O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Italiyaga rasmiy tashrifining ishbilarmonlik dasturi doirasida shu kunlarda Milan shahrida o‘tayotgan “ITMA 2023” to‘qimachilik mashinasozligi xalqaro ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbariga Lombardiya viloyati gubernatori Attilio Fontana va ko‘rgazma tashkilotchisi – “Sematex” agentligi rahbari Ernesto Maurer hamrohlik qildi.
“ITMA 2023” – har to‘rt yilda bir marta o‘tkaziladigan to‘qimachilik va tikuvchilik texnologiyalariga bag‘ishlangan dunyodagi eng yirik ko‘rgazma. Oxirgi ko‘rgazma 2019 yilda Barselona shahrida o‘tdi. Joriy yilda 20 gektar maydonni egallagan ko‘rgazmada 47 mamlakatdan 1 700 ishtirokchi hamda turli davlatlardan 100 ming nafarga yaqin mehmon ishtirok etmoqda.
Davlatimiz rahbari yigirish va to‘qish uskunalarini ishlab chiqarishda dunyoda yetakchi bo‘lgan “ITEMA” (Italiya), “Stäubli Group” (Shveysariya), “Picanol”, “Vandewiele” (Belgiya) va boshqa kompaniyalarning stendlarini ko‘zdan kechirdi.
Tashrif chog‘ida Shavkat Mirziyoyev kompaniyalar rahbarlari bilan muloqot qildi, yangi texnologik yechimlarning taqdimotlari bilan tanishdi.
O‘zbekistonda to‘qimachilikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma dasturlarni yo‘lga qo‘yish, yangi kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish, to‘quv uskunalari va ularning ehtiyot qismlarini mahalliylashtirish, kompaniyalarning vakolatxonalari va dastgohlarga xizmat ko‘rsatish markazlarini ochish, texnologlarni tayyorlash dasturini ishlab chiqish, fan va zamonaviy texnologiyalar borasida hamkorlik o‘rnatish va boshqa tashabbuslar muhokama qilindi.
Prezidentimiz robototexnika va sun’iy intellektdan foydalangan holda yangi, talab yuqori bo‘lgan “super-materiallar” yaratish maqsadida yurtimizda matoga ishlov berish uchun eng zamonaviy uskunalar va innovatsion yechimlarni joriy qilish istiqbolli ekanini qayd etdi.
Yangi texnologiyalar yuqori qo‘shilgan qiymatga ega xaridorgir mahsulotlarni ishlab chiqarish, to‘qimachilik tarmog‘ining eksport salohiyatini oshirishga, uskunalarni ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalar esa yangi ish o‘rinlarini yaratishga xizmat qiladi.
Tanishuv yakunida mutasaddi rahbarlarga O‘zbekistonda uskunalarni mahalliylashtirish, ishlab chiqarish quvvatlarini relokatsiya qilish va o‘quv dasturlarini amalga oshirish imkoniyatlarini o‘rganish topshirildi.

В продолжение деловой программы официального визита в Италию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил международную выставку текстильного машиностроения ITMA 2023, проходящую в эти дни в городе Милане.
Главу государства сопровождали губернатор региона Ломбардия Аттилио Фонтана и организатор выставки – глава Агентства Sematex Эрнэсто Маурэр.
ITMA 2023 – крупнейшая в мире выставка текстильных и швейных технологий, которая проводится раз в четыре года. Последняя выставка состоялась в 2019 году в городе Барселоне. В этом году в работе выставки, развернувшейся на территории 20 гектаров, принимают участие 1 700 экспонентов из 47 стран мира, а также около 100 тысячи гостей из разных государств.
Глава нашего государства посетил стенды компаний ITEMA (Италия), Stäubli Group (Швейцария), Picanol и Vandewiele (Бельгия) и других крупнейших мировых производителей прядильного и ткацкого оборудования.
Во время осмотра Шавкат Мирзиёев пообщался с главами компаний, ознакомился с презентациями технологических новинок индустрии.
Обсуждены возможности запуска совместных программ развития ткачества, реализации новых проектов кооперации, локализации производства ткацкого оборудования и запасных частей, открытия представительств компаний и центров обслуживания станков в Узбекистане, а также разработки программ подготовки технологов, установления сотрудничества в области науки и современных технологий и другие инициативы.
Президент Узбекистана отметил перспективность внедрения в нашей стране самого современного оборудования и инновационных решений в области обработки тканей для создания новых, востребованных «супер-материалов» на основе широкого использования робототехники и искусственного интеллекта.
Новые технологии позволят производить востребованную продукцию с высокой добавленной стоимостью, значительно увеличить экспортный потенциал текстильной отрасли, а реализация проектов по производству оборудования – создать новые рабочие места.
По итогам осмотра соответствующим руководителям даны поручения изучить возможность реализации проектов локализации оборудования, релокации производств и обучающих программ в Узбекистане.