Navro‘z bayrami arafasida Xitoy hukumati va xalqi nomidan, shaxsan o‘z nomimdan Sizni va butun O‘zbekiston xalqini ushbu bayram bilan muborakbod etishga ijozat bergaysiz.
So‘nggi yillarda Xitoy – O‘zbekiston munosabatlari yangi strategik darajaga ko‘tarildi, bu mamlakatlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik rishtalariga yangi hayotiy kuch bag‘ishladi. “Bir makon – bir yo‘l” qo‘shma loyihasi doirasidagi ikki tomonlama hamkorlik izchil taraqqiy etmoqda, xalqaro va mintaqaviy masalalardagi o‘zaro aloqalar mustahkamlanib bormoqda. Ikki tomonlama munosabatlarning jadal rivojlanishi xalqlarimiz uchun foydali bo‘lmoqda. Xitoy – O‘zbekiston munosabatlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratishim va Siz bilan do‘stlikni yuksak qadrlashimni yana bir bor ta’kidlashga ijozat bergaysiz.
Hurmatli Prezident, aziz qardoshim!
O‘lkalarimiz o‘rtasidagi qadim do‘stlik, qardoshlik, birdamlik va hamkorlikni o‘zida mujassam etib, kelajak avlodlarga yetkazgan Navro‘z bayrami munosabati bilan Siz, Janobi Oliylarini hamda do‘st va qardosh o‘zbek xalqini turk xalqi va shaxsan o‘z nomimdan eng samimiy tilaklarim ila tabriklayman.
Uyg‘onish, yasharish va yangilanish fasli – Navro‘z ayyomi munosabati bilan samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi mustahkam do‘stlik va mushtarak ma’naviy qadriyatlarga asoslangan ko‘p tomonlama munosabatlar xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida yanada jadal rivojlanishiga ishonchim komil.
Nursulton Nazarboyev,
Qirg‘iziston xalqi va shaxsan o‘z nomimdan Sizni hamda Sizning timsolingizda butun O‘zbekiston xalqini bahor ayyomi – Navro‘z bilan samimiy muborakbod etaman.
Navro‘zni nishonlash xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik an’anaviy do‘stlik, yaxshi qo‘shnilik va qardoshlik aloqalarini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi o‘zaro ishonch va anglashuv tamoyillariga asoslangan munosabatlar xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida bundan buyon ham rivojlanib borishiga ishonch bildirishga ijozat bergaysiz.
Ehtirom ila,
Sooranbay Jeenbekov,
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti
Sizni va birodar O‘zbekiston xalqini bahor va uyg‘onish ayyomi – xalqaro Navro‘z bayrami bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Umid qilamanki, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatlari bundan buyon ham Navro‘zning hayotbaxsh g‘oyalaridan ilhomlanib, izchil taraqqiy etib boradi.
Imomali Rahmon,
Xalqaro Navro‘z ayyomi munosabati bilan Sizga va Siz orqali qardosh O‘zbekiston xalqiga samimiy tabriklarimni izhor etish, farovonlik va ravnaq tilashga ijozat bergaysiz.
Bir necha ming yillik tarixga ega Navro‘z bayrami mehmondo‘stlik, yaxshi qo‘shnilik an’analari bardavomligi va ulug‘ insoniylik tamoyillarini mujassam etgan xalqlarimizning ma’naviy va madaniy boyligi hisoblanadi.
O‘zim va Ozarbayjon xalqi nomidan Sizni va O‘zbekiston xalqini milliy va madaniy-ma’rifiy qadriyatlarimizni o‘zida mujassam etgan Navro‘z bayrami bilan samimiy qutlayman.
Xalqlarimiz irodasi bilan biz bundan buyon ham Ozarbayjon va O‘zbekiston o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik aloqalarini birgalikda mustahkamlab borishimizga ishonch bildirishga ijozat bergaysiz.
Xalqaro Navro‘z bayrami kirib kelishi munosabati bilan Afg‘oniston xalqi nomidan Siz, Janobi Oliylari va birodar O‘zbekiston xalqiga o‘zimning eng samimiy tabriklarimni izhor etaman.
