Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан икки давлат раҳбарлари бир-бирларини қутладилар.
Қозоғистон Президенти Нурсултон Назарбоевнинг қутловида ушбу тарихан қисқа даврда мамлакатларимизнинг ўзаро ҳамкорлиги борасида салмоқли натижаларга эришилгани қайд этилган.
«Бугунги кунда Қозоғистон ва Ўзбекистон сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги икки томонлама ва кўп қиррали ўзаро алоқаларнинг намунавий моделини намойиш қилган ҳолда, бутун Марказий Осиё минтақасининг янада тараққиётини таъминлайдиган мустаҳкам пойдевор яратмоқда, деб таъкидланади қутловда. – Жорий йилда Сизнинг Остона шаҳрига ташрифингиз ва менинг Тошкентга ташрифим мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга улкан ҳисса қўшди. Уларнинг натижалари муносабатларимизни сезиларли равишда кенгайтириб, ҳамкорлигимизнинг янги устувор йўналишларини белгилаб берди».
Нурсултон Назарбоев Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги самарали стратегик шериклик асрлар давомида дўстлик ва ҳамжиҳатликда яшаб келаётган халқларимиз фаровонлиги йўлида бундан буён ҳам янада жадал ривожланиб боришига қатъий ишонч билдирган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг қутлуғ сана –дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан йўллаган қутловида бундай дейилади: «Чиндан ҳам тарихий ушбу муҳим воқелик мамлакатларимиз ўртасида дўстлик ва яхши қўшничилик алоқаларини мустаҳкамлаш, Абадий дўстлик ва Стратегик шериклик тўғрисидаги шартномалар асосида ўзаро манфаатли ва кўп қиррали ҳамкорликни изчил ривожлантиришга мустаҳкам пойдевор яратди».
«Жорий йилда бўлиб ўтган олий даражадаги самарали учрашув ва музокаралар Ўзбекистон – Қозоғистон муносабатларини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга имкон яратди, уларни аниқ амалий мазмун билан бойитди. Муваффақиятли ҳамда самарали ўзаро алоқаларнинг замонавий босқичи қардош ўзбек ва қозоқ халқларининг манфаатларига тўлиқ жавоб беради, бутун Марказий Осиё минтақасида барқарорлик ва тараққиётни таъминлашга хизмат қилади», деб қайд этилади қутловда.
Давлатимиз раҳбари ҳар томонлама, жумладан, халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги алоқалар бундан буён ҳам фаол кенгайиб ва ривожланиб боришига қатъий ишонч билдирган. «Бу мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва шериклик муносабатларини изчил мустаҳкамлашга хизмат қилиши шубҳасиз», деб таъкидлаган.

По случаю 25-й годовщины со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан главы двух государств обменялись поздравительными посланиями.
В послании Президента Казахстана Нурсултана Назарбаева отмечается, что за короткий по историческим меркам период сотрудничество между двумя странами достигло значимых результатов.
«В настоящее время Казахстан и Узбекистан, демонстрируя образцовую модель двустороннего и многостороннего взаимодействия в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, формируют прочную основу, гарантирующую дальнейшее развитие всего региона Центральной Азии, — подчеркивается в послании. — Большой вклад в углубление сотрудничества между нашими странами внесли Ваш визит в г.Астану и мой визит в г.Ташкент в текущем году. Их итоги, существенно расширив горизонты наших отношений, определили новые приоритеты в нашей повестке дня».
Нурсултан Назарбаев выразил твердую убежденность, «что плодотворное стратегическое партнерство между Казахстаном и Узбекистаном и в будущем будет динамично развиваться на благо наших народов, живущих на протяжении веков в дружбе и согласии».
В послании Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по случаю знаменательной даты – 25-летия установления дипломатических отношений отмечается, что «это поистине исторической важности событие заложило прочный фундамент для укрепления дружбы и добрососедства, динамичного развития взаимовыгодного и многопланового сотрудничества между нашими странами на основе положений договоров о Вечной дружбе и Стратегическом партнерстве».
«Состоявшиеся в этом году плодотворные встречи и переговоры на высшем уровне позволили вывести узбекско-казахстанские отношения на совершенно новый качественный уровень, наполнив их конкретным практическим содержанием, — говорится в документе. — Достигнутый современный уровень успешного и продуктивного взаимодействия в полной мере отвечает интересам братских народов Узбекистана и Казахстана, способствует обеспечению стабильности и прогрессу во всем регионе Центральной Азии».
Глава Узбекистана подчеркнул твердое намерение «и далее активно расширять и углублять всестороннее взаимодействие, в том числе в рамках международных и региональных организаций. Это, несомненно, будет способствовать последовательному укреплению дружбы, добрососедства и партнерства между нашими странами и народами».