5 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Халқаро кун тартибининг долзарб жиҳатлари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Давлат раҳбарлари мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик, энг аввало савдо-иқтисодий соҳадаги шерикликнинг бугунги суръатини мамнуният билан қайд этдилар.
Президентлар Афғонистоннинг шимолий ҳудудларидаги аҳвол ёмонлашиши муносабати билан Марказий Осиёдаги вазиятнинг ривожига алоҳида тўхталиб ўтдилар. Ўзбекистон ва Россиянинг ваколатли идора ва ташкилотлари ўртасидаги мунтазам мулоқотларни давом эттиришга ва яқиндан ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

5 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества. Состоялся обмен мнениями по актуальной международной повестке.
Лидеры с удовлетворением отметили текущую динамику развития многопланового сотрудничества между двумя странами, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Президенты отдельно остановились на вопросах развития ситуации в регионе Центральной Азии в связи с ухудшением обстановки в северных районах Афганистана. Достигнута договоренность о продолжении регулярных контактов и тесном взаимодействии по линии уполномоченных ведомств и организаций Узбекистана и России.