Ҳурматли Гутерриш жаноблари!
Аввало, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин жанобларига “Бир макон, бир йўл” учинчи халқаро форумида иштирок этишга таклиф қилгани ҳамда илиқ қабул учун самимий миннатдорликбилдираман.
“Макон ва йўл” ташаббусининг ўн йиллиги муносабати билан хитойлик дўстларимиз ҳамда тадбирнинг барча иштирокчилари номига билдирилган табрик сўзларига қўшиламан.
Буюк ипак йўлини қайта тиклашга қаратилган улуғвор ғоя тарихан қисқа даврда кўплаб тарафдорларига эга бўлди ва халқаро ҳамкорликнинг янги моделига айланди. У умумий тараққиёт ва фаровонликка эришиш йўлидаги зарурий, инклюзив ва очиқ платформага айланди.
Жаҳондаги етакчи давлатлар ўртасидаги ўзаро ишонч инқирози туфайли вужудга келган ҳозирги геосиёсий беқарорлик шароитида ушбу дастурнинг ўрни ва аҳамияти тобора ортиб бормоқда.
Хитойнинг ҳар томонлама стратегик шериги сифатида Ўзбекистон биринчилардан бўлиб “Макон ва йўл” ташаббусини қўллаб-қувватлаганини алоҳида таъкидлашни истардим. Биз мазкур ташаббуснинг асосий мақсад ва вазифаларини янада илгари суришнинг қатъий тарафдоримиз.
Хитойнинг “Яшил ипак йўли” ташаббуси моҳият эътибори билан умумий “яшил” келажак кун тартибини шакллантиради, деб ҳисоблаймиз. Ушбу ғоя Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин жаноблари томонидан илк бор 2016 йилда айнан бизнинг мамлакатимизда эълон қилингани чуқур рамзий маънога эга.
Ўзбекистон ва бутун Марказий Осиё жаҳондаги иқлим ўзгариши оқибатларидан энг кўп зарар кўраётган минтақалардан бири эканини таъкидламоқчиман.
Ҳозирги вақтда бизнинг минтақамиз мамлакатлари глобал исиш, экологик мувозанат бузилишининг аномал об-ҳаво шароитлари, тез-тез юз бераётган қурғоқчилик ва чанг бўронлари, ерларнинг шиддат билан деградацияга учраши ва чўлланиши, биохилма-хилликнинг йўқолиши кўринишида намоён бўлаётган жиддий таҳдидларини ўзида тўлиқ ҳис этмоқда.
Биргина мисол – кўп йиллик кузатишлар бугунги кунда Марказий Осиёда ўртача ҳаво ҳароратининг ошиб бориши дунёдаги умумий кўрсаткичлардан икки марта юқори эканини кўрсатмоқда.
Биз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясида қабул қилинган махсус резолюция доирасида Оролбўйида экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудларини яратиш бўйича кенг кўламли дастурни амалга оширмоқдамиз.
Ўзбекистон жорий йилнинг сентябрь ойида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби ташаббусига кўра бўлиб ўтган Иқлим ўзгариши билан боғлиқ улкан вазифалар саммитини ҳам юқори баҳолайди ҳамда мазкур анжуман якунларининг тезроқ амалга оширилишига умид билдиради.
Биз 2024 йил Марказий Осиёда “яшил” тараққиёт соҳасидаги мақсадларга эришиш йўлида фикр алмашиш ва саъй-ҳаракатларни бирлаштириш учун Самарқанд халқаро иқлим форумини ўтказиш ниятидамиз.
Умид қиламизки, ушбу форум барқарор ривожланиш йўлидаги глобал хавф-хатарларга жавоб топиш учун “Келажак учун – Самарқанд мулоқоти”ни ташкил этишда амалий қадам бўлиб хизмат қилади.
Ўзбекистон “Яшил ипак йўли” доирасида кенг кўламли халқаро ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор.
Шу муносабат билан Хитой ҳамда “Макон ва йўл” саммитининг бошқа иштирокчилари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича фикрларимиз билан ўртоқлашмоқчиман.
Биринчидан, биргаликдаги саъй-ҳаракатларимизни янада яқиндан мувофиқлаштириш мақсадида “Марказий Осиёнинг “яшил” кун тартиби” ва “Яшил ипак йўли” концептуал ташаббусларининг ўзаро боғлиқ ҳолда амалга оширилиши тарафдоримиз.
Қуйидаги муҳим вазифаларнинг амалга оширилишини таъминлаш мақсадида кенг кўламдаги ”Яшил” тараққиёт дастури”ни ишлаб чиқишни таклиф этамиз: иқтисодиёт тармоқларини “яшил” тараққиёт талаблари асосида трансформация қилиш ва рақамлаштириш, транспорт ва энергетика тармоқларида барқарор инфратузилмани яратиш, “яшил” саноат қувватларини ишга тушириш, камбағалликни қисқартириш ва “ақлли” қишлоқ хўжалигини ривожлантириш.
