilan qurib olishi ham oddiy holatga aylanganiga e’tibor qaratdi.
Ta’kidlanganidek, qishloq aholisi “bizga shu ham bo‘laveradi”, degan fikrga ko‘nikib, o‘zining ko‘chasi, uy-joyi va hovlisini obod qilishga umuman e’tibor bermay qo‘ygan.
Shuni hisobga olib, joriy yilda Jizzax viloyati Do‘stlik tumanidagi uy-joylar va infratuzilma obyektlari xarob ahvolga kelib qolgan Manas qishlog‘ida obodonlashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Natijada atigi 1,5 oyda ushbu qishloq mutlaqo zamonaviy qiyofa kasb etdi. Eng muhimi, qishloq aholisining kayfiyati, turmush darajasi, dunyoqarashi va hayotga munosabati o‘zgarib, ularda ertangi kunga mustahkam ishonch paydo bo‘ldi.
Sirdaryo viloyati Xovos tumanidagi Xovosobod qishlog‘i ham obod qilinib, havas qilsa arziydigan hududga aylantirildi.
– Manas biz uchun shunday tajriba maktabi bo‘ldiki, agar qishloqlarni zamonaviy maskanga aylantirish, iqtisodiy-ijtimoiy muhitni yaxshilash, odamlar kayfiyatini ijobiy tomonga keskin o‘zgartirishni oldimizga maqsad qilib, izchil harakat qilsak, bunga erishish mumkinligiga odamlarni ishontira oldik, o‘zimizda ham ishonch va qat’iyat oshdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Obod qishloq” dasturini bajarish uchun zarur bo‘ladigan moliyaviy resurslarning 80 foizi davlat byudjeti, davlat korxonalari mablag‘lari va ular jalb qiladigan xorijiy kreditlar hisobidan ta’minlanadi. Qolgan 20 foizi tadbirkorlarning o‘zlariga tegishli bozor infratuzilmasi obyektlariga sarflanadigan mablag‘lari va bank kreditlaridir.
Yig‘ilishda bu borada barcha resurs va mablag‘larni ishga solish zarurligi ta’kidlandi.
– Xarob va fayzi yo‘q joyda yashayotgan aholining kayfiyati ham, kelajakka intilishi ham bo‘lmaydi, – dedi Prezidentimiz. – Agar biz qishloqlarni obod qilsak, u yerdagi xalqning kayfiyati o‘zgaradi, o‘z hayotini yanada yaxshilashga intilish paydo bo‘ladi, qishloqlar iqtisodiy yuksaladi. Bularning bari Vatanimizning obodligi va iqtisodiy yuksalishi uchun yana bir muhim turtki bo‘ladi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari joriy yilda “Obod qishloq” dasturi asosida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan eng muhim vazifalarga alohida to‘xtaldi.
Bu yil 127 mingta uy-joyni ta’mirlash va atrofini obodonlashtirish, 1 ming 900 kilometr ichimlik suvi tarmog‘i, 850 ta ijtimoiy soha va 2 ming 400 ta bozor infratuzilmasi obyektlarini qurish va kapital ta’mirlash, qariyb 2 ming kilometr elektr va 263 kilometr gaz tarmoqlari, 440 kilometr yo‘llarni kapital ta’mirlash, 470 zamonaviy avtobus xarid qilish, 330 dan ziyod bekat qurish va yangi qatnov yo‘nalishlari ochish rejalashtirilgan. Ushbu maqsadlar uchun 3 trillion 447 milliard so‘m mablag‘ o‘zlashtiriladi.
O‘tgan davrda qurilish-obodonlashtirish ishlari uchun 292 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilib, shundan 87 milliard so‘mi bevosita mahalliy byudjet hisobidan ajratildi.
Shu bilan birga, Toshkent, Sirdaryo viloyatlari va Toshkent shahrida ajratilgan mablag‘lar yetarli emas. Ayrim hududlar hokimlari bu masalaga ikkinchi darajali ish sifatida qarayotgani ko‘zga tashlanmoqda.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari qurilish ishlarini moliyalashtirish o‘z vaqtida bajarilmayotgani, shu paytga qadar bor-yo‘g‘i 6 ta qishloq bo‘yicha bosh reja ishlab chiqilgani, 81 ta qishloqda obodonlashtirish ishlari boshlanmaganini ta’kidladi. Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Jizzax, Sirdaryo, Qashqadaryo, Buxoro, Namangan va Samarqand viloyatlarida qishloqlarni obod qilish masalasiga yetarlicha e’tibor berilmayotganiga to‘xtalib, bu ishlarni tezlashtirish bo‘yicha mutasaddilarga zarur topshiriqlar berdi.
