Президентимиз Шавкат Мирзиёев Яккабоғ туманидаги “Дармон шарбати” мева-сабзавотни қайта ишлаш ва қадоқлаш корхонаси фаолияти билан танишди
Қашқадарё заминида етиштирилган, қуёш нурига тўйинган, унумдор ва баҳаво ҳудудларда пишиб етилган сархил ноз-неъматлар ғоят мазали ва фойдали дармондориларга бой бўлади. Шу боис бундай маҳсулотларни юртдошларимиз ҳам, хорижликлар ҳам бирдек севиб истеъмол қилади.
Давлатимиз раҳбари 2017 йил февраль ойида Қашқадарё вилоятига сафари чоғида вилоятда етиштирилаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, уларни экспорт қилиш ҳажмларини янада кўпайтириш бўйича топшириқлар берган эди.
Яккабоғ туманидаги “Дармон фарм” хусусий корхонасига қарашли «Дармон шарбати» мева-сабзавотни қайта ишлаш ва қадоқлаш корхонаси 2017 йил август ойида ишга туширилди. Бу ерда кунига 12 тонна маҳсулот ишлаб чиқарилмоқда. Замонавий, энергиятежамкор ускуналар бир кеча-кундузда 20 тоннагача мева-сабзавотни қайта ишлаш қувватига эга. Асосан олма, ошқовоқ ва сабзи шарбати тайёрланиб, ички бозорга чиқарилмоқда. Келгусида узум, анор ва бошқа қатор сабзавот маҳсулотларини ҳам қайта ишлаб, шарбат тайёрлаш кўзда тутилган.
Президентимиз корхонадаги иш жараёни билан танишди. Бу ерда жорий қилинган замонавий технологиялар самарали иш жараёни ва юқори сифатли маҳсулот тайёрлашни таъминламоқда. Мева-сабзавотларнинг табиий хусусиятлари сақлаб қолинган тайёр маҳсулот 1,5 ва 3 литрли махсус идишлар – аксептик пакетларга қадоқланади. Корхона ходимлари касб-ҳунар коллежларини битирган ёшлардир. Уларга замонавий технологияларни ўзлаштиришда хорижлик мутахассислар сабоқ берган.
Корхонада тайёрланаётган табиий шарбатлар чет эллик харидорларда катта қизиқиш уйғотмоқда. Яқинда россиялик ҳамкорлар билан экспорт келишувларига эришилди.
Давлатимиз раҳбари вилоятда бу каби корхоналарни кўпроқ ташкил этиш лозимлиги, замонавий технологияларни ўзлаштирган ёшларни тарбиялаш лозимлигини таъкидлади. Бунинг учун Қашқадарёда имкониятлар ҳам, ишчи кучи ҳам етарли.
Шу ернинг ўзида Қашқадарё вилоятида 2018-2019 йилларда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш ва қайта ишлаш ҳамда экспорт ҳажмини ошириш лойиҳалари тақдимоти бўлиб ўтди.
Китоб туманидаги “Easi agro international” МЧЖ томонидан қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва экспорт қилиш лойиҳаси доирасида йилига 8 миллион шартли банка сабзавот консервалари ва жемлар ишлаб чиқариш режалаштирилган. Корхонани 2018 йилнинг учинчи чорагида ишга тушириш мўлжалланмоқда. Корхона тўлиқ қувват билан иш бошлагач, 60 янги иш ўрни яратилади.
«Дармон шарбати» мева-сабзавотни қайта ишлаш ва қадоқлаш корхонаси томонидан мева-сабзавотни қайта ишлаш ва болалар таомлари ишлаб чиқариш, “Шарофат опа Қаҳрамон қизи” агрофирмаси томонидан музлаткич омборхонаси қуриш лойиҳалари ҳам тақдим этилди.
Президентимиз лойиҳаларни ўз вақтида ва мукаммал тарзда якунига етказиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия по переработке плодоовощной продукции «Дармон шарбати» Яккабагского района
Выращенные в благодатной Кашкадарьинской области разнообразные овощи и фрукты богаты полезными элементами, обладают высокими вкусовыми и качественными характеристиками.
Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Кашкадарьинскую область в феврале 2017 года дал поручения по дальнейшему увеличению объемов переработки и экспорта заготавливаемой в регионе сельхозпродукции.
Предприятие по переработке плодоовощной продукции «Дармон шарбати» при частном предприятии “Дармон фарм” Яккабагского района введено в строй в августе 2017 года. Здесь производится 12 тонн продукции в день. Современное энергосберегающее оборудование способно перерабатывать за сутки до 20 тонн фруктов и овощей. Сейчас на предприятии в основном выпускается яблочный, тыквенный и морковный сок. В дальнейшем планируется наладить выпуск сока из винограда, граната и ряда овощей.
Президент нашей страны ознакомился с технологическим процессом на предприятии. Внедренные здесь современные технологии обеспечивают высокую производительность труда и качество продукции. Готовая натуральная продукция фасуется в пакеты по 1,5 и 3 литра. На предприятии работают в основном выпускники профессиональных колледжей, которые прошли обучение у иностранных специалистов.
Натуральные фруктовые и овощные соки, выпускаемые на предприятии, вызывают большой интерес у зарубежных покупателей. Недавно с российскими партнерами были достигнуты соглашения об экспорте.
Глава нашего государства отметил, что необходимо создавать больше подобных предприятий в области, воспитывать молодые кадры, глубоко владеющие современными технологиями. Для этого в Кашкадарье имеются все возможности.
Здесь же состоялась презентация проектов, направленных на увеличение объемов хранения, переработки и экспорта сельскохозяйственной продукции в Кашкадарьинской области в 2018-2019 годах.
В частности, ООО “Easi agro international” планирует реализовать проект по переработке и экспорту сельхозпродукции, в результате чего будет производиться 8 миллионов условных банок овощных консервов и джемов в год. Предприятие намечено ввести в строй в третьем квартале 2018 года. Выход предприятия на полную мощность позволит создать 60 новых рабочих мест.
Предприятием «Дармон шарбати» был представлен проект производства детского питания, агрофирмой “Шарофат опа Кахрамон кизи” – проект строительства морозильного склада.