O‘zbekiston Prezidenti AQSh Davlat kotibi o‘rinbosarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-mart kuni «Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik» mavzuida Afg‘oniston bo‘yicha yuqori darajadagi Toshkent xalqaro konferensiyasida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan AQShning nufuzli delegatsiyasi rahbari, AQSh Davlat kotibining siyosiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Tomas Shennonni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, birgalikdagi sa’y-harakatlar O‘zbekiston – AQSh munosabatlarini rivojlantirishga yangi sur’at bag‘ishlaganini alohida ta’kidladi. Oliy va yuqori darajadagi ikki tomonlama muloqotlar O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlashga xizmat qilib, uni amaliy mazmun bilan boyitmoqda.
Mamlakatlarimiz o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan muntazam siyosiy muloqotga yuksak baho berildi. Savdo, investitsiya va yuqori texnologiyalar sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda AQShning yetakchi kompaniyalari va banklari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish muhimligi qayd etildi.
84e0e082-acf0-fc6e-a714-6f91ce94e9a1.jpg
Uchrashuvda Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi. O‘zbekiston va AQSh afg‘on mojarosini tinch siyosiy yo‘l bilan hal etish bo‘yicha jarayonni tez fursatda boshlash tarafdori ekani ta’kidlandi.
Afg‘oniston hukumatining mamlakatda tinchlik va barqarorlik o‘rnatish, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik jarayonlariga qo‘shilish bo‘yicha sa’y-harakatlarini ikki tomon ham qo‘llab-quvvatlashi qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Afg‘oniston bo‘yicha Toshkent konferensiyasini o‘tkazish to‘g‘risidagi tashabbusni qo‘llab-quvvatlagani va uning ishida AQShning nufuzli delegatsiyasi ishtirok etayotgani uchun Prezident Donald Trampga minnatdorlik bildirdi.
AQSh Davlat kotibining o‘rinbosari Tomas Shennon ushbu anjumanda qatnashishga taklif etgani uchun Prezident Shavkat Mirziyoyevga samimiy minnatdorlik izhor qildi. Mazkur muhim xalqaro tadbirning o‘z vaqtida o‘tkazilayotgani va dolzarbligi alohida ta’kidlandi.
AQSh diplomati mamlakatimizda davlat boshqaruvi, fuqarolik jamiyati va iqtisodiyot sohalarida yangi bosqichda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholadi.
O‘z mamlakati rahbariyati nomidan AQSh davlatlarimiz o‘rtasidagi ikki tomonlama keng ko‘lamli hamkorlikni yanada kengaytirish va strategik sheriklikni mustahkamlashga tayyor ekanini ta’kidladi.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Государственного секретаря США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 марта принял заместителя Государственного секретаря США по политическим вопросам Томаса Шэннона, возглавляющего прибывшую в нашу страну представительную американскую делегацию для участия в Международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
Приветствуя гостя, глава нашего государства особо отметил, что благодаря совместным усилиям узбекско-американские отношения получили новую динамику развития. Двусторонние контакты на высшем и высоком уровнях содействуют укреплению стратегического партнерства между Узбекистаном и США, наполняя его конкретным содержанием.
Была дана высокая оценка регулярному политическому диалогу между двумя странами, отмечена важность расширения взаимовыгодного сотрудничества с ведущими американскими компаниями и банками в реализации совместных проектов в сфере торговли, инвестиций и высоких технологий.
На встрече состоялся обмен мнениями о ситуации в Афганистане. Было подчеркнуто, что стороны выступают за скорейшее начало мирного политического процесса по урегулированию афганского конфликта.
84e0e082-acf0-fc6e-a714-6f91ce94e9a1.jpg
Была подтверждена обоюдная поддержка усилий правительства Афганистана по установлению мира и стабильности в стране, интеграции этого государства в процессы регионального экономического сотрудничества.
Президент Республики Узбекистан выразил признательность Президенту США Дональду Трампу за поддержку инициативы о проведении Ташкентской конференции по Афганистану и участие в ее работе представительной американской делегации.
Заместитель Госсекретаря США Томас Шэннон выразил искреннюю благодарность за приглашение принять участие в данном форуме. Особо отмечена своевременность и актуальность проведения этого важного международного мероприятия.
Американский дипломат высоко оценил реализуемый в нашей стране новый этап преобразований в сфере государственного управления и развития гражданского общества, а также экономических реформ.
От имени руководства страны он подтвердил приверженность США к дальнейшему расширению узбекско-американского многопланового сотрудничества и укреплению стратегического партнерства.