Ўзбекистон ва Покистон етакчиларининг музокаралари якунлари бўйича оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг ўтказилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Покистон Бош вазири Имрон Хоннинг расмий ташрифини давлатлараро муносабатлар тарихида янги саҳифа очадиган муҳим сиёсий воқеа, деб баҳолади.
– Кўп қиррали алоқаларимиз охирги йилларда сифат ва мазмун жиҳатидан юқори босқичга кўтарилиб бораётгани бизни мамнун этади. Ҳозиргина якунланган тор ва кенгайтирилган доирадаги музокаралар дўстлик ва ҳамкорликни ривожлантириш йўлидаги интилишларимиз қатъий эканини исботлади. Ўзбекистон ва Покистон ҳамкорлигининг бугунги юқори даражасидан келиб чиқиб, давлатларимиз ўртасида Стратегик шериклик тўғрисидаги қўшма декларацияни имзоладик. Бу муҳим қадам алоқаларимиз тарихида янги даврни бошлаб беради, деб ишонч билан айта оламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
– Бу менинг Ўзбекистонга биринчи ташрифим, иншооллоҳ, охиргиси бўлмайди. Биз жаноб Президент билан жуда кенг қамровли мулоқот қилдик. Суҳбатимиз ғоятда самимий бўлгани ва узоқ давом этганидан унинг охирига бориб мен ўзбекчани тушуна бошладим. Чунки урду тили билан ўзбек тили бир-бирига яқин. Бугунги кунда Покистон ва Ўзбекистонда аҳолининг қуйи қатламларига эътибор қаратиш, камбағалликни қисқартириш, таълимни ривожлантириш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳамоҳанг. Биз савдо-иқтисодиёт, транспорт, таълим, маданият, туризм соҳаларидаги имкониятларни атрофлича муҳокама қилиб, стратегик келишувларга эришдик, – деб таъкидлади Имрон Хон.
Ўзаро ишонч ва очиқлик, самимий ва амалий руҳда ўтган самарали музокараларда шерикликнинг янги имкониятлари кўриб чиқилиб, “ўсиш нуқталари” белгилангани қайд этилди. Сўнгги йилларда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми тўрт баробар ўсгани, келгусида ушбу рақамларни яна тўрт-беш баробарга ошириш бўйича келишиб олингани таъкидланди.
Ташриф арафасида ўтган Ҳукуматлараро қўшма комиссия йиғилиши ва бизнес-форум доирасида 500 миллион доллардан ортиқ аниқ лойиҳалар бўйича келишувларга эришилган. Транзит ва савдо тўғрисидаги битим режалаштирилган улкан мақсадларга эришишга хизмат қилади.
Қишлоқ хўжалиги, уруғчилик ва чорвачилик, машинасозлик ва қурилиш, фармацевтика ва кимё, енгил саноат ва бошқа устувор соҳаларда янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, ҳудудлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатишга келишилгани маълум қилинди.
“Термиз – Мозори Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўли қурилиши масаласи ҳам атрофлича кўриб чиқилгани қайд этилди.
Хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга келишиб олингани айтилди. Томонлар нуфузли халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасида бир-бирини қўллаб-қувватлашни давом эттиришини тасдиқладилар.

По завершении переговоров лидеров Узбекистана и Пакистана состоялся брифинг для представителей средств массовой информации.
Президент Шавкат Мирзиёев назвал официальный визит Премьер-министра Пакистана Имрана Хана важным политическим событием, открывающим новую страницу в истории межгосударственныхотношений.
— Нам приятно, что за последние годы наши многоплановые отношения поднимаются на качественно и содержательно еще более высокий уровень. Только что завершившиеся переговоры в узком и расширенном составах доказали твердость наших намерений развивать отношения дружбы и сотрудничества. Учитывая нынешний высокий уровень взаимодействия между Узбекистаном и Пакистаном, мы подписали Совместную декларацию о стратегическом партнерстве между нашими государствами. Можем с уверенностью сказать, что этот важный шаг откроет новую эру в истории наших отношений, — сказал Шавкат Мирзиёев.
— Это мой первый визит в Узбекистан, и надеюсь, что не последний. Мы с господином Президентом провели очень содержательный диалог. Искренность и продолжительность беседы были такими, что под конец я начал понимать узбекский. Ведь урду и узбекский язык схожи. Сегодня и в Пакистане, и в Узбекистане проводится созвучная работа по поддержке малообеспеченных слоев населения, сокращению бедности, развитию образования. Мы обстоятельно обсудили возможности сотрудничества в торгово-экономической, транспортной, образовательной, культурной и туристической сферах, достигли стратегических договоренностей, — отметил Имран Хан.
Отмечалось, что в ходе плодотворных переговоров, прошедших в атмосфере взаимного доверия и открытости, искреннем и прагматичном духе, были рассмотрены новые возможности для партнерства и определены «точки роста». Подчеркнуто, что объем двусторонней торговли за последние годы увеличился в четыре раза, стороны договорились увеличить этот показатель еще в четыре-пять раз.
На прошедшем накануне визита заседании совместной Межправительственной комиссии и в рамках сегодняшнего бизнес-форума были достигнуты договоренности по конкретным проектам на сумму более 500 миллионов долларов. В их числе следует особо отметить Соглашение о транзите и торговле, который послужит достижению намеченных нашими странами масштабных планов.
Также была достигнута договоренность о реализации новых совместных проектов в сельском хозяйстве, семеноводстве и животноводстве, машиностроении и строительстве, фармацевтике и химии, легкой промышленности и других приоритетных сферах, а также об установлении прямых связей между регионами.
Подробно был рассмотрен вопрос строительства железной дороги «Термез — Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар».
Как отмечалось на брифинге, стороны условились также расширить сотрудничество в сфере безопасности. Стороны подтвердили неизменную взаимную поддержку в рамках авторитетных международных и региональных структур.