O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17 noyabr kuni Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT) bosh kotibi Xelga Shmid bilan muzokara o‘tkazdi.
YeXHT bilan ushbu tashkilot faoliyatining uchta – iqtisodiy, siyosiy va gumanitar yo‘nalishlarning barchasida hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Keyingi vaqtda aloqalar faollashgani, ochiq va konstruktiv muloqot rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro hamkorlikka 30 yil to‘lgan joriy yilning o‘zida O‘zbekistonga YeXHTning amaldagi raisi Zbignev Rau va YeXHTning Milliy ozchiliklar masalalari bo‘yicha Oliy komissari Qayrat Abdurahmonov tashrif buyurdi. Demokratik institutlar va inson huquqlari byurosi, Parlament assambleyasi va YeXHTning OAV erkinligi bo‘yicha vakili bilan samarali hamkorlik olib borilmoqda.
Yoshlar o‘rtasida raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish bo‘yicha hamda 2026 yilga qadar davrga mo‘ljallangan Terrorchilik va ekstremizmga qarshi kurashish strategiyasi doirasida qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Suhbat davomida YeXHT tuzilmalarining ekspert ko‘magi, ayniqsa O‘zbekistonda demokratik islohotlarni davom ettirish va fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish masalalarida muhim o‘rin tutishi ta’kidlandi.
Iqtisodiyot va ekologiya yo‘nalishlaridagi hamkorlikni kuchaytirish, “yashil” iqtisodiyot, raqamlashtirish, kichik biznes va ekologiya sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish zarurligi qayd etildi.
Mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikning dolzarb muammolari muhokama qilinar ekan, qo‘shni Afg‘onistondagi vaziyatga alohida e’tibor qaratildi. Afg‘on xalqining muhim gumanitar ehtiyojlarini ta’minlashga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 ноября провел переговоры с генеральным секретарем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Хельгой Шмид.
Обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества с ОБСЕ во всех трех измерениях ее деятельности – экономическом, экологическом, политическом и гуманитарном.
С удовлетворением отмечены активизация контактов, развитие открытого и конструктивного диалога в последнее время.
Только в этот год – год 30-летия сотрудничества – Узбекистан посетили действующий председатель ОБСЕ Збигнев Рау и Верховный комиссар ОБСЕ по делам национальных меньшинств Кайрат Абдрахманов. Ведется плодотворное сотрудничество с Бюро по демократическим институтам и правам человека, Парламентской ассамблеей и представителем ОБСЕ по свободе СМИ.
Совместно осуществляются проекты по развитию цифровых навыков среди молодежи и в рамках Стратегии по борьбе с терроризмом и экстремизмом до 2026 года.
В ходе беседы отмечена важность экспертной поддержки структур ОБСЕ, особенно в вопросах продолжения демократических реформ и развития институтов гражданского общества в Узбекистане.
Подчеркнута необходимость усиления взаимодействия в экономическом и экологическом измерении, реализации совместных проектов в области «зеленой» экономики, цифровизации, малого бизнеса и экологии.
В контексте обсуждения актуальных проблем региональной и международной безопасности, особое внимание уделено ситуации в соседнем Афганистане. Достигнута договоренность о реализации совместных проектов, направленных на решение насущных гуманитарных нужд афганского народа.