Shavkat Mirziyoyev Buxoro-Kogon yo‘li bo‘yida qurilayotgan ko‘p qavatli uylarni borib ko‘rdi
Бу uylar qurilishi 2017-yil may oyida boshlangan va ularni joriy yil martda yakuniga yetkazish mo‘ljallangan. Umumiy majmua sifatida qurilayotgan uylar soni 39 ta bo‘lib, 1024 xonadondan iborat. 5 qavatli uylar asosan 2 va 3 xonali, birinchi qavatida savdo va xizmat ko‘rsatish nuqtalari joylashgan. Uylar 15 yil muddatga kredit asosida beriladi.
Президентимиз uylarning qurilish loyihasini ko‘zdan kechirdi.
d64cdc5c-12eb-1fec-08a1-5fe50980cd68.jpg
Шу yerda davlatimiz rahbariga viloyatda olib boriladigan yangi qurilishlar haqida ma’lumot berildi. Kogon shahrida qurilayotgan 6 va 7 qavatli uylar qariyb 2 gektar maydonni egallaydi.
Бухоро shahrining Islom Karimov ko‘chasi bo‘yidagi inshootlarni qayta qurish loyihasiga ko‘ra, savdo, ko‘ngilochar markazlar, ijtimoiy soha obe’ktlari barpo etiladi.
Шавкат Mirziyoyev loyihalarni takomillashtirish bo‘yicha o‘z takliflarini aytdi.
0d19a524-be79-44a5-68f1-b5d236aa592c.jpg
Buxoro shahrining bosh rejasiga ko‘ra, I.Karimov, O.Eshonov, Hamza, M.Iqbol, S.Ayniy ko‘chalari kesishmalaridagi turar-joy mavzelari qayta quriladi. Tartibsiz va ma’naviy eskirgan uylar yangilanadi.
Бу yerdagi besh massivda 785 xonadonli 57 turar-joy binosi, 181 noturar-joy bino va 28 ta hovli mavjud. Yangi loyihaga ko‘ra, 3399 xonadonli 57 turar-joy binosi, 370 noturar-joy binosi barpo etiladi.
– Бу eng muhim masala, – dedi Prezidentimiz. – Odamlarni rozi qilish uchun avvalo, ularning yashash joylariga e’tibor qaratish lozim.
Лойиҳаларда ko‘rsatilganidek, Buxoro shahridagi Ibn Sino ko‘chasi qayta quriladi. Bundan tashqari, Alpomish va Farg‘oniy ko‘chalari kesishmasida umumiy majmua sifatida yangi turar-joy binolari bunyod etiladi.
e525c9ac-3e35-dc0d-c1ed-4b14405398cc.jpg
Бухоро viloyatida ko‘p qavatli uy-joy fondini yaxshilash dasturida esa joriy yilda 546 ta ko‘p qavatli uyni ta’mirlash va atrofini obodonlashtirish ko‘zda tutilgan.
-Бухоро – sayyohlar ko‘p keladigan shahar. Bu yerda tarixiy obidalar ko‘p, lekin zamonaviy bino va inshootlar kam, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bu ko‘chalar bo‘yida  zamonaviy binolar qurish kerak. Buxoro nafaqat tarixiy, balki zamonaviylik nuqtai nazaridan ham yetakchi bo‘lishi zarur.
Давлатимиз раҳбарига Buxoro davlat tibbiyot institutining 900 o‘rinli o‘quv binosi va 200 o‘rinli klinikasi, Respublika shoshilinch tez tibbiy yordam markazi Buxoro filialining qabul-diagnostika bo‘limini qurish va 120 o‘rinli davolash korpusini rekonstruksiya qilish loyihalari taqdim qilindi.
Вилоятда yo‘lovchi tashish tizimini rivojlantirish rejasiga ko‘ra, katta sig‘imli avtobuslar xarid qilinadi. Buxoro viloyatidan Rossiyaning Moskva, Ufa, Sankt-Peterburg kabi shaharlariga yangi yo‘nalishlar ochiladi. Bundan tashqari, mavsumiy yo‘nalishlar tashkil qilinib, viloyatlarga qatnovlar amalga oshiriladi.
