O‘zbekiston bilan Xalqaro valyuta fondi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, jumladan, makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, pul-kredit va fiskal siyosatni takomillashtirish borasidagi islohotlar kabi ustuvor yo‘nalishlarda yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda XVF bilan hamkorlik sezilarli darajada faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bu davrda fondning 70 dan ortiq missiyasi O‘zbekistonda bo‘ldi, ekspert-texnik ko‘mak kengayib bormoqda.
XVF rahbari Kristalina Georgiyeva Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas islohotlar dasturini to‘liq qo‘llab-quvvatladi hamda uning amalga oshirilishiga bundan buyon ham ko‘maklashishiga tayyorligini bildirdi.
Global iqtisodiyot va barqaror taraqqiyotga oid dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Shu bilan O‘zbekiston Prezidentining Samarqandga tashrifi yakunlandi, davlatimiz rahbari Toshkentga qaytib keldi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 июня принял в городе Самарканде директора-распорядителя Международного валютного фонда Кристалину Георгиеву.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества Узбекистана с Международным валютным фондом, в том числе по таким приоритетным направлениям, как реформы по обеспечению макроэкономической стабильности, совершенствованию денежно-кредитной и фискальной политики.
С удовлетворением отмечено, что в последние годы заметно активизировалось взаимодействие с МВФ. За последние годы Узбекистан посетило более 70 миссий Фонда, расширяется экспертно-техническое содействие.
Глава МВФ Кристалина Георгиева выразила полную поддержку и готовность содействовать продолжению реализации программы необратимых реформ в Новом Узбекистане.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам глобальной экономики и устойчивого развития.
На этом поездка Президента Узбекистана в Самарканд закончилась, глава государства вернулся в Ташкент.