Иккинчидан, “яшил” ишлаб чиқариш занжирлари ва инновацияларни ривожлантириш соҳасида амалий ҳамкорликни кенгайтиришни муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Хитойнинг етакчи компаниялари билан биргаликда ва бошқа хорижий ҳамкорларни жалб этган ҳолда, “яшил технологиялар”ни кенг жорий қилиш асосида саноат соҳасида ва муҳим ижтимоий аҳамиятга эга бўлган дастурларни амалга ошириш учун Оролбўйи минтақасида Махсус намунали технологик паркни ташкил этишга тайёрмиз.
Учинчидан, Хитойнинг “Макон ва йўл” дастурининг “яшил” инвестициялар тамойиллари” борасидаги ташаббусини қўллаб-қувватлаймиз ва уни амалга оширишда иштирок этиш ниятидамиз.
Ўзбекистонда “Яшил” молиялаштириш” жамғармасини таъсис этишни таклиф қиламиз. Ушбу жамғарма кам углеродли иқтисодиёт ва “тоза” технологияларни ривожлантириш, шунингдек, минтақа мамлакатларида юқори экологик стандартларни жорий этиш учун молиявий ресурсларни сафарбар қилишнинг таъсирчан воситасига айланади.
Тўртинчидан, биз “Макон ва йўл” дастурида иштирок этаётган мамлакатларни “яшил” маҳсулотлар, айниқса, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг ўзаро савдосидаги чеклов ва тўсиқларни камайтиришга чақирамиз.
Бешинчидан, “яшил” энергияга ўтиш бўйича мулоқотни фаоллаштириш ва “Макон ва йўл” ташаббусига қўшилган мамлакатлар вазирларининг мунтазам учрашувларини ўтказишни муҳим, деб биламиз.
Аминмизки, бу қайта тикланадиган энергия соҳасида халқаро кун тартибини кенгайтириш бўйича ўзаро мувофиқлаштирилган ёндашувларни ишлаб чиқиш имконини беради.
Олтинчидан, Оролбўйи халқаро инновациялар маркази негизида “яшил” билим ва ечимларни трансфер қилиш бўйича илмий-ахборот платформасини ишга туширишни таклиф этамиз.
Еттинчидан, биз Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университети негизида “Яшил” тараққиёт ва экология соҳасида мутахассислар тайёрлаш ва академик алмашувни ривожлантириш бўйича қўшма дастур ишлаб чиқиш тарафдоримиз.
Бу борада Хитой ҳамда “Макон ва йўл” ташаббусининг бошқа иштирокчи мамлакатлари етакчи олийгоҳлари ва таълим марказлари бизнинг шерикларимиз сифатида иштирок этишлари мумкин.
Ва ниҳоят, биз жамиятда табиий ресурслар ва атроф-муҳитга нисбатан эҳтиёткорлик билан муносабатда бўлиш бўйича анъанавий қадриятларни қарор топтирмасдан туриб, “яшил” тараққиётга ўтиш мумкин эмас, деб ҳисоблаймиз.
Шу муносабат билан “Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасида “яшил” маданиятни ривожлантириш бўйича Глобал дастурни ишга туширишни ва унда этно-экологик фестиваллар, форумлар, мамлакатларимиздаги таниқли жамоат арбоблари, фан, бизнес ва маданият намояндалари иштирокида тақдимотлар ва тадбирларни ўтказишни назарда тутишни таклиф этамиз.
Донишманд хитой халқининг мақолида айтилганидек, “Келгуси асрнинг бахти ушбу асрда қурилади”.
Бугун биз саъй-ҳаракатларимизни бирлаштирган ва кучайтирган ҳолда, инсониятнинг “яшил” келажаги учун мустаҳкам пойдевор яратмоқдамиз.
Ишончим комилки, бугунги учрашувимиз якунлари, билдирилган ғоя ва таклифлар бизнинг ана шу эзгу мақсадга эришиш йўлидаги умумий аниқ ҳиссамиз бўлади.

Уважаемый господин Гутерриш!
Прежде всего выражаю искреннюю признательность Председателю Китайской Народной Республики господину Си Цзиньпину за приглашение принять участие в третьем Международном форуме «Один пояс, один путь» и оказываемый радушный приём.
Присоединяюсь к поздравлениям в адрес наших китайских друзей и всех участников мероприятия в связи 10-летием инициативы «Поясаи пути».
За короткий исторический период грандиозная идея возрождения Великого шёлкового пути обрела множество сторонников и стала новой моделью международного сотрудничества. Она превратиласьв востребованную, инклюзивную и открытую платформу взаимодействия в целях достижения всеобщего прогресса и процветания.
Роль и значение данной программы многократно возрастают в нынешних условиях геополитической нестабильности, вызванной кризисом доверия между ведущими мировыми державами.
Хочу особо подчеркнуть, что Узбекистан как всесторонний стратегический партнёр Китая в числе первых поддержал инициативу «Пояса и пути». Мы твёрдо привержены дальнейшему продвижению её основных целей и задач.