Ko‘p xonadonli uy-joylarning umumfoydalanish qismlarini ta’mirlash, maishiy infratuzilma obyektlarini joylashtirish, atrof hududini tartibga keltirish bo‘yicha namunaviy talablarni ishlab chiqib, ishni shu asosda tashkil etish, barcha hududlardagi qurilishlarga arzon va sifatli materiallarni o‘z vaqtida yetkazib berish yuzasidan ham vazifalar belgilandi.
Yig‘ilishda hududlardagi 336 qishloq bolalar bog‘chasi, 318 maktab, 109 oilaviy poliklinika, 79 mahalla markazi va boshqa obyektlarning texnik holatini o‘rganish, binolarning tashqi va ichki qismini zamonaviy talablar asosida ta’mirlash, jihozlash, atrofini obodonlashtirish ishlarini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Mahalliy hokimliklarga qishloqlarda maishiy xizmat komplekslari qurish uchun zarur yer maydonlari va bo‘sh turgan binolar ajratilishini ta’minlash, qishloqqa sanoatni olib kirish orqali ixcham va zamonaviy yangi ish joylari yaratish topshirildi.
Davlatimiz rahbari obod etiladigan 368 qishloq aholisi tomorqalariga serdaromad ekinlar ekilishini ta’minlash, kichik issiqxonalar qurilishiga amaliy ko‘mak berish bo‘yicha mutasaddilarga aniq vazifalar topshirdi.
Eng muhim masalalardan biri qishloqlar aholisi ma’naviyati va huquqiy madaniyatini yanada oshirish hisoblanadi. Prezidentimiz bu borada Manas qishlog‘ida amalga oshirilayotgan ishlarni misol qilib keltirdi. Qishloqlarga adliya, huquq-tartibot, madaniyat, sport, ta’lim, sog‘liqni saqlash va boshqa sohalar vakillari doimiy ravishda tashrif buyurib, aholining huquqiy, tibbiy madaniyati, bilim-saviyasi va ma’naviyatini oshirish bo‘yicha turli uchrashuvlar, suhbatlar o‘tkazib borishi lozimligi qayd etildi.
Yig‘ilishda “Obod qishloq” dasturini amalga oshirish borasidagi mavjud kamchiliklar va ularni bartaraf etishga qaratilgan ishlarni samarali tashkil etish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan mutasaddilarning axboroti tinglandi.

Программа "Обод кишлок": анализ реализации и актуальные задачи
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 26 апреля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам эффективной организации и важнейшим задачам осуществления программы «Обод кишлок».
В нем приняли участие Премьер-министр и его заместители, ответственные лица министерств и ведомств, руководство Республики Каракалпакстан и хокимы областей. Основное внимание было уделено вопросам, связанным с реализацией программы «Обод кишлок» («Благоустроенное село»), определению задач на перспективу.
Отмечалось, что за последние годы по всей стране осуществлена широкомасштабная созидательная работа. Однако не проявлено должного внимания к условиям жизни в отдаленных населенных пунктах, что стало причиной нареканий со стороны их жителей.
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева была создана конкретная и целенаправленная система по дальнейшему улучшению условий жизни населения. В соответствии с Указом главы нашего государства «О программе «Обод кишлок» от 29 марта 2018 года будут осуществлены широкомасштабные строительные и благоустроительные работы в текущем году в 2 селах каждого района, начиная со следующего года и ежегодно в дальнейшем — в 3 селах каждого района.
Республиканской комиссией по координации реализации программы «Обод кишлок» и ее территориальными штабами разработан и утвержден перечень 368 сел, которые будут благоустроены в текущем году.
63f0b011-b634-4662-5420-89fb79e67d59.jpg
– За последние 25 лет, не считая строительства типового жилья, не было принято ни одной практической меры по улучшению внешнего облика и благоустройству сел, не выделялись необходимые финансовые ресурсы, — сказал глава государства. — В большинстве сел улицы, объекты социальной сферы, питьевого водоснабжения, электрообеспечения и другая важная инфраструктура из-за отсутствия должного внимания износились и перестали отвечать современным требованиям.
Президент обратил внимание на то, что беспорядочная и самовольная застройка со стороны населения без соблюдения норм и современных требований стала обычным явлением.
Как отмечалось, сельские жители привыкли к такому положению дел и перестали уделять внимание благоустройству своих улиц, домов и дворов.
