8 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари биродар Тожикистон Президенти ва халқини мустақилликка эришилганининг 30 йиллиги билан самимий муборакбод этиб, тинчлик-осойишталик, фаровонлик, катта муваффақиятлар ва равнақ тилакларини изҳор этди.
Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни, энг аввало савдо-иқтисодий соҳадаги шерикликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Президентлар жорий йилнинг 16-17 сентябрь кунлари Душанбе шаҳрида ўтказиладиган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши мажлиси тадбирларига тайёргарликнинг боришини кўриб чиқдилар, шунингдек, Афғонистонда вужудга келаётган вазият юзасидан фикр алмашдилар.
ШҲТнинг бўлажак саммити доирасида етакчилар икки томонлама ва минтақа кун тартибидаги масалалар юзасидан алоҳида учрашув ўтказиши юзасидан келишувга эришилди.

8 сентября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Глава нашего государства сердечно поздравил Президента и братский народ Таджикистана с 30-летием обретения независимости страны, выразил искренние пожелания мира, благополучия, больших успехов и процветания.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-таджикского многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Президенты рассмотрели ход подготовки к предстоящим мероприятиям заседания Совета глав государств-участников Шанхайской организации сотрудничества 16-17 сентября этого года в городе Душанбе, а также обменялись мнениями по складывающейся ситуации в Афганистане.
Достигнута договоренность, что лидеры проведут отдельную встречу по вопросам двусторонней и региональной повестки в рамках программы предстоящего саммита ШОС.