Считаем, что китайская инициатива «Зелёный Шёлковый путь» по сути формирует повестку общего «зелёного» будущего. Глубоко символично, что впервые эта идея была озвучена Председателем Китайской Народной Республики господином Си Цзиньпином в 2016 году именно в нашей стране.
Подчеркну, что Узбекистан и вся Центральная Азия являются одним из наиболее уязвимых к последствиям изменения климата регионов в мире.
В настоящее время страны нашего региона в полной мере ощущают на себе серьёзные вызовы глобального потепления и нарушения экологического баланса, проявляющиеся в виде аномальных погодных условий, участившихся засух и пыльных бурь, стремительной деградации и опустынивания земель, утраты биоразнообразия.
Приведу лишь один пример – многолетние наблюдения показывают, что сегодня средний рост температуры воздуха в Центральной Азии в два раза превышает общемировые показатели.
Мы реализуем масштабную программу по созданию в Приаралье Зоны экологических инноваций и технологий в рамках принятой специальной резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций.
Узбекистан также высоко оценивает и надеется на скорейшую практическую реализацию итогов Саммита амбициозных задач в связи с изменением климата, прошедшего по инициативе Генерального секретаря Организации Объединённых Наций в сентябре этого года.
В 2024 году мы намерены провести Самаркандский международный климатический форум для обмена мнениями и объединения усилий в достижении целей «зелёного» развития в Центральной Азии. Рассчитываем, что этот форум станет практическим шагом в создании «Самаркандского диалога во имя будущего» для поиска ответов на глобальные угрозы устойчивого развития.
Узбекистан заинтересован в развитии широкого международного сотрудничества в рамках «Зелёного Шёлкового пути».
В этой связи хотел бы поделиться нашим видением дальнейшего углубления взаимовыгодного партнёрства с Китаем и другими участниками «Пояса и пути».
Во-первых, в целях более тесной координации совместных усилий мы выступаем за сопряжение концептуальных инициатив – «Зелёной» повестки Центральной Азии» и «Зелёного Шёлкового пути».
Предлагаем разработать полномасштабную Программу «зелёного» развития для практической реализации ключевых задач: «зелёной» трансформации и цифровизации отраслей экономики; создания устойчивой инфраструктуры в транспортной и энергетической отраслях; запуска «зелёных» промышленных мощностей; сокращения бедности и развития «умного» сельского хозяйства.
Во-вторых, считаем важным расширить практическое сотрудничество в области развития «зелёных» производственных цепочек и инноваций.
Готовы вместе с ведущими китайскими компаниями и с привлечением других зарубежных партнёров создать в регионе Приаралья Специальный демонстрационный технологический парк для реализации индустриальных и социально значимых программ на основе широкого внедрения «зелёных» технологий.
В-третьих, поддерживаем инициативу Китая о «Принципах «зелёных» инвестиций «Пояса и пути» и намерены принять участие в её продвижении.
Предлагаем учредить в Узбекистане Фонд «зелёного» финансирования, который станет действенным инструментом мобилизации финансовых ресурсов для развития низкоуглеродной экономики и «чистых» технологий, а также внедрения высоких экологических стандартов в странах региона.
В-четвёртых, призываем страны-участницы «Пояса и пути» к снижению ограничений и барьеров во взаимной торговле «зелёными» товарами, особенно сельхозпродукцией.
В-пятых, считаем важным активизировать диалог по переходу к «зелёной» энергетике и проводить регулярные встречи министров стран «Пояса и пути».
Убеждены, что это позволит разработать скоординированные подходы к расширению международной повестки в области возобновляемой энергетики.
В-шестых, мы предлагаем запустить научно-информационную платформу по трансферу «зелёных» знаний и решений на базе Международного инновационного центра Приаралья.
В-седьмых, выступаем за разработку совместной Программы подготовки специалистов и развития академических обменов в сфере «зелёного» развития и экологии на базе Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата.
Нашими партнёрами по этой работе могли бы стать ведущие вузы и образовательные центры Китая и других стран-участниц «Пояса и пути».
И наконец, считаем, что переход на рельсы «зелёного» развития невозможен без утверждения в обществе традиционных ценностей бережного отношения к природным ресурсам и окружающей среде.
В этой связи предлагаем запустить Глобальную программу развития «зелёной» культуры в рамках инициативы «Один пояс, один путь» и предусмотреть в ней проведение этно-экологических фестивалей, форумов, презентаций и мероприятий с участием известных в наших странах общественных деятелей, представителей науки, бизнеса и культуры.
Как гласит мудрая китайская пословица, «Счастье следующего века строится в этот век».
Сегодня, консолидируя и наращивая наши усилия, мы закладываем прочный фундамент «зелёного» будущего человечества.
Уверен, что итоги нашей встречи, а также прозвучавшие сегодня идеи и предложения станут общим реальным вкладом в достижение этой благородной цели.