С учетом этого в селе Манас Дустликского района Джизакской области, где жилые дома и объекты инфраструктуры пришли в полную негодность, в текущем году осуществлена масштабная созидательная работа. В результате всего за 1,5 месяца этот населенный пункт обрел совершенно новый облик. Самое важное — изменились настроение, мировоззрение, повысилось качество жизни людей, у них появилась твердая уверенность в завтрашнем дне.
Было благоустроено и превращено в образцовый населенный пункт и село Ховособод Хавастского района Сырдарьинской области.
– Опыт Манаса позволил нам понять, что, поставив перед собой цель превратить села в современные населенные пункты, улучшить в них социально-экономическую ситуацию, изменить настроение жителей в положительную сторону, убедив их активно участвовать в этой работе, мы сможем решить поставленные задачи, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Необходимые для реализации программы “Обод кишлок” финансовые ресурсы на 80 процентов будут обеспечены за счет Государственного бюджета, средств государственных предприятий и привлеченных ими иностранных инвестиций. Оставшиеся 20 процентов — это средства предпринимателей, которые будут направлены на принадлежащие им объекты рыночной инфраструктуры, а также банковские кредиты.
На совещании отмечалось, что в этом направлении необходимо задействовать все ресурсы и возможности.
– Нетрудно представить, каково настроение у людей, живущих в неблагополучных местах с плачевной инфраструктурой. Наши граждане должны жить в лучших условиях. Благоустройство сел позволит изменить мировоззрение людей, усилить их стремление жить лучше, поднимет экономику сел. В результате будет обустроена вся наша Родина, и экономика получит мощный импульс к развитию, — сказал Президент.
На совещании глава государства затронул важнейшие задачи, которые необходимо выполнить в рамках программы «Обод кишлок».
В нынешнем году предусмотрены ремонт и благоустройство 127 тысяч домов, прокладка 1,9 тысячи километров сетей питьевого водоснабжения, почти 2 тысяч километров сетей электро- и 263 километров сетей газоснабжения, строительство и ремонт 850 объектов социальной сферы и 2,4 тысячи объектов рыночной инфраструктуры, капитальный ремонт 440 километров дорог, закупка 470 современных автобусов, строительство свыше 330 остановок и открытие новых автобусных маршрутов. На эти цели будет направлено 3 триллиона 447 миллиардов сумов.
За минувший период года на строительство и благоустройство было выделено 292 миллиарда сумов, из них 87 миллиардов сумов — непосредственно из местных бюджетов.
Вместе с тем в Ташкентской, Сырдарьинской областях и городе Ташкент на эти цели выделяется недостаточно средств. Видно, что хокимы некоторых регионов воспринимают этот вопрос как второстепенный.
На совещании глава государства отметил, что не обеспечивается своевременное финансирование строительных работ, до настоящего времени разработаны генеральные планы лишь по 6 селам, в 81 селе благоустроительные работы все еще не начаты. Указано на недостаточное внимание благоустройству сел в Каракалпакстане, Джизакской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской, Бухарской, Наманганской и Самаркандской областях, ответственным лицам поручено ускорить работу.
Поставлены также задачи по разработке типовых требований по ремонту мест общего пользования многоквартирных домов, размещению объектов бытовой инфраструктуры, приведению в порядок прилегающих к ним территорий, организации работ на их основе, обеспечению своевременной поставки качественных и доступных материалов на строительные объекты.
На совещании даны поручения по изучению технического состояния 336 сельских детских садов, 318 школ, 109 семейных поликлиник, 79 махаллинских сходов граждан и других объектов на местах, ремонту внешней и внутренней частей зданий, их оснащению, благоустройству окрестностей в соответствии с современными требованиями.
Хокимиятам на местах поручено выделить необходимые земельные участки и пустующие здания для строительства комплексов бытового обслуживания в селах, созданию современных рабочих мест путем развития промышленности на селе.
Глава государства поставил перед ответственными лицами конкретные задачи по оказанию практического содействия в посеве высокодоходных культур и организации малых теплиц на приусадебных участках жителей 368 сел, включенных в программу благоустройства.
В качестве одного из важнейших вопросов отмечена необходимость дальнейшего повышения духовности и правовой культуры жителей сел. Президент привел в пример осуществляемую работу в селе Манас и отметил необходимость постоянного посещения сел представителями органов юстиции, правопорядка, культуры, спорта, образования, здравоохранения и других с проведением различных встреч и бесед по повышению правовой, медицинской культуры и грамотности, духовности населения.
На совещании заслушана информация ответственных лиц о недостатках в осуществлении программы «Обод кишлок» и принимаемых мерах по их эффективному устранению.