– Transport tizimini takomillashtiradigan vaqt keldi, – dedi Prezidentimiz. – Shu paytgacha bu sohaga yetarlicha e’tibor berilmadi. Qanchadan-qancha avtobus saroylari xususiylashtirib yuborildi. Chekka joylarga transport vositalari bormaydi. Odamlar shaharga kelishga qiynaladi. Buning uchun jamoat transporti tizimini tartibga olish zarur.
Бухоро viloyatida ichimlik suvi ta’minoti tizimini rivojlantirish rejasi ham ko‘rib chiqildi. Unga ko‘ra, 2019 yildan viloyatning asosiy qismi ichimlik suvi bilan ta’minlanadi. Ayni paytda bu boradagi ko‘rsatkich 51 foiz, xolos. Jahon banki ishtirokida amalga oshirilayotgan loyihada Qorako‘l va Olot tumanlari aholisini ichimlik suvi bilan to‘liq ta’minlash ko‘zda tutilgan.

Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством многоэтажного жилья вдоль дороги Бухара-Каган
Строительство этих домов начато в мае 2017 года и завершится в марте текущего года. Жилой комплекс состоит из 39 пятиэтажных домов, насчитывающих 1024 двух- и трехкомнатные квартиры. На первом этаже будут расположены пункты торговли и сервиса. Квартиры в домах предоставляются в кредит сроком на 15 лет.
Президент нашей страны ознакомился со строительством домов.
Здесь же была представлена информация о новых строительных проектах. В Кагане будут построены шести- и семиэтажные дома на площади почти 2 гектара.
Согласно проекту реконструкции зданий на улице Ислама Каримова в Бухаре будут возведены торговые, развлекательные комплексы, объекты социальной сферы.
Шавкат Мирзиёев дал свои предложения по доработке проектов.
d64cdc5c-12eb-1fec-08a1-5fe50980cd68.jpg
Генеральный план Бухары предусматривает перестройку жилых массивов на пересечении улиц И. Каримова, О. Эшонова, Хамзы, М. Икбола, С. Айни. Устаревшие строения будут обновлены.
— Это очень важный вопрос, — сказал Президент нашей страны. – Чтобы люди были удовлетворены жизнью, прежде всего необходимо улучшить их жилищные условия.
Реконструкцию ожидает и улица Ибн Сино. На пересечении улиц Алпомиша и Фергани будет построен новый жилищный комплекс.
Программа улучшения многоэтажного жилищного фонда Бухарской области предусматривает ремонт и благоустройство 546 многоэтажных домов в текущем году.
— Бухара – популярный среди туристов город. Здесь много исторических памятников, но мало современных зданий и сооружений, — сказал Шавкат Мирзиёев. – Вдоль этих улиц следует построить современные здания. Бухара должна идти впереди не только как исторический, но и как инновационный город.
0d19a524-be79-44a5-68f1-b5d236aa592c.jpg
Главе нашего государства были представлены проекты строительства учебного корпуса на 900 мест и клиники на 200 коек в Бухарском государственном медицинском институте, возведения приемно-диагностического отделения и реконструкции лечебного корпуса Бухарского филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи.
Согласно плану развития системы пассажирских перевозок будут закуплены автобусы большой вместимости. Откроются новые маршруты из Бухарской области в Москву, Уфу, Санкт-Петербург и другие российские города. Также планируется наладить сезонные маршруты и межобластные перевозки.
e525c9ac-3e35-dc0d-c1ed-4b14405398cc.jpg
— Пришло время усовершенствовать систему транспорта, — сказал глава нашего государства. – До этого данной сфере не уделялось достаточного внимания. Множество автобусных парков были приватизированы. В отдаленные районы транспорт не едет, поэтому людям сложно приезжать в город. Необходимо упорядочить систему общественного транспорта.
Рассмотрен план развития системы питьевого водоснабжения в Бухарской области. Так, начиная с 2019 года большая часть жителей области будет обеспечиваться питьевой водой. В настоящее время этот показатель составляет 51 процент. Проект, реализуемый с участием Всемирного банка, предусматривает полное обеспечение питьевой водой жителей Каракульского и Алатского районов.
Глава нашего государства указал на необходимость скорейшей реализации проектов, соблюдая при этом качество выполняемых работ.