Mushtarak bayramimiz bilan yana bir bor muborakbod etgan holda, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik va aloqalarning kengayishiga ishonch bildiraman.
Muhammad Ashraf G‘ani,
Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomiga
Saudiya Arabistoni Podshohi Salmon ibn Abdulaziz Ol Saud
Saudiya Arabistoni Podshohligi voris shahzodasi,
Bosh vazirining o‘rinbosari,
mudofaa vaziri Muhammad ibn Salmon Ol Saud
Indoneziya Prezidenti Joko Vadodo
Falastin Prezidenti Mahmud Abbos
BAA vitse-prezidenti, Bosh vaziri,
Dubay amiri Muhammad ibn Roshid Ol Maktum
Afg‘oniston ijro hukumati rahbari Abdulla Abdulla
Kavkaz musulmonlari idorasi raisi Ollohshukur Poshshozoda tabrik yo‘lladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomiga Navro‘z munosabati bilan samimiy tabriklar kelishi davom etmoqda.

По случаю праздника Навруз в Узбекистане хотел бы от имени правительства и народа Китая, и от себя лично поздравить Вас и народ Узбекистана с этим праздником.
В последние годы китайско-узбекские отношения вышли на новый стратегический уровень, что придало большую жизненную силу традиционной дружбе двух стран. Непрерывно углубляется двустороннее сотрудничество по совместному проекту «Один пояс, один путь», укрепляется наше взаимодействие в международных и региональных делах. Бурное развитие двусторонних отношений приносит реальные выгоды народам двух стран. Я уделяю огромное внимание развитию китайско-узбекских отношений и высоко ценю нашу с Вами дружбу.
Уважаемый Президент, мой дорогой брат!
От всего турецкого народа и от себя лично поздравляю Ваше Превосходительство, дружеский и братский народ Узбекистана с праздником Навруз, издревле воплотивший в себе и сохранивший до нынешних поколений древние узы дружбы, принципы согласия и сотрудничества между нашими странами.
Примите мои сердечные поздравления по случаю праздника Наурыз – торжества обновления природы и весеннего расцвета.
Всецело убежден, что сформировавшиеся на основе прочной дружбы и общих духовных ценностей всесторонние отношения между двумя странами будут и в дальнейшем динамично развиваться на благо наших народов.
От имени народа Кыргызстана и от себя лично сердечно поздравляю Вас и в Вашем лице весь узбекский народ с весенним праздником Нооруз.
Празднование Нооруза способствует укреплению многовековых уз традиционной дружбы, добрососедства и родственных связей между нашими народами.
Убежден, что совместными усилиями отношения между Кыргызстаном и Узбекистаном, основанные на доверии и взаимопонимании, будут и далее укрепляться на благо наших народов.
С огромной радостью в душе поздравляю Вас и дружественный народ Вашей страны с древним праздником весеннего равноденствия и пробуждения природы – международным Наврузом.
Надеюсь, что отношения дружбы и взаимовыгодного сотрудничества наших стран будут и в дальнейшем поступательно развиваться, вдохновляясь жизнеутверждающими идеями Навруза.
По случаю международного праздника Новруз имею честь направить Вам и в Вашем лице всему братскому народу Узбекистана сердечные поздравления и пожелания благополучия и процветания.
Новруз байрам, уходящий корнями в глубь тысячелетий, является духовным и культурным достоянием наших народов, воплощая собой преемственность традиций гостеприимства, добрососедства и высоких принципов гуманизма.
От своего имени и от имени азербайджанского народа искренне поздравляю Вас и народ Узбекистана с праздником Новруз, воплотившим в себе национальные и культурно-духовные ценности наших народов.
Убежден, что согласно воле наших народов мы и впредь совместно будем укреплять дружбу и сотрудничество между Азербайджаном и Узбекистаном.
От имени народа Афганистана и от себя лично поздравляю Ваше Превосходительство и братский народ Узбекистана с международным праздником Навруз.
В связи с нашим общим праздником хотел бы выразить уверенность в дальнейшем расширении сотрудничества и взаимодействия между нашими странами.
Желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и успехов, а народу Узбекистана – счастья, благополучия